Cestování po Česku: Z Prahy do Brna po D1? Tahle místa můžete navštívit po cestě

Dvě největší česká města spojuje jedna z nejméně oblíbených dálnic v Česku. Vleklé úpravy některých úseků dělají z jízdy po D1 často zoufalý zážitek. Na druhé straně vždycky můžete zamířit k exitu a namísto stání v zácpě navštívit zajímavá místa po cestě.

ť už budete chtít uniknout zácpě na rekonstruované dálnici, nebo si jen udělat výlet na tradiční cestě z Prahy do Brna (nebo z Brna do Prahy), míst poblíž D1, která stojí za návštěvu, je celkem dost. Některé zastávky vydají na půldenní výlet, jiné si zvládnete za hodinku dvě.

Farmapark Soběhrdy pro celou rodinu

Cestujete s malými dětmi, které stání v zácpě přestane bavit velice rychle? Zamiřte k exitu 29 a sjeďte na trasu k obci Soběhrdy v okrese Benešov. Ve zdejším příjemném farmaparku se můžete velmi zblízka setkat s téměř 250 (nejen domácími) zvířaty z celého světa. Nechybějí pštrosi, velbloudi, lamy, buvoli a prasátka, ale také řada zábavních atrakcí, jako je tubingová dráha, trampolíny nebo plovací kruhy.

Foto: Farmapark Soběhrdy, Shutterstock.com

V Soběhrdech si děti i dospělí krom zvířat užijí i řadu atrakcí. Některé jsou v ceně, některé je třeba si dokoupit zvlášť

Romantický vlašimský zámecký park

Sjet se vyplatí i na exitu 49, který vás dostane na trasu k zámku Vlašim. Zdejší park je klenotem mezi zámeckými zahradami ve střední Evropě. Procházka po harmonické zelené oáze vede přes řadu romantických staveb, jako jsou Čínský pavilon, Domašínská brána nebo třeba Starý hrad.

Foto: Radko Voleman, Shutterstock.com

Čínský pavilon je nejvzácnější romantickou stavbou ve vlašimském zámeckém parku. Původně byly v okolí i ptačí voliéry, ale i bez nich je tu krásně

Kouzelný zámek ve Zruči nad Sázavou

Pokud u vás nad procházkami v parku vítězí prohlídka zámeckých interiérů a vyprávění příběhů místa a pohnutých osudů jeho obyvatel, pak sjeďte na exitu 56 a zamiřte do zámeckého areálu ve Zruči nad Sázavou. Historie zámku, který na konci 18. století vyhořel a poté získal dnešní romantickou podobu, je opředena řadou tajemství. Krom klasických prohlídkových okruhů můžete v podkroví navštívit také zdejší muzeum panenek.

Foto: Jan Pasler, Shutterstock.com

Sto let po tragickém požáru zámek koupil významný stavitel železnic Johan Schebek a zrekonstruoval ho do dnešní podoby

Unikátní dvojmost ve Vojslavicích

Ještě než dojedete do Humpolce, můžete se zastavit u jednoho ze stavebnětechnických unikátů v Česku. Vojslavický dvouposchoďový most vede přes řeku Želivku mezi obcemi Píšť a Vojslavice. Pokud jedete z Prahy, sjeďte na exitu 75, z Brna můžete využít exit 81. Jeho stavba začala v roce 1939, ale se začátkem války byla pozastavena. V průběhu let pak most čelil dalším ranám osudu, proto současnou podobu získal až v roce 1976. V dobrých světelných podmínkách se stavba odráží na hladině řeky a vytváří dojem temného oka.

Foto: Martin Vorel, Shutterstock.com

Dvouposchoďový most je v Česku raritou. Mezi stavbou horního a dolního patra je přitom rozdíl skoro tři dekády

Tajemné chodby pod Jihlavou

Až budete protínat Kraj Vysočina, můžete zamířit k exitu 112 a zastavit v jeho metropoli, které se říká hlavní město záhad. I ono má co nabídnout. Spletité chodby jihlavského podzemí jsou druhé největší v republice, hned po znojemských. Sklepní síť vznikala už koncem 13. století, kdy byla přímo tesaná do skály. Navštívit lze hned několik prohlídkových okruhů a je možné tu vidět i takový unikát, jako je fosforeskující chodba.

Foto: Profimedia.cz

Jihlavské podzemí vytesané do skály je druhé největší v Česku a první nejtajemnější. Milovníci záhad to tu milují

Malebné Dalešice s ostrovem i pivovarem

Poslední zastávkou už relativně kousek před Brnem mohou být malebné Dalešice, ke kterým sjedete exitem 162. Městys s asi šesti stovkami obyvatel nabízí hned několik atrakcí. Prohlédnete si velkolepou dalešickou přehradu, respektive vodní nádrž s elektrárnou, můžete si užít krátký romantický lodní výlet – na ostrově uprostřed přehrady je zřícenina hradu Kozlov – nebo vsadit na jednu z několika cyklotras kolem přehrady. Z návštěvu nepochybně stojí i pivovar, který se stal dějištěm kultovních Postřižin (1980).

Foto: Martin Lisner, Shutterstock.com

Výlet lodí po přehradě je stejně skvělý zážitek jako cyklistický výlet kolem řeky

Převzato z: https://www.prozeny.cz/clanek/z-prahy-do-brna-po-d1-tahle-mista-muzete-navstivit-po-ceste-72235

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píše se o Bernardovi: REFRESHER.SK

Út Kvě 18 , 2021
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku. Len malá časť našich populárnych pív patrí pod Čechov a Slovákov. Bernard varia v pivovare v českom meste Humpolec. V roku 2001 do českej firmy investovala belgická spoločnosť Duvel Moortgat.

You May Like

Témata