Den architektury na Vysočině nabídne procházku parkem Heulos i Humpolcem

Na Vysočině se lidé během říjnového festivalu Den architektury mohou s architekty projít lesoparkem Heulos v Jihlavě nebo městem Humpolec. Navštívit mohou také opravenou venkovskou chalupu v Krásném u Sněžného na Žďársku. Festival nabídne od 1. do 7. října zdarma přístupný program v osmi desítkách měst v Česku i na Slovensku, sdělili jeho organizátoři.

Festival bude pojedenácté. „V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní spojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně,“ uvedla ve zprávě Marcela Steinbachová, zakladatelka a ředitelka Dne architektury.

Po architektuře a cestách lesoparku v centru Jihlavy provedou veřejnost odborníci z ateliéru UNArchitekti v sobotu 2. října. Mluvit budou o vývoji parku, který byl podle dostupných údajů založen v první polovině 19. století. Na Malý a Velký Heulos rozděluje lesopark řeka Jihlávka. Dominantou Velkého Heulosu je hrádek, který byl postavený jako německá škola Hitlerjugend (Hitlerova mládež). Park obepíná zoologickou zahradu a amfiteátr s letním kinem.

Prohlídky Chalupy pod lípou v Krásném budou možné 2. a 3. října. Autoři rekonstrukce domu Marek a Anna Štukhejlovi budou mluvit o tom, jak udržet hodnoty lidové architektury a zároveň stavbu posunout tak, aby odpovídala bydlení dnešní doby.

V Humpolci bude procházka 6. října. Architekti, kteří ve městě žijí a mají k němu vztah, ukážou místa, která je oslovují nebo naopak trápí. Akci organizuje Zóna pro umění 8smička.

Festival připravuje spolek Kruh ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami. Minulý rok se podle organizátorů přes koronavirovou epidemii uskutečnilo v Česku a na Slovensku skoro 400 akcí, navštívilo je okolo 23 tisíc lidí.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

HraniRun 04

Po Zář 6 , 2021
V sobotu 18. 9. 2021 si přijďte společně zasportovat a udělat něco pro sebe i pro druhé. Naším benefičním během podpoříme lokální organizace, které pomáhají zdravotně znevýhodněným lidem. Startovné v plné výši rozdělíme mezi organizace, které se zabývají pomocí a podporou lidí s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením. Letos přispějeme […]
HraniRun 04

You May Like

Témata