Betlémské světlo

16

V sobotu 20. prosince přivezli skauti světlo z Betléma nejen do Prahy ale i do mnoha dalších měst a obcí v celé zemi, včetně Humpolce.

Do České republiky putuje Betlémské světlo již počtrnácté. Už několik let se o jeho rozvoz a roznášení starají skauti, a to nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích světa. V některých českých městech je jeho rozdávání spojeno s doprovodným programem. Lidé si mohou prohlédnout betlémy nebo si společně zazpívat koledy.


„Betlémské světlo může být něco překrásného, co pomůže hlouběji pochopit celé tajemství Vánoc,“ napsal Leo Ge z Vídně, který nám prozradil původ myšlenky rozdávání Betlémského světla.
Rozvoz Betlémského světla vznikl jako doprovodná akce k projektu Lichts ins dunkl (světlo ve tmě) v Rakousku. Tento projekt pomáhal postiženým dětem a jeho organizátoři chtěli posléze darováním Betlémského světla odměnit také ty, kteří nezištně pomáhají a nosí světlo do tmy postižených dětí. Myšlenka se lidem zalíbila a začali ji šířit dále.


Skauti z Humpolce si jako každý rok ve své klubovně rozdělili ulice ve městě a kolem druhé hodiny odpolední v něděli 21.12.2003 za nepříjemného deště vyrazili na cestu s Betlémským světlem do domácností. Celé odpoledne stáli skauti a skautky také na Horním náměstí v Humpolci pod vánočním smrkem a rozdávali zde zájemcům světlo z Betléma. Místo pod vánočním stromem na náměstí funguje celé odpoledne také jako základní místo pro všechny hlídky ve městě. Zde se scházejí a sem si chodí připalovat světlo, pokud jim zhasne. Po třetí hodině odpoledne naštěstí přestalo pršet, ale foukal vítr a byla zima. Přenášet po Humpolci zapálené svíčky ve sklenicích, nebylo vůbec jednoduché. O světlo je v Humpolci mezi lidmi, kteří jsou s touto tradicí obeznámeni, každoročně veliký zájem.


Humpolecká organizace Junák přivezla autem Betlémské světlo v sobotu z Havlíčkova Brodu, kam světlo dorazilo pravidelným vlakovým spojem na své celorepublikové trase.

Čtěte dále:   Humpolečtí fotbalisté vyhráli v Jihlavě

Tradice spojené s Betlémským světlem jsou po celém světě rozdílné. V Čechách se většinou drží tradice udržení Betlémského světla do Štědrého večera, světlo by mělo svítit za oknem každého domu tak, aby ukazovalo pocestným, že dům je pro ně otevřen. Znám ještě tradici z Rumunska, tam donesou zapálenou svíci s Betlémským světlem do domu a zhasnou ji o zárubeň domovních dveří, aby měli celý rok pokoj, hojnost, zdraví, požehnání atd.


Na oficiálních stránkách www.skaut.cz nebo na www.betlemske-svetlo.sky.cz naleznete více informací, např. zajímavou mapu Evropy s naznačenými trasami Betlémského světla nebo „jízdní řád“ vlaků v ČR v nichž se světlo rozváží po naší republice.

olaf

16 thoughts on “Betlémské světlo

 1. Chtěl bych touto formou ještě jednou poděkovat světlušce Barče za betlémské světlo , které k nám do domu přinesla , a popřát všem skautům hodně zdraví a dobré nálady v roce 2004 . Díky patří i jejich dospělým vedoucím , kteří dávají dětem tuto alternativu pro volný čas a vychovávají z nich slušné lidi .

 2. I já díky za Betlémské světlo v Humpolci, šel jsem se světlem z náměstí nadvakrát. Donesl ho až do panelákového bytu a v noci na nátlak své ženy svíčku zhasl. Měla panickou hrůzu, že přes noc třeba náhodou uhoříme:))

 3. Pierre( nebo pan Inženýr – teď si nejsem zrovna jistá:-))) ): Barča? Barča? Barča? Jak se jmenuje dál????
  Olaf: Jsi docela blázínek, že tohle děláš:-) Takhle se nechat zmanipulovat!!!To si Tě teď nemůžu vážit ani jako chlapa!!!:-)
  František: snad radši nic….

  1. Coože? Tak zmanipulovanej?! Máš štěstí, že jsem si všechny fotky co jsem dělal u klubovny a na náměstí, já blb, omylem vymazal! Hned bych udělal galerii na oplátku :)) Moc mě to mrzí.

  2. hosi, hosi – napred si pochvalujete, se sem konecne zabrousila i zenska a pak jste na ni jak psi :-))Stydte se!!

   Pierre: pokud povazujes nepochopenou za jeden z mirovych nicku, jsi vedle:-) Nahodou vim, ze nepochopena je opravdu nepochopena!

 4. Pierre: Starej jsi ty a ne já…
  Do stáří mám ještě dost daleko:-))))
  Aha – tak jsem asi mimo, ale nerozumím…Jak je to s tím Mirou?????
  Olaf: No tak to mám staaaaaašný štěstí!!!!!!!
  Že pozdravuju ženušku:-)
  František: Aleeee aaaaaaleeeeeee:-)

 5. P.S.: Jste zlí chlapy!!!!Asi se s váma nebudu bavit…Co myslíte, pane Inženýre???!!!!!
  Pierre: od Tebe jsem už moc dlouho nic nečetla a neviděla. Jak je to možný????:-)

  1. Snadná odpověď . Jsem již starý a rozmrzelý a nemám potřebu publikovat , nechávám to nastupujícím humpolačkám jako je nepochopená :-)))))))))))))))))))))

   1. Ale Pierre ty si vážně myslíš, že jsem ten Míra:-)))))
    Můžeš se zeptat Kapíka, Olafa, Fanyho, Axla…Karláče nebo někoho z těch, kteří viděli, že já jsem opravdu já a mohli si na mne sáhnout.
    Právě jste mne zklamal, pane Inženýre…
    Starý nebo zkušený? Rozmrzelý nebo osvícený?No a nepochopená by si třeba něco ráda přečetla…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Obchvat Plzně částečně v provozu

Po Pro 22 , 2003
V pondělí 15.12.2003 v 17.05 hod. premiér vlády, komisař pro rozšíření EU, ministr dopravy, hejtman Plzeňského kraje, primátor Plzně a další slavnostně otevřeli dvě, resp. čtyři stavby (17 km) ze šesti celkových (celkem 20,5km) – dálničního obchvatu města Plzně (dálnice D5), vč. souvisejících dálničních přivaděčů. Jaký obchvat je? Čtěte dále: […]

You May Like

Témata