Pošta v Humpolci slaví 80 let, bez stěhování

1

Humpolec – Kulaté osmdesátiny slaví v letošním roce humpolecká pobočka České pošty.

Zajímavá stavba se nachází na Havlíčkově náměstí a pozoruhodná je přinejmenším tím, že za celou dobu od zahájení provozu v roce 1937 nezměnila svůj vzhled, ani účel, pro který byla určena.

Fotogalerie
8 fotografií
Humpolecké poště je 80 let.
Humpolecké poště je 80 let.
Humpolecké poště je 80 let.
Humpolecké poště je 80 let.
Humpolecké poště je 80 let.

Humpolecké poště je 80 let.Foto: archiv

Stejně unikátní je skutečnost, že se v Humpolci instituce osmdesát let nestěhovala. Třeba v nedalekém Pelhřimově se pošta stěhovala loni, a určitě nešlo o jediné stěhování v posledních desetiletích.

Od roku 1937 sídlí humpolecká pošta v této budově postavené ve stylu prvorepublikového purismu a funkcionalismu. Návrh vytvořil v roce 1931 Karel Pecánek.

Exteriér budovy je charakterizovaný jednoduchými a symetrickými liniemi. „Nová budova sloužila potřebám pošty v Humpolci bez stavebních zásahů přes šedesát let a až na konci dvacátého století byla generálně opravena," uvedl Josef Zmek ve své publikaci 175 let pošty v Humpolci. Budova patří k malému množství poštovních budov v Česku, které až do současnosti zůstaly zachovány téměř beze změn exteriéru.

To dokládají fotografie z roku 1937 a stejně tak snímky z následujících desetiletí.

Do hlavní haly pronikalo denní světlo proskleným stropem. Právě tento prvek dokresloval a vyzdvihoval minimalistický styl, ve kterém byl zařízen interiér. Současná podoba interiéru ovšem prošla výraznou modernizací. Byl tam instalován elektronický odbavovací systém a přibyl bezbariérový vchod.

Nové jsou i vstupní dveře. „Výměny původních dveří jsem se nejprve obávala, ale nové dveře na fotobuňku nakonec sklidily velký úspěch především u starších lidí a u maminek s malými dětmi," uvedla vedoucí humpolecké řídící pošty Ivana Marešová.

zdroj a více na: http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/posta-slavi-80-let-bez-stehovani-20170315.html 

Autor: Jiří Jíra

p
Zdroj: http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/posta-slavi-80-let-bez-stehovani-20170315.html


Zdroj: http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/posta-slavi-80-let-bez-stehovani-20170315.html

Petr

One thought on “Pošta v Humpolci slaví 80 let, bez stěhování

  1. Letos má pošta 181 výročí založení, jedna z nejstarších institucí v Humpolci. Škoda, že se zachovalo tak málo dokumentů, hlavně dopisů z doby jejího založení. Viděl jsem jich tak maximálně pět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolecká marioneta - Pilulky Čaroděje Dobroděje

Čt Bře 16 , 2017
Sobota 18.03.2017 14:00

You May Like

Témata