Developer CTP koupil průmyslový park na Slovensku. Investuje tam pět miliard

Developerská skupina CTP sídlící v Humpolci ohlašuje další ambiciózní plány. V úterý odkoupila průmyslový park nedaleko slovenské Žiliny. Plánuje zde investovat 200 milionů eur (5,2 miliard korun) a postavit logistický park o velikosti 145 tisíc metrů čtverečních.

V současné době sestává průmyslový park nedaleko Žiliny ze tří průmyslových budov, které poskytují logistické prostory o velikosti 25 tisíc metrů čtverečních. CTP má ambici postavit na přilehlých pozemcích další budovy o celkové rozloze 120 tisíc metrů čtverečních.

Nizozemská společnost sídlící na Vysočině nemůže s výstavbou žilinského logistického kolosu otálet. Kvůli současnému raketovému rozvoji e-commerce kapacity společnosti rychle docházejí a poptávka po skladech přitom stále roste.

„Ve střední a východní Evropě registrujeme silné zrychlení poptávky po logistických a průmyslových prostorách. V roce 2020 dosáhla obsazenost našich parků 98 procent a náš příjem z pronájmu vzrostl o 24 procent,“  komentuje šéf slovenské divize CTP Stanislav Pagáč. Podle něj se tak nabídka logistických parků stává právě ve státech střední a východní Evropy nedostatečnou. „Jde o méně než 50 procent skladů na obyvatele v porovnání se situací západní Evropy,“ uvádí Pagáč.

Žilina jako strategický bod

Nebývalý zájem o skladovací bašty firem je podle Pagáče dán novými zvyky spotřebitelů, jako je nakupování online a rozvíjejícími se výrobními trendy, mezi něž řadí i takzvaný nearshoring. Při tomto procesu se firmy soustředí na dodavatelské řetězce v blízké lokalitě, aby tak výrobní kapacity daného podniku ležely blízko u sebe.

Na získaném pozemku nedaleko Žiliny se na nic nečeká. „Naším záměrem je zahájit v této lokalitě výstavbu nové budovy o rozloze 24 tisíc metrů čtverečních během pár měsíců, abychom uspokojili rostoucí poptávku nájemců,“ říká k tomu Ivan Šimo, stavební ředitel slovenské CTP.

Žilina se nachází blízko hranic Polska i České republiky.

Žilina se nachází blízko hranic Polska i České republiky.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Čtěte dále:   Humpolec navštíví kardinál Duka, cestou do želivského kláštera

Skupina považuje Žilinu za jistý strategický bod na mapě Slovenska. Nedaleko se soustředí závody automobilek a leží tu i zdejší letiště. CTP již navíc jeden park provozuje přímo v Žilině ve výrobním závodě automobilky Kia. Celkově se nyní na Slovensku pracuje na výstavbě 88 tisíc metrů čtverečních logistických prostor v lokalitách v Bratislavě, Trnavě, Košicích a Prešově.

Expanze do všech stran

Společnost rozvíjí své aktivity i v jiných evropských oblastech. Minulý týden například vstoupila na burzu cenných papírů v Amsterdamu, čímž získala 854 milionů eur (22,4 miliardy korun). Peníze chce použít k další expanzi. V Nizozemsku navíc CTP rozšiřuje síť skladovacích prostor. Nutno též poznamenat, že ze země tulipánů pochází zakladatel firmy Remon Vos.

Developer CTP vstoupil na burzu v Amsterodamu. (25. března 2021)Remon Vos (vlevo) projevuje svou radost ze vstoupení skupiny CTP na burzu cenných papírů v Amsterdamu. (25. března 2021)

CTP již působí v osmi zemích Evropy a rozloha jejích pronajímatelných logistických parků a skladů činí 6,3 milionů metrů čtverečních. Do roku 2023 chce překonat laťku deseti milionů metrů čtverečních hrubé pronajímatelné plochy. V témže termínu chce dosáhnout i uhlíkové neutrality. Pro tyto účely začíná CTP v letošním roce instalovat fotovoltaické panely na střechy svých budov.

Nizozemský podnikatel Remon Vos firmu založil v roce 1998 v Humpolci. Od té doby se stala největším průmyslovým developerem střední a východní Evropy. Její sklady obývá 700 mezinárodních společností. Hrubý příjem z pronájmu CTP Group loni meziročně vzrostl o 15 procent na 344 milionů eur (8,8 miliardy korun).

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/ctp-developer-zilina-logistika-sklady-expanze-park-slovensko.A210331_135327_ekoakcie_maz

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Na Vysočině zazní hrkače, koronaviru navzdory. Shlukovat se ale lidé nebudou

Čt Dub 1 , 2021
Velikonoce budeme trávit jako každý rok na chatě. Upleteme pomlázku, obarvíme vajíčka a ozdobíme je krásnou ubrouskovou technikou a upečeme ty nejlepší mazance, které dělala moje babička. Jenže díky této covidové době nám budou chybět koledníci, kteří nás každý rok pomlázkou omladí, povzdechla si Jana Václavíková z Pelhřimova. Čtěte dále: […]
Humpolecké Velikonoce

You May Like

Témata