Na Vysočině zazní hrkače, koronaviru navzdory. Shlukovat se ale lidé nebudou

Velikonoce budeme trávit jako každý rok na chatě. Upleteme pomlázku, obarvíme vajíčka a ozdobíme je krásnou ubrouskovou technikou a upečeme ty nejlepší mazance, které dělala moje babička. Jenže díky této covidové době nám budou chybět koledníci, kteří nás každý rok pomlázkou omladí, povzdechla si Jana Václavíková z Pelhřimova.

Letošní velikonoční svátky budou ze známých důvodů jiné a stejně jako loni trochu omezené. Rodinné návštěvy, setkání s přáteli či tradiční koledování si budeme muset odpustit. Na některých místech Vysočiny si ale Velikonoce a tradice s nimi spojené přeci jen připomenou.

V Březníku na Třebíčsku vyrazí rodiče s dětmi ven s hrkači a řehtačkami, aby nahradili zvuk zvonů, které odletí do Říma. „Jediné, co letos připomíná Velikonoce, jsou čokoládoví zajíčci v obchodech. Byla by ale škoda, kdyby lidé vůbec nevnímali, že budou Velikonoce,“ prohlásila Eva Prokopová, která tradici řehtání v Březníku před několika lety založila.

Shlukovat se ale tamní obyvatelé nebudou. „Budeme chodit dvě rodiny, ale každá zvlášť ve čtvrtek dopoledne a v pátek odpoledne.

Velikonoce na Vysočině

– v Březníku vyrazí dvě rodiny ve čtvrtek a v pátek s hrkači a řehtačkami

– do parku v Březníku mohou lidé nosit své jarní dekorace

– zdobit mohou zájemci i Velikonočník v Humpolci v ulici 5. května u památníku Ivana Martina Jirouse

– do humpoleckého íčka mohou lidé posílat fotografie z uplynulých velikonočních pondělí

– v Pelhřimově čekají na ručně tvořené velikonoční dekorace Vajíčkovníky před tamní radnicí
Kvůli této situaci se budeme separovat a půjdeme každá rodina v jinou dobu,“ vysvětlila Prokopová.

Na příchod nejvýznamnějšího křesťanského svátku ale v Březníku upozorňuje i výzdoba tamního parčíku. „K vyzdobení parčíku jsme vyzvali i místní. Lidé tak mohou vyrobit různé velikonoční či jarní dekorace, které pak mohou zavěsit na smrk uprostřed vesnice nebo kamkoliv v parku. Při procházkách se tak budeme kochat jarní výzdobou. To je tak jediné, co jsme letos mohli udělat, aby nedošlo k nějakému shromažďování,“ řekla Jana Řezaninová z kulturního výboru obce.

Naopak v Hoštěticích na Jihlavsku, kde tradici hrkání obnovily v roce 2017 tamní mladé maminky, bude letos zřejmě ticho. „Myslím si, že občané budou zodpovědní a nebudou nic plánovat. Letos budou ženský od pomlázky ušetřený. Příští rok si to vynahradíme,“ zasmál se starosta Hoštětic Jiří Kadlec.

Na tradiční hody hody doprovody letos zanevře i Jiří Poděbradský z Kamenice nad Lipou. „Letos tyto zvyky asi oželím, kvůli těm opatřením. Velikonoce strávím pravděpodobně s mladou. Teď jsem do čtvrtka v karanténě a už potřebuju někam na vzduch. Takže když to půjde, tak nejspíš vyrazíme někam na výlet,“ svěřil se Poděbradský.

Sára Křivánková z Třebíče si bude velikonoční svátky užívat v rodinném kruhu. „Určitě se zaměřím na dokončení prací na vysokou školu, protože na to budu mít čas. Jinak se budu snažit, pokud vyjde počasí, chodit ven na procházky a možná i na nějaký malý výlet, jako třeba na nějakou rozhlednu tady v okrese,“ vyjmenovala Sára Křivánková.

Humpolecké Velikonoce
Humpolecké Velikonoce

V Humpolci museli už podruhé připravený velikonoční program zrušit. „Původně jsme měli v plánu, že ve skanzenu Zichpil uděláme velikonoční jarmark se všemi tradicemi a obyčeji. Velikonoce si ve městě připomínáme jenom v takové nekontaktní formě,“ sdělila ředitelka Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci Marcela Kubíčková.

Nejen místní tak vyzývá, aby si velikonoční mrskačku užili trochu jinak. „Otevřete už dnes rodinná alba a krabice se starými fotkami a najděte nějakou z velikonočního pondělí. Dýchnou na vás vzpomínky z let nedávných i minulých, vzpomenete si na radostné příběhy s tím spojené a budete mít důvod se usmívat,“ vybízí zájemce Marcela Kubíčková s tím, že bude moc ráda, když lidé nějakou svou vzpomínku na velikonoční mrskačku do íčka prostřednictvím emailu pošlou.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec: Město pokračuje v rekonstrukci centra: V dubnu nastupují do ulice 5. května plynaři

Čt Dub 1 , 2021
Na loňskou rekonstrukci ulice Masarykovy a části 5. května letos navážou práce v dalším úseku. Od 1. do 30. dubna jsou v plánu opravy plynu v ulici 5. května, které si vyžádají dopravní omezení.
Opravy v Masarykově ulici a části ulice 5. května v Humpolci v roce 2020.

You May Like

Témata