Dílo architekta Josefa Gočára nahradí kruhový objezd

24

Z Humpolce zmizí práce světoznámého architekta Josefa Gočára. Náměstí, které v první polovině minulého století projektoval, se změní v asfaltový kruhový objezd. Deník Mladá fronta Dnes vyzývá občany Humpolce (a nejen je): Jak hodnotíte změny na Tyršově náměstí? Své názory napište na adresu: martin.vokac@mfdnes.cz.

Humpolec už nikdy nebude takový, jaký býval. Tyršovo náměstí se začíná měnit v něco, co se nelíbí ani občanům města, ani odborníkům. „Náměstí bylo od počátku své existence pojato jako skutečné náměstí. Od doby užívání bylo i vydlážděné,“ konstatoval historik Vladimír Staněk. „Současnou přeměnu vydlážděného náměstí v asfaltový kruhák rozhodně nepovažuji za vhodnou,“ dodal.


„Tyršovo náměstí po vybudování Okružní ulice už dávno ztratilo svůj význam. Na žádost obyvatel i škol jsme se rozhodli vystavět zde kruhový objezd, který bude pro děti mnohem bezpečnější než rozlehlá křižovatka,“ vysvětluje humpolecký místostarosta Tomáš Křišťan.


Rozhodnutí je to však podle mnohých značně necitlivé. „Je to historicky cenná lokalita. Byla brána jako vstup do centra města od Pelhřimova,“ domnívá se zmíněný kritik přestavby. „Provedení je strašné. Staré cenné kostky vytrhává ze silnice bagr, stejným způsobem se likvidují i osm desítek let staré obrubníky, které těžké stroje lámou,“ popsal. Staré kostky nahradí asfalt, kterým bude pokrytý nejen samotný kruhový objezd, ale i jeho ramena. Odborníci přitom radnici navrhovali alespoň na nich původní kostky zachovat. Jenže zastupitelé doporučení komise neakceptovali a rázně ho smetli ze stolu.

„Je smutné, že máme komisi odborníků, která má hlídat profesní logičnost, a nedáme jí žádné pravomoci. Pak je zbytečná a můžeme ji zrušit,“ komentují tento postup čtenáři na diskusním fóru webu
www.humpolak.cz . Podle Křišťana však kostky na kruhovém objezdu odmítl projektant. „Má to čistě technické důvody. Kostky nejsou vhodné do míst, kde se komunikace zatáčí,“ uvedl. Jízda po asfaltu je navíc tišší, což ocení obyvatelé v bezprostřední blízkosti náměstí. Jak místostarosta dodal, kostky z města nezmizí. „Všechny automobily odjíždějící ze stavby v areálu technických služeb vážíme, zda se kostky nikam neztrácí, a skládáme je u čistírny odpadních vod. Plánujeme s nimi opravovat ulice v centru,“ reagoval.

Čtěte dále:   Umělá inteligence - o Humpolci

„Pokud by se udělal audit, muselo by se zjistit, že nějaké kostky chybí,“ míní jeden z kritiků. Asfalt už totiž kostky v několika ulicích nahradil – kde skončily, ale nikdo neví.


„Strategie je taková, že v centru města chceme ponechat kostky, ale v ulicích s hustější dopravou je budeme nahrazovat asfaltem,“ prohlásil Tomáš Křišťan.

Josef Gočár po sobě zanechal v Humpolci významnou stopu. Zasloužil se o úpravu všech čtyř humpoleckých náměstí – Horního, Dolního, Havlíčkova a Tyršova. Na nejnovějším z nich, Tyršově, postavil moderní dům – Medovu vilu. Pozemek zasahuje do náměstí, kde stojí socha prezidenta T.G. Masaryka. Vila obchodníka a podnikatele Otakara Meda je na počest svého architekta nazývána spíše Gočárovou vilou. Tato stavba je zapsána v seznamu kulturních památek, za zařazení vděčí právě své zcela ojedinělé architektuře.


 


Zdroj: MF DNES ( http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=173&r=mfvrchovina&c=1423771 )

myska

24 thoughts on “Dílo architekta Josefa Gočára nahradí kruhový objezd

 1. „Tyršovo náměstí možná už dávno ztratilo svůj význam“ jak soudí subjektivně pan místostarosta Křišťan, ale podle mne pořád je (bylo) jedním z mála prostorů které prezentují historii a úspěšný prvorepublikový vývoj našeho města. Bohužel si jeho podobu budeme připomínat už jen ze starých pohlednic, taková je realita. Je na nás všech jaké z toho vyvodíme závěry a jestli podobný přístup budeme tolerovat v dalších lokalitách. Pokud si podobné změny lidé nepřejí, tak koho a čí názory vlastně zastupují členové zastupitelstva??? Kolik z nich disponuje odborným vzděláním k rozhodování o podobných akcích, proč nemá město určeného architekta pro dohled nad podobnými akcemi (viz necitlivé provedení Dolního náměstí)?

  1. To je úplně jednoduché – proč se za každou cenu rekonstruuje Tyršovo nám! Zkrátka a dobře je dnes ve stavebnictví krize,firmy nemají zakázky a tak jedna z nich patřičně zatlačila na patřičných místech a hned byla zakázka na světě. Jinak bychom o tom věděli mnohem dříve,že se něco takového chystá. A bylo vůbec na to výběrové řízení? Myslím,že ne!

 2. Tohle je fakt průser! Nejsem zvyklý kritizovat zastupitelstvo našeho města, jak je tu v komentářích často zvykem. Mylím si že vedení města udělalo mnoho dobrého pro naše město, ale tohle je fakt průser velkého kalibru. Teď už je opravdu pozdě a nedá se to asi zastavit, ale doufám, že toto zůstane mementem pro obyvatele Humpolce, aby příště zavčasu zastavili podobmou zhovadilost, kdyby se snad měla opakovat. Mrzí mě že se něco takového stalo. Ale i já jsem k tomu přispěl tím, že jsem se nezajímal včas a nepostavil se proti tomu. Snad to bude pro nás všechny poučení, že nemáme žít jako ovce vklidu a zajímat se o dění kolem sebe dříve než bude pozdě. Celorepublikové dění se těžko ovlivňuje, ale na tohle sílu a šance ovlivnit máme. 🙁

 3. Tento kruhák a přehnané zúžení ulice Lnářské by mělo být jasným vzkazem voličům. Nevolit stále stejné tváře.

  Tvrdilo se,že se kruhový objezd staví na základě stížností a petice obyvatel této lokality. Byla to vůbec pravda?

  1. Jenom pro upřesnění co projektoval Gočár? Paneláky v Masarykově a Fugnerově ulici , internát nebo halu na basketbal ? Slepou ulici končící zdí? Proč lidé neprotestovali, když se budovalo výše uvedené?
   Náměstí není jenom plac z kostek , ale i okolí a to se změnilo myslím k nepoznání od původního záměru Gočára. Tady je histerie jako kdyby někdo boural náměstí.

   1. V roce 2010 je spíše divné, že se někdo diví že existují lidé co si dovolí vyjádřit odlišný názor. Mohl bych vyjmenovat zhruba tři desítky lidí, kteří akci nechápou. Mohu zmínit pouze jediného člověka se kterým jsem o „kruháku“ hovořil a který ji schvaluje (zastupitel Karel Kratochvíl). Pokud architekt Beran, historik Staněk a další lidé kteří mají vztah k architektuře a historii Humpolce (včetně mě) upozorňují na možnost využít při novém řešení původní kamenné materiály tak je to naprosto legitimní snaha občanů. Snaha o korekci necitlivého řešení, které předvedl v projektu ing. Libor Novák. Nic víc, nic míň. Žádná výzva k lynčování, žádná hysterie. Situaci by předešlo, kdyby plán byl předem otevřeně prezentován. Je s podivem že ani v případě úpravy Dolního náměstí, ani v tomto nebyl projeven zájem o názor občanů tak jako třeba k dopravnímu hřišti nebo řešení dopravní situace v lokalitě Stromovka. Nebylo to zřejmě ani potřeba, pokud by stavební komise měla pravomoce podobné stavby korigovat. Á propos, komu je vlastně zodpovědný šéf této komise?

    1. Nazdar Petře, tak když už jsi mě prásknul, tak se vyjádřím. Kdo mě zná, asi těžko může říci že bych byl zastáncem likvidace historické architektury. To, co zbylo z původního Tyršova náměstí je opravdu jen torzo. Když nepočítám Medovu vilu a památník TGM, které nikdo nezboří ani neodnese, tam zbyla podivná několikrát předlážďovaná křižovatka s trojúhelníkem uprostřed. Během let tam přibyly dvě ulice, se kterými zřejmě pan architekt nepočítal a provoz se stal velice nepřehledný a díky dvěma školám už i nebezpečný. Z hlediska zákona o silničním provozu je tato křižovatka prakticky nelegální. Jsou památky zde ve městě, díky kterým má Humpoledc svoji tvář včetně historické (a dnes i vzhledově opravené) zástavby. To se ovšem o Tyršově nýměstí říci nedá. Tato lokalita je již nenávratně zdevastovaná lety minulými, především paneláky, internátem i těmi dvěmi novými ulicemi. A co se týče původní dlažby, bude uschována a následně využívána při rekonstrukcích. Za svůj názor asi budu usmažen, ale to se nedá nic dělat. Karel

     1. Smažit tě určitě nikdo nebude a já opravdu neznám v okruhu svých známých jinou osobu, která by „kruhák“ uvítala. Ty můžeš jistě tvrdit že si se rozhodl nejen na základě svého názoru na danou lokalitu. Třeba je to skutečně tak že se našlo pár pomýlenců kterým se to nelíbí a kruhák schvalují tisíce humpoláků. O to už nejde. Pokud bych přijal tvoji argumentaci tak mohu tvrdit třeba že Horní náměstí je také nevratně zdevastováno objekty „hotelu“ a „pojišťovny“ a že tudíž se může „zmodernizovat“. Asi každý čtenář humpoláka si pamatuje „hrůzu“ na rohu náměstí, kterou Adélka přivedla k stavu kdy je ozdobou náměstí. Stejně tak prodejna pivovaru o dům výše. Je mi jasné že se můžete chytat za hlavu „o co jim jde“, vždyť my přece vylepšujeme město. Máš dobrý pocit z toho jak je „vylepšené“ Dolní náměstí? Já tedy ne.

     2. Budu rád, když mi nebudeš podsouvat, jestli tvrdím něco o nějakých pomýlencích. Jen co napíšeš, že se nebude smažit, tak se do toho v druhé větě pouštíš. V tom případě už nemám co dodávat. Howgh. K.
      P.S. takhle to vždy končí na humpoláku s tím, kdo vyjádří svůj názor, který není po vůli většině „diskutujícím“.

     3. Tak to promiň, díky za rozhovor. Už ti nebudu nic podsouvat a na nic se ptát. Howgh
      P.S. jen jsem držel svůj názor a pohled na věc, stejně jako ty

     4. Naprosto souhlasím s Pierrem.Co ale nechápu,je reakce pana Karla.Hysterická reakce je hodná tupé blondýny.Nevím, kde jste přišel k tomu,že na tomto náměstí přibyly dvě ulice.Ulice školní jako ulice Masarykova tam jsou od pradávna a jiná tam nepřibyla.Navíc ulice školní je jednosměrná.Mluvíte „jen“o Gočárově vile a o pomníku TGM.Proč jste vynechal „zemědělku“ a „sokolovnu“.To pro vás nejsou historické objekty?Už dlouho jsem se na Humpoláku nesetkal s tak pomíleným názorem.Ucta a pokora k práci druhých vám zřejmě nic neříká.Vaše domněnka o smažení je bohužel pravdivá,ale vaší vinou.Miruna

     5. Ahoj Kájo,
      jsi zatím jediný zastupitel, který hájí své rozhodnutí – chválím !
      Chci jenom něco málo podotknout :
      rozhodnutí o podobě kruhového objezdu je z jiné škatulky než to, o co se snažila radnice v minulé době – „všelidové“ hlasování o fasádě školy v Hálkově ulici a o umístění rozhledny nad Humpolcem.
      Taktéž program „historické fasády“.( Některé dokonce schváleny v blízkosti Tyršova náměstí! ) Nerozumím, proč se i v případě „kruháč“ nepostupovalo podobně a pod dohledem architekta.

      PF

      P.S Jak jde tenis ?

     6. Já v okruhu svých známých zase neznám nikoho, kdo by nový kruhák neuvítal.Kdo tudy denně musel přecházet ulici nebo projíždět do Školní nebo k „pile“(víte kolik tu chodí maminek s kočárkama?)mi dá za pravdu.Mimochodem, pokud vím, pan Gočár opravdu nevyprojektoval ani paneláky, ani „Novákův schod“:-)Pane Karle, nejste tu se svým názorem sám.

     7. Argument, že Gočár nevyprojektoval to, nebo ono je mimo mísu. S prominutím i ty blbé paneláky dělají spolu se zelení uliční frontu a jakžtakž udržují formu veřejného prostoru. Třeba Horní náměstí uje z tohoto pohledu daleko větší průšvih.
      Asi bych se nepouštěl do kritiky kruhového objezdu jako takového, na druhou stranu by třeba bývalo bylo možné hlavní ulici nechat v kostce a vedlejší opatřit slavným asfaltem.
      Dokážu pochopit asfalt na objezdu, co nepochopím je jeho daší „rozlézání“ do všech směrů. Také doufám, že si projektant dopravních staveb uvědomil, že dominantou celého prostoru je socha TGM v pozadí s Medovou vilou a tupě nevyprojektoval upropstřed umělý pahorek výšky dva metry posázený nějakým „zelým“.

      frrrr

 4. Když se na to podíváme střízlivě a ne s horkou hlavou tak je zarážející – proč nemohou být na kruháku opět kostky
  – proč se musí odstranit kostky v části Masarykovy ulice
  – proč nelze při této akci zadláždit ulici Školní,asfalt tam je příšerný a kostky tam dříve byly
  – jak je tato akce pojednána v územním plánu města
  Také si myslím,že tady radnice udělala botu a k této akci si mohli radní zjistit více názorů.

   1. Kostky jsou krásné. Pro udržení odpovídající hladiny hluku v ulicích, kde je dlažba a provoz aut, by měla být rychlost upravena do 20 km. V pěších zónách může být rychlost, i když je zde dlažba, až 50 km. Maminky s kočárky, které mají široké pneumatiky,(jsou myšleny kočárky, ne maminky) mohou tlačit svůj kočárek rychlostí až 50 km. Nesmí však překročit hladinu hluku. Máte pocit, že to co jste právě přečetli je blábol. Myslím, že tento příspěvek svojí úrovní neni níž, než většina zdejších názorů.

 5. Souhlasím s názory, že zastupitelstvo v tomto ohledu udělalo opravdu krok zcela neracionální a mimo mísu. A proto řadu z nich nebudu volit. Provoz nikterak zásadně v dané lokalitě nehoustl a svádět vyřešení bezpečnosti provozu na kruhový objezd je nesmysl. Docela by mě zajímalo, jak kdo hlasoval, protože S. Bernard se např. vyjádřil v tom smyslu, že byl proti. A za to mu děkuji. Škoda jen, že rozumných lidí nebylo v této otázce více. To, co se na Tyršově náměstí teď staví, je hnus. BTW Jak je možné, že se rozpočet z původně plánovaných 9 mil. Kč najednou snížil na 3 mil.?

   1. A co ostatní? Třeba Kučera, Daněk, Maryška, Namyslo a další… Zdržel se někdo, nebo všichni pro

     1. Dobrý den.Zajímalo by mě,kdo vážil kostky,které jsou složené nad Sokolovnou.Po troškách je totiž odváží auto,které vozí pracovníky ze stavby.Děkuji.M

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Bernard je lepší než birell, rozhodli pivní experti

Pá Čvc 30 , 2010
Spolek pivařů se vložil do přestřelky mezi pivovarem Bernard a Plzeňským Prazdrojem. Bernard dvakrát vyzýval plzeňský pivovar k soutěži o nejlepší nealkoholické pivo, Prazdroj to však odmítl. Členové První pivní extraligy tak vzali soutěž do svých rukou a ve slepém testu určili, že nejlepším pivem je Bernard. Birell skončil osmý. […]

You May Like

Témata