Chýnovská jeskyně bude slavit s netopýry

5

Oslavy objevení a zpřístupnění Chýnovské jeskyně na Táborsku budou také ve znamení netopýrů. Jeskyně totiž není jen geologickou zajímavostí a nejdéle zpřístupněnou jeskyní v Česku. Je také světovým unikátem jako největší známé přirozené zimoviště netopýra řasnatého. Proto je v programu oslav Evropská noc netopýrů, která začne v pátek 15. srpna ve 20 hodin.

„Návštěvníkům bude o životě netopýrů a netopýrech v Chýnovské jeskyni vyprávět Vladimír Hanzal z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Ten přijede již ve čtvrtek a pokusí se zde odchytit několik netopýrů, aby si je zájemci mohli v pátek prohlédnout zblízka,“ řekl při včerejším zahájení oslav vedoucí správy jeskyně Karel Drbal.

Pořadatelé mají připraveny diapozitivy, aby návštěvníci viděli i ty druhy netopýrů, které se nepodaří odchytit nebo které jsou vzácné.

Počítají také s vycházkou do okolí jeskyně s echolokačním přístrojem. Dokáže zachytit zvuky netopýrů, kteří v lese nebo v krajině přelétají, a přesně určit, o jaký druh netopýra jde.

Až do neděle lze také zhlédnout výstavu z historie jeskyně. Tvoří ji fotografie, kopie starých map a další věci z archivu, které návštěvníci běžně nemají možnost vidět.

„Je zde také počítač s našimi internetovými stránkami, na nichž je i virtuální prohlídka jeskyně. Zájemci také mají k dispozici mikroskop k prohlížení nerostů,“ popisuje jednu z atrakcí Drbal.

Hlavní program oslav 140. výročí objevení a 135. výročí zpřístupnění jeskyně veřenosti je připraven na víkend. Návštěvníci se mohou těšit na atrakce, ke kterým patří například speleologický trenažer, umožňující výstup na laně, traverz a houpačku.

Pro zájemce jsou na sobotu připraveny například i noční prohlídky a prohlídky turistického okruhu s návštěvou nepřístupných částí Malovecké chodby, Blátivé chodby a Čertova jezírka. Na tyto adrenalinové výpravy do nitra země, je nutné se dopředu objednat. „Ve výpravě může být maximálně 20 osob. Je třeba mít vlastní oděv a obuv na převlečení, doporučujeme vzít si i vlastní svítidlo. Přilbou budou turisté vybaveni,“ dodávají pořadatelé.

Chýnovskou jeskyni objevil v červenci roku 1863 Vojtěch Rytíř, když mu podle historických pramenů spadlo kladivo do rozsedliny ve skále. Za úzkým otvorem potom objevil rozsáhlé prostory, jejichž délka se dnes odhaduje na více než 1300 metrů.

O měsíc později jeskyni oficiálně prozkoumali a zmapovali tehdejší kustodi Zemského muzea v Praze Antonín Frič a Jan Krejčí. První návštěvníci se do jeskyně podívali již v roce 1868.

Čtěte dále:   Bývalý policista z Humpolce sbírá váhy. Otevřel originální muzeum

Zdroj: ČTK

Axl

5 thoughts on “Chýnovská jeskyně bude slavit s netopýry

      1. No ta interaktivní prohlídka je podle mého názoru super. Jinak to samozřejmě není nic moc. 🙂

          1. Já si myslím, že ta virtuální prohlídka je pěkně graficky udělaná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolecká radnice bojuje s černými skládkami v přilehlých vesnicích

Pá Srp 15 , 2003
Město se v současné době potýká s likvidací několika černých skládek především v okolí přilehlých vesnic. Za poslední likvidaci třech skládek museli radní z rozpočtu města uvolnit celkem 86 tisíc korun. Zastupitelé tak uvažují, že by pořádek ve městě zajišťovali do budoucna jiným způsobem, a to i za pomoci obyvatel. […]

You May Like

Témata