Buďme všímavější

16

Mailem nám přišla reakce na "Axlův" příspěvek v blogu – Večeře u Černého koně Zveřejňujeme ji bez úprav, mail na autora je v redakci.

Dovoluji si touto cestou reagovat na kratičký článek o Restauraci Černý kůň.je trochu jiného zaměření,nicméně myslím si,že je k zamyšlení vhodný.

Je s podivem,že ani osmnáct let po převratu nedochází v městě Humpolec k razantnějšímu rozšíření bezbarérovosti. Nemám na mysli vstupy do bank a městského úřadu,aletřeba právě do výše zmiňovaných restaurací,popř.hospod. Co nových,nebo rekonstruovaných podniků tohoto typu ve městě od roku 1989 přibylo.. Kde se otázkou vstupu bez schodů zabývali?? Dokonce ani jistý hotel na Horním náměstí,který se pyšní mnoha hvězdičkami,není přizpůsoben vstupu nemocných,postižených,nebo starších obyvatel. Ano,mladým a zdravým,kteří jsou zkrátka IN,tento problém nevadí,ale staří budeme jednou všichni.

 

Stojí za otázku,proč stavební úřad tyto podniky kolauduje,proč důsledně netrvá na znění zákona,který problém bezbariérovosti řeší. Uznávám,že ve starších objektech je to možná problém,ale v nových ,nebo po revoluci rekonstruovaných,by bezbarérový vstup měl být jednou z priorit majitele. A to mám na mysli i jiné podniky než restaurace. Stalo se módou vše svádět na dobu tzv.starého režimu. Ale jak to ještě dlouho bude trvat?? Jak dlouho budeme říkat,..to za komunistů zvorali..,a pod.

Je pravdou,že třeba v Humpolci není mnoho lidí na vozíku a nechodí do restaurací,ale co třeba bezbariérové ubytování?? Neseženete jediné takové v našem městě.A to různých ubytoven a penziónů rovněž přibylo jak hub po dešti.. Je třeba,aby novodobí majitelé byli více všímavější k případné návštěvě člověka s handicapem a byli na tuto klientelu připraveni…

 

S přátelským pozdravem KONZUL

16 thoughts on “Buďme všímavější

 1. Když se ti to nelíbí, tak si choď nekam jinak. Už teď mají invalidé a důchodci takové důchody, že se tomu musíme divit, navíc nemusí ani hnout prstem. Autor(ka) článku si asi myslí, že se jí ostatní lidé (lidé, kteří vlastně živí ty invalidy a duchodce) budou klonit na kolena nebo co? Takové lidi bych nakopal do prdele!!!!!

  1. Sorry, ale ty si takovej vůl (taková kráva), že to snad ani není možný.
   A tím myslím autora (autorku) komentáře aby bylo všem jasný.

 2. Škoda, že se dotyčný autor prvního komentáře nepodepsal. Osobně bych na něm došel realizovat jeho poslední větu. Abych nebyl sprostý, tak se raději moc rozepisovat nebudu.

  Martin Franěk

  1. No jo, ono tady obecně platí, že s rostoucí vulgaritou a primitivností příspěvků, respektive přispěvatelů, klesá odvaha a ochota se podepsat:-)

   1. Františku, kdykoliv a kdekoliv se pod své výtvory podepisuji, nejen na Humpolákovi a vaše poznámka mě uráží. Moje IP je neměnná a vylučuji, že by z mého počítače někdo podobnou zhovadilost vypustil. Nepíši na Humpoláka poprvé a nikdy jsem se nesnížil k tomu abych kohokoliv urážel, vyhrožoval, nebo jakkoliv nadával. Osobně si myslím, že se dá člověk poslat někam velmi kulatně a efektivněji, aniž bych musel pužívat slovník dlaždiče. Pokud nevěříte, najděte si mé staré příspěvky.

    1. ajajaj – špatně pochopeno: Anonym a Frr píšou ze stejného rozsahu adres (NE ZE STEJNÉ ADRESY). Jde o %nejmenovaný Humpolecký poskytovatel WiFi% a jak znám rozmístění jeho přístupových bodů, musí být skoro sousedi – proto tvrdím, že mají k sobě blízko.

     Frr – omlouvám se, neměl jsem v úmyslu kohokoliv urazit.

 3. Nebudu reagovat na kopání do zadku, dávám přednost tomu když se kope do míče :-).
  V komentáři byl konkrétně jmenován Černý kůň. Ačkoli jsem byl v letech 1992-1993 u jeho rekonstrukce tak se nechci jeho „bariér“ zastávat, spíše vysvětlit. Tehdejší stavební řešení vycházelo v případě pivnice ze stávajících poměrů (pivnice je podsklepená a ty tři schůdky k ní prostě patří). V případě restaurace a hotelu v patrech šlo o nové využití (hotelové podkroví je nastavěné patro). Pokud by majitel chtěl hostům umožnit přístup na vozíku do horních pater, stálo by ho to nějakých 2-2,5 milionu korun. Ty by se mu tržbami od imobilní klientely vracely jistě velmi pomalu. V podstatě s přihlédnutím na náklady na zákonné revize, údržbu a provoz výtahu je návratnost v oblasti pouhé chiméry. Jak potom docílit aby majitel jakéhokoli podobného podniku investoval tímto směrem??? Snad jedině za přispění nějakého grantu EU, kraje nebo jiné instituce??? Můj závěr je že to není až tak o nevšímavosti, ale o reálných možnostech provozovatelů. O lidské nevšímavosti je to, že je nějaká restaurace „zahulená“ tak že nekuřák se ve dveřích otočí na podpadku a raději sedí doma :-). Jinak bych neřekl že za ty bariéry u většiny domů v Humpolci mohou komunisté, ale fakt že jsme na Vysočině. A to se při stavění domu rovnalo a stále většinou rovná 3 schody před vchodem…

  1. Penzion Růže byl řešen tak, aby se imobilní klientela dostala po celém 2.NP, do ostatních pater by to bylo naprosto zbytečné. Tomuto řešení byl přizpůsoben i jeden pokoj a jeho hygienické zázemí. Vertikální komunikae měla být řešena výtahen, který by byl přístupný ze stávající rampy z boku domu. Byla vybudována výtahová šachta s tím, že se výtah dodělá dodatečně. Bohužel to skončilo tak jako u Koně. Vzhledem k investici cca 1 mil korun nebyl výtah, pokud vím, do této doby realizován pro nenávratnost investice.

   1. Divím se těm několika až vulgárním reakcím na můj příspěvek s názvem Buďme všímavější…Tím nemyslím autora,který popisoval stavební činnost jisté restaurace,ale toho člověka,který vysloveně uráží staré a invalidní občany…jedná se o první komentář k příspěvku..Rovněž podotýkám,že jsem já nikomu nenadával a pouze jsem uvedl svůj názor na problematiku tzv.bezbariérovosti.Pokud se snad někdo cítil dotčený,dobrá,omlouvám se mu..Ale pravdou je,že ubytování tohoto typu tady schází a nic na tom sprosté reakce nezmění.Také jsem v článku jasně napsal něco o starých objektech,kde chápu problémy s montáží.
    Myslím si,že jsem nebyl drzý na nikoho.Překvapujemě,že vedení redakce zveřejní výrazy typu vůl,prdel apod.Názory pisatelů přesto beru a vím už aspoň,že skutečně v době kapitalismu jsou staří a handicapovaní považováni zřejmě za odpad lidské společnosti…

    1. Jo, tak už to zkrátka chodí. Ono se tomu ani nelze moc divit, když denně čteme či slyšíme z z úst našich politiků, jak sociálně potřební ždímají stát a jsou živeni z daní poplatníků a je to prezentováno jako nepřístojná záležitost. Osobně mě ale i tak první komentář k úvaze „Buďme všímavější“ dost šokoval. Na druhou stranu si říkám, že na každého jednou dojde. I ten dotyčný autor bude jednou důchodcem (dožije-li se toho), ne-li i invalidou. Do těch budoucích let mu přeji, aby se setkal s co největším počtem stejně bezohledných a bezcitných lidí jako je on sám. Třeba mu to pak docvakne.

    2. Nezlob se, ale podle mě ten jistě vážný problém převádíš do roviny černá-bílá. A ono to není ani jedna. Jen hodně málo lidí považuje staré nebo imobilní za nějaký odpad. Mnohdy se chovají někteří staří lidé hůře než mladí. Když jsem před osmi lety dokončil dětské hřiště u „pěší zóny“ tak první kdo začal devastovat hračky dětem byli v nočních a ranních hodinách přiožralí občané skoro důchodového věku. Na základě tohoto faktu si o jejich vrstevnících ale ještě nemyslím že jsou takoví všichni…Rozhodně bych neházel nějakou skupinu lidí do jednoho pytle. Tím svoji snahu upozornit na vážný problém alespoň u mne zbatečně snižuješ. Nabídni raději nějaké východisko!

     1. Moje reakce patřila samozřejmě ne Míše ale tomu anonymnímu „Konzulovi“. Vůbec – proč anonymnímu v této věci?

     2. právě proto anonymnímu,že pokud bych se podepsal,snese se ještě větší kritika na mou hlavu..nezastávám se opilců,ale můj příspěvek měl jen navodit diskusi k otázce vstupů bez bariér…ano většina postižených lidí do restaurací nejde,proto se náklady vložené do dvou případných vchodů nevyplatí,já tento názor chápu a beru…jinak je to u ubytovacího zařízení…tam by majitel měl tento problém řešit,jinak by se nemělo toto zařízení kolaudovat jako k ubytování vyhovující…nejde zde o zvýhodňování třeba lidí na vozíku,ale o trend,který začíná běžet i v jiných městech…je smutným faktem,že u nás v Humpolci je to stále ještě tabu…smyslem příspěvku bylo spustit demokratickou diskusi,jako byla např.k větrným elektrárnám…

     3. Ono jde o to, co má být výsledek té diskuze. Jestli chceš aby z ní bylo pro ty kterých se zastáváš něco pozitivního, tak musíš hledat východiska a ne jen konstatovat že to nikoho nezajímá. Co třeba vytvořit seznam míst kde se imobilní může ubytovat a dát ho k dispozici Infocentru nebo nějaké organizaci která sdružeuje a informuje imobilní občany? Určitě tě s tím nevyhodí. Pokud já vím tak z nových staveb kde jsem se pohyboval mají po jednom pokoji pro imobilní penzion Gustav Mahler v Kalištích (plus WC pro imobilní u sálu) a penzion Sedlácký dvůr v Jiřicích (tam získali i krajský grant). O dalších nových stavbách nemám přehled protože jsem je za účelem ubytování nenavštívil. Když budeš chtít těm hospodským a hoteliérům co zatím bezbariérově vybaveni nejsou dodat informace o tom, kde a jak čerpat granty na odstranění bariér, tak tě zřejmě také nepoženou s holí v ruce.

     4. infocentrum v Humpolci by mělo o těchto objektech vědět a na svých stránkách informovat…jinak díky za tvé zprávy ohledně Jiřic…Opravdu jsem to nevěděl…Zase Jiřice daly v něčem Humpolci mat…a pátrat po grantech mají snad především ti majitelé a podnikatelé,ne postižení,nebo starší obyvatelé…Dnes je v MFDnes zajímavý článek o Jihlavě,tam je to ještě v zanedbanějším stavu,jak u nás…a rozhodně se nebojím vystoupit z anonymity,ale ten první ohlas mě zamrazil docela…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Internetová televize pro Vysočinu

St Zář 5 , 2007
Bylo zahájeno první internetové televize pro Vysočinu. Informační televizní kanál i-Vysočina.cz přináší aktuální dění z Vysočiny nejen pro obyvatele regionu.

You May Like

Témata