Kraj chystá slučování středních škol

V příštím roce počítá krajský úřad s výrazným slučováním středních škol na Vysočině. Jejich rušení se však minimálně do roku 2007 neplánuje. „Kraj zřizuje 132 škol a zařízení. Změny se nedotknou dětských domovů. Naopak zrušeny budou čtyři školní statky ze šesti. Z osmdesáti středních škol hovoříme o pětašedesáti v souvislosti se slučováním. Ne všech se však dotkne. Největší změny budou v příštím roce,“ přiblížil vedoucí krajského školského odboru Zdeněk Ludvík.

Všechny změny budou přicházet postupně. „Rozhodli jsme se začít se slučováním už nyní, abychom byli připraveni na zlomové období roku 2007 a 2008, kdy podle demografických křivek dojde k propadu studentů o 30 procent,“ uvedla zástupkyně krajského hejtmana pro školství Alena Štěrbová.
V kraji by v následujících letech měly vznikat integrované školy, v nichž budou učňovské a středoškolské obory. Štěrbová ujistila, že v každém městě zůstane zachován současný rozsah vzdělávání. V novém režimu začne fungovat od příštího roku dvanáct škol. „Například v Humpolci se propojí čtyři střední školy, v Moravských Budějovicích a Jihlavě dvě,“ nastínila Štěrbová.
A co na změny říkají ve školách? „Kraj s námi jednal. Slučování má svoje výhody i nevýhody. Čas ukáže, co převáží,“ reagoval ředitel humpolecké střední zemědělské školy Miroslav Červený. Jasno zatím nemají v Třebíči, kde se mluví o sloučení stavební průmyslovky s učilištěm.
„Poslední jednání s krajem bylo počátkem června, kdy jsme podali určité návrhy. Zatím nemáme odezvu,“ sdělil třebíčský místostarosta Jan Karas s tím, že město nabídlo kraji určité možnosti využití budovy.
„V Třebíči jsou různé varianty. Krajští zastupitelé se jimi budou zabývat v listopadu,“ poznamenala krajská radní Štěrbová.
Za citlivé považuje Štěrbová slučování gymnázií, s čímž kraj počítá také. „Ve městech mezi pěti a deseti tisíci obyvateli se spojování gymnázií dotkne. Konkrétně půjde o gymnázia v Ledči nad Sázavou a Telči, kde se spojí se středními odbornými školami,“ zmínila se Štěrbová, podle níž bude záviset jen na ředitelích, jak si s tím poradí.
Ředitel gymnázia v Ledči nad Sázavou nedokáže v tuto chvíli říci, jak se sloučení s Integrovanou střední školou promítne. „Kraj nás ujistil, že se studentů gymnázia spojení nedotkne. Úroveň vzdělávání by se snížit neměla. Podle mého se ale slučují dva subjekty, které k sobě příliš nepatří. Rodiče se ptají, co bude dál,“ konstatoval ředitel ledečského gymnázia František Trpišovský.
„Někteří ředitelé nejsou nadšeni. Je to však pravděpodobně jediná cesta, jak zachovat vzdělávání ve stávajícím rozsahu,“ konstatoval Ludvík.
Slučování škol přinese podle něj finanční úspory, zejména tam, kde se vyprázdní budovy. „Prostředky bychom investovali do rozvoje silných škol,“ řekl Ludvík.
Štěrbová se domnívá, že v první fázi nedojde k výraznému propouštění učitelů. „Pravděpodobně dojde ke snižování stavu u nepedagogických zaměstnanců,“ upřesnila zástupkyně hejtmana.

Zdroj: MF-DNES Vysočina

Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Karanténa bude v Humpolci, karneval v Máji

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Sehnat na Vysočině zubaře je velký problém

Pá Zář 26 , 2003
Většina zubních lékařů má plné kartotéky, a další pacienty nebere. Absolventů nastupuje stále méně. Přistěhovali jste se například do Jihlavy a hledáte si stomatologa? Pokud nemáte někoho, kdo vám s tím pomůže, počítejte s tím, že zřejmě neuspějete. Zubaři jsou na Vysočině tak trochu „ohrožený druh“. Čtěte dále:   Pelhřimov […]

You May Like

Témata