Diskuzní fórum k otázce rozhledny na hradu Orlík

Mnoho otazníků krouží okolo humpoleckého záměru – vystavět rozhlednu na zřícenině hradu Orlík. O všem pravděpodobně rozhodne hlas lidu.

V úterý 18. prosince bude na webových stránkách http://www.hrad-orlik.cz/diskusni-forum  otevřeno diskuzní fórum,  kde můžete uvést své názory k jednotlivým tématům. Na vaše věcné a konstruktivní příspěvky budou reagovat členové společnosti CASTRUM.


                                               


Témata diskusního fóra:


1.Jste pro úpravu hradní věže na rozhlednu ?


2.Co se Vám na hradě Orlík líbilo či naopak nelíbilo a co Vám tam schází ?


3.Dění okolo kulturních památek v Humpolci a okolí


4.Jaké téma Vám zde schází ?


Myšlenka na rozhlednu se poprvé objevila koncem osmdesátých let minulého století při opravě tamní věže. Nejprve chyběl souhlas památkářů, pak pro změnu peníze, a záměr upadl do zapomnění. Oživení se dočkal před dvěma roky, pomohla k tomu přihláška do grantu Hrady na pomezí Čecha a Moravy. Původně se mluvilo o výstavbě rozhledny na ostrohu za hradem. Dvě věže by ale nevypadaly dobře, proto zazněl návrh zatraktivnit samotný hrad. Ukazuje se, že smělý záměr radních přilákat do města více turistů naráží na řadu úskalí.


 


Členové společnosti Castrum, která se o zříceninu ve vlastnictví města stará již jedenáct let, se staví k záměru zdrženlivě. Památkáři, jejichž slovo může mít zásadní význam, realizaci rozhledny nezavrhli, pokud úprava splní určité podmínky. Těmi rozumějí zachování vzhledu památky ze čtrnáctého století. Rovněž schodiště nesmí zasahovat do historicky cenného věžního zdiva. Právě přístup na rozhlednu bude tvrdým oříškem. Zatím nikdo dost dobře neví, jak situaci vyřešit. Humpolecká radnice uvažuje kvůli schodišti o vypsání soutěže na vhodný návrh.


 


I kdyby se ale řešení našlo a památkáři nadšeně souhlasili, rozhodující slovo je na lidech. Pokud oni prostřednictvím ankety na internetových stránkách města i hradu Orlík řeknou, že se jim chystané změny na Orlíku nezamlouvají, radní realizaci rozhledny zavrhnou. K dnešímu dni polovina z 283 hlasujících na stránkách http://www.hrad-orlik.cz/ nepovažuje rozhlednu za dobrý nápad.

Čtěte dále:   Středověké slavnosti

 


 

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Střípky z Humpolce

Po Pro 17 , 2007
Maření výkonu úředního rozhodnutí, ohrožení pod vlivem návykové látky, opilství a neoprávněné užívání cizí věci – to vše zvládla jedna a tatáž osoba v průběhu několika mála hodin. Čtěte dále:   I kasteláni mají své dny

You May Like

Témata