„Chata“ u rybníka Másílko

16

Když už jsme se v debatě u článku o staronových stavbách dostali až k projektům architekta Luďka Rýznera, nutno zmínit nesporně zajímavou a ojedinělou stavbu v Humpolci, která byla dokončena v polovině měsíce září.


 
Foto: http://www.design-one.cz/ 


Firma OKPLAN ARCHITECTS představila 17.září svůj zatím poslední produkt. Jedná se o soukromý objekt pojmenovaný „NA –  CO – CHATA“ u rybníka Másílko v centru města. Zahradní altán, jak je objekt také nazývaný, stojí na severní hrázi rybníku a slouží k celoročnímu využití, neboť je vytápěný pomocí elektrických přímotopů.


Celý objekt je tvořen dřevěnou sendvičovou konstrukcí s opláštěním voděodolnou překližkou z vnitřní i vnější strany a tepelnou izolací. Vstupní partie, která je na úrovni pozemku, zahrnuje sociální zázemí, sklad a ložnici. Hlavní obytný prostor s kuchyňským koutem je vyzdvižen nad hráz rybníka, kde se přes terasu a schůdky propojuje s vodní hladinou rybníka. Většina nábytku je součástí objektu a výhled ven umožňují oblíbená lodní okna. Výhled na rybník je umožněn celoprosklenou stěnou přecházející v široké molo. Střechu tvoří plocha, která je ve zlomu dvou rovin domu zešikmená, skutečnou střechou chaty je plachta vypínaná na ocelových obloucích vně objektu a ukrytá pod druhou, plachtovou střechou, která je vypnuta na ocelových obloucích.


 


Více fotografií objektu si můžete prohlédnout zde: http://www.archiweb.cz/buildings.php?type=23&action=show&id=2365 anebo na stránkách http://www.okplan.cz/realization.aspx?type=1&lng=cz


 O neobvyklém rekreačním objektu se také můžete dočíst v aktuálním čísle časopisu DOLCE VITA 11/2009. 

Čtěte dále:   O Stavbu roku Kraje Vysočina se uchází také školka z Humpolce.

myska

16 thoughts on “„Chata“ u rybníka Másílko

 1. Ale jo proč ne ? Prima nápad a určitě lepší jak ty z z Baumaxu. Kdo rád kempuje může to mít na zahradě a ještě ušetří za benzín. Zvlášť by to ocenil každý rybář.

 2. Ty jo, uplně super stavbička. Vůbec jsem nevěděl, že tohle v Humpolci máme. Chtělo by si to prohlédnout v reálu.

  Ne uplně všechno se mi od pana architekta libí (mimochodem rezavej barák zrovna docela jo), ale tohle je naprosto super. Klidně bych to bral jako víkendové sídlo. Akorát bych si to představoval na trochu jiném místě. 🙂 Ale jinak tleskám, fakt to pro mne vypadá super!

  1. Je to tak, vypadá to, že se pan architekt našel. Toto je evidentně jeho parketa.
   A zřejmě je tento v dobrém slova smyslu „hadrák“ i skládací, což by navíc podtrhlo jeho praktičnost nehledě k tomu že jistě bude i cenově dostupný široké veřejnosti. Myslím, že první objednávky na sebe nenechají dlouho čekat.

 3. No podle mne absolutní příšernoet..takhle zprznit tak krásné místo to je fakt „kumšt“ o originalitě už ani nemluvě(taky bych to viděl jako něco jako „obšlehlou mini operu v Sydney..),ale je mi jasné že pro autora a jeho blízké to bude jenom názor IQáče..že

  1. Jenom pro zajímavost, co už jsem mohl číst:
   1.hnusná stavba
   2.úžasná stavba
   3.hnusná stavba na úžasném místě
   4.úžasná stavba na hnusném místě
   Existuje lepší důkaz o tom, že co člověk, to názor a většina si myslí, že ten jeho je jedině správný a nutí ho ostatním?

  2. Já mám taky nízký IQ, protože se mi nelíbí Koroďák, ale s tímhle stanem bych to neviděl tak zle. Dneska stojí na Másle zítre ho můžeš mít u Cihelny, u Balatonu, v Chorvatsku. Jak je libo.

   1. Mě se tahle chatka zvenku líbí, zajímavě zvláštní. To zda je i praktická a nejen vzhledově zajímavá těžko říct, třeba se ocitnu někdy i uvnitř abych věděl zda pan architekt navrhuje nejen pro oko.
    Murlo

 4. No asi jsem další IQéčko,které nemůže přijít dílům tohoto pána na chuť,ale myslím že takhle zhanobit tak pěknej plácek uprostřed Humpolce by mělo být trestné…

  1. Nechápu, co myslíte tím zhanobením „pěkného plácku uprostřed Humpolce“. Ačkoli se mi mnoho návrhů p. architekta Rýznera také nelíbí, tato stavba u rybníka se mi zamlouvá velice. Je to lehká stavba, je ji možno kdykoli přestěhovat jinam. Tudíž nijak závažně nenarušeje své okolí. Být zde klasická stavba, byko by to o něčem jiném. A nejpodstatnější je to, že je vše provedeno na soukromém !!! pozemku. Až tedy budete „hanobit“ svůj majetek, pomyslete na to, že by to mělo být trestné. Styrlitz.

   1. Dávám zapravdu. Je to plac soukromé osoby, na které je postaven celkem zajímavý stánek. Podstata je ale v tom, že si to ten pán postavil na svém place a za svoje peníze.
    Všem kritikům doporučuji o víkendové procházce projít Humpolec resp. jeho domkovou zástavbu např. Panský vrch, Dusilov ap. a mrknout co tam mají mnozí na svých zahradách. Hromady topného dřeva přikrýté různými plechy, rozbahněné slepičí dvorky, polorozpadlé králíkárny a jiný bordel.Pak vám asi dojde, že to co má Rýzner na pozemku je víceméně trn v očí závistivců.
    A možná, že k nepopularitě jinak pěkných věcí od Rýznera ,do jisté míry přispívají i nemístné výroky jeho manželky na veřejnosti.

    1. Jasně ,jenže nikdo z těchto obyvatel Panského vrchu atd tady nevystavuje svoje „výtvory“ na obdiv…
     Skvělé je ,že jak má někdo negativní názor,tak se hned za tím hledá závist a bůhví co ještě..
     Je jasné že když sem někdo něco takhle rozporuplného vystaví,tak že nebudou všichni obdivně vzdychat..ale myslím že o vyjádření svého názoru toto fórum je..
     Já osobně dávám palec dolů – jednoznačně nelíbí..

     1. Jenom pro ujasnění si věci: žádný autor sám osobně zde nic na obdiv nevystavoval, to byla čistě moje aktivita.

     2. Nikdo netvrdí, že se stavba všem musí líbit. Taktéž si nemyslím, že by nebylo možné na zdejším foru vyjádřit jakýkoliv svůj názor, v některých případech bohužel. Akorát by to nemělo být stylem jako když se otevře víko od kanálu. Negativní reakce se dá napsat i slušně.

      Když už jsme u toho Panského vrchu. Je mi zle když vidím nově vznikající novostavby stavěné zcela mimo stávající uliční frontu. Viz. ulice vedoucí z parkoviště vedle fary. Zde je to o to větší průšvih, protože se jedná o nárožní parcelu. Zajímavé, že proti takovému paskvilu se vlna odporu na Humpoláku nezvedá.

      frrrr

 5. nesnáším když jeden člověk bere krásný veřejný prostor lidem kteří okolo bydlí v panelákách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Soupeři na "lopatě"

Čt Lis 12 , 2009
Dne 3.11.2009 byl zahájen 9.ročník futsalové ligy pro všechny střední školy v České republice. Čtěte dále:   Rekonstrukce ul. Mánesova v r. 2024

You May Like

Témata