DámeJídlo předvedlo jak se IT nemá dělat!

2

Tak jídelní rozvážkový server DameJidlo.cz předvedl světu dokonalou ukázku toho, jak se dá podělat IT projekt. Z vcelku fungujícího webového portálu a aplikace se během okamžiku stal nefunkční balast, který u uživatelů vyvolal těžkou kocovinu, vlnu kritiky a odporu. Toto je opravdu ukázkový případ, jak by se projekt a nasazení nové aplikace nemělo dělat, a mělo by to být zaneseno do učebnic a přednášet jako odstrašující příklad na školách vyučujících IT. Ať na těch pro developery, tak na těch pro budoucí projektové designery a managery.

Co se vlastně stalo? Předpokládám, že naprostá většina z vás ví, co to DameJidlo.cz je a jak funguje. Ale pro shrnutí: Zde si můžete objednat dovážku jídla (nebo si objednat jídlo a sami si ho vyzvednout) z několika druhů restaurací ve vašem okolí. Objednávku si můžete provést buď přes webové stránky damejidlo.cz, nebo přes mobilní aplikaci. Webové stránky i mobilní aplikace doposud fungovali vcelku spolehlivě. Nebyl to žádný designerský, ani uživatelsky přívětivý zázrak, ale prostě to fungovalo. Z nějakého pro veřejnost neznámého důvodu se však rozhodli na DámeJídlo „upgradovat“ a byla publikována nová verze jak webových stránek, tak mobilní aplikace. Možná již stará aplikace nestačila kapacitně na zvýšený nárůst objednávek kvůli corovariru. Nebo bylo potřeba utratit narychlo nějaké peníze. Nebo bylo potřeba dát softwarové společnosti finanční injekci v rámci krize. Anebo já mám svoji teorii, že přišla partička frikulínů, kteří se zase jednou rozhodli, že něco, co funguje, není přece dost free, cool a in, a my všechno víme a umíme lépe, a tak to předěláme.

Bohužel, tato předělávka se zatraceně nepovedla. Nefunguje prostě nic. Nebo oni se vám ty stránky a aplikace spustí, ale něco na nich udělat je nepředstavitelné. Je vidět, že to někdo designoval a programoval rychlou jehlou, a navíc to netestoval na převážné většině zařízení. Obě aplikace jsou k nepoužití, co konkrétně nefunguje a jak najdete v rozlícených komentářích zděšených uživatelů na mnoha serverech na webu. DámeJídlo se snaží rychle a postupně chyby opravovat a ladit. Ale proboha proč! Takhle se to přeci lidi nedělá. Testovat nový produkt přímo na uživatelích v ostrém provozu, tak takto se neprogramovalo ani v roce 1980.

Čtěte dále:   Axlovy blitky

A mě je z toho smutno. Jak tohle někdo mohl pustit? A co je nejsmutnější a nejděsivější je to, že bohužel portál DameJidlo.cz to nakonec asi nebude ani tolik bolet a ani nepřijde o podstatnou část zákazníků. Problém je, že poté co v České republice skončil UberEats, DameJidlo.cz u nás vlastně nemá konkurenci. A většina zákazníků bude líná si jídlo a dovoz objednávat přímo u konkrétní restaurace. Takže bohužel v DameJidlo.cz si řeknou, že se vlastně tak moc nestalo, a ještě se nakonec budou chválit, poklepávat se po ramenech a rozdávat si odměny za to, jak ten upgrade vlastně krásně zvládli. ☹

Axl

2 thoughts on “DámeJídlo předvedlo jak se IT nemá dělat!

 1. V dobe zavrenych hospod nam to fungovalo perfektne.
  Nyni uz ale ftalatove krabicky s jidlem nejsou potreba .)

 2. Dobrý den , mohl by mi někdo vysvětlit toto ?
  damejidlo.cz (POUZE ROZVOZ JÍDEL) 0,00 Kč Nedostatečný zůstatek
  eStravenka
  1001202205040505

  A to tam mám na UPkartě třeba 10 x za sebou .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec hledá nový symbol a logo. Zájemci o účast v soutěži se mohou hlásit

Čt Čvn 25 , 2020
Město Humpolec aktuálně hledá novou podobu své prezentace. Ke své nynější prezentaci využívá heraldický symbol a logo, které ale není rozpracované do podoby ucelené vizuální identity. Čtěte dále:   Humpolec je stále bez plně funkčního kulturního domu. Radnice hledá provozovatele

You May Like

Témata