Film a dějiny 2004

2

Tato ojedinělá akce v České republice si na hradě Orlík buduje svou tradici. Letošní rok je ve znamení středověku v evropském filmu. Kvalita a úroveň filmů stále stoupá, program se stále rozšiřuje a stoupá i pochopení a podpora státních institucí. To je šance, aby podobný nekomerční festiválek přežil pro filmového diváka i do budoucna.

Charakteristika ročníku 2004


Filmový festival „Film a dějiny 2004: středověk v evropském filmu“ navazuje na obdobné projekty, který se na hradě Orlíku u Humpolce a v městě Humpolci konaly již v roce 2003 a 2002 (blíže www.filmadejiny.cz ). Pořádající organizací je Castrum o. p. s. Cílem projektu „Film a dějiny“ je zmapovat historický film jako celek, přičemž rok 2004 má být věnován problematice obrazu středověku v evropském historickém filmu. Od letošního ročníku jsme v kontaktu s Ústavem českých dějin FF UK, který poslední ročník také odborně zaštítil. Prezentace uceleného souboru tematicky stejnorodých filmů bude doprovázena úvodními přednáškami a následována diskusí předních odborníků na dané téma. Organicky tak bude sklouben požadavek na popularizaci historických snímků a jejich zpřístupnění široké veřejnosti se seriózní analýzou vztahů historiografie a kinematografie.
V rámci festivalu 20. 8. – 38. 8. 2004 proběhne minimálně jedna filmová projekce denně. Konkrétní časový harmonogram, jakož i definitivní seznam promítaných titulů bude možné (vzhledem k jednáním s majiteli autorských práv) upřesnit nejdříve v dubnu 2004. Seznam plánovaných projekcí (viz příloha 3) je proto třeba brát spíše orientačně. Letošní ročník s sebou nese nutnost jednat kromě našich tradišních partnerů (NFA, Bontonfilm) také se kulturními centry a instituty (Ruský institut, polský institut, Francouzský institut, Italské kulturní centrum) a ambasádami (švédské vyslanectví).
Projekce se budou odehrávat každý večer od 21.00 na hradě Orlíku u Humpolce, který bude zajišťovat pojízdným kinematografem pana Jiřího Čáslavského. Romantické prostředí zříceniny dodá celému festivalu potřebnou imaginativní atmosféru. Každá projekce bude uvozena úvodní přednáškou. Mimo rámec festivalu (tedy mimo popisovaný projekt), nicméně v návaznost a v souvislosti s ním předpokládáme spolupráci s odbornými institucemi, především s ÚČD FF UK a s Národním filmovým archivem. Konkrétním výstupem této spolupráce bude 2. ročník semináře „Film a dějiny“ (1. ročník se konal v rámci projektu „Film a dějiny 2003″) za účasti historiků, filmových vědců a filmařů. V současné době se chystá do tisku sborník z této konference (v nakladatelství LN).
V rámci festivalu je naplánováno i několik doprovodných kulturních akcí: divadelní vystoupení a produkce hudebních skupin.
Projekt „Film a dějiny“ má už určitou tradici a renomé i v odborných kruzích (viz časopis Dějiny a současnost 6/2002, v tisku ohlasy na festival in: Dějiny a současnost 1/2004, Kuděj, časopis pro kulturní dějiny 1/2004). Cílem tohoto projektu je nejen zpřístupnit veřejnosti kvalitní kulturní díla, ale zároveň i vhodným způsobem poukázat na evropské souvislosti našich národních dějin. Ačkoli to zní dnes poněkud konjunkturálně, považujeme za důležité poukázat na důležité rysy formování evropských národů, států a idejí, na společná kulturní východiska a kořeny. Věříme, že právě skrze film, nejvlivnější medium mezi těmi jež formují kulturní obzor, je možné uchopení těchto témat i širokou laickou veřejností. Dalším důležitým motivem pořádání festivalu je rozšíření kulturní nabídky v regionu Vysočina)

Čtěte dále:   10. Ročník FOLK-ROCK-COUNTRY hudebního festivalu Ozvěny Prázdnin


Mgr. Jaroslav Pinkas
koordinátor projektu
Referáty, které zazněly na seminářích pořádaných v rámci prvních dvou ročníků festivalu 2002-2003, budou brzy publikovány ve sborníku Film a dějiny (NLN).
Další doplňující informace naleznete na oficiálních stránkách festivalu.


Mnoho informací a reportáží z minulých ročníků naleznete i na Humpolákovi, stačí kliknout na „Hledat“ v levém sloupci a zadat heslo film a dějiny …


 


Program 2004Hlavní sekce:

Sobota 21. 8.
19:30: kino Humpolec: Slavnostní zahájení
Možná i hudební vystoupení – Camerata.
20.00: kino Humpolec: Sedmá pečeť
Zahrajte si šachy se smrtí. Prohrajete. Klasika evropské kinematografie, středověk jaký vůbec nebyl.
22.00: kino Humpolec: překvapení večera (italský historický krvák)
Germánští válečníci rašplují nebohé protivníky nejen meči, ale i svými rohatými helmicemi.
Neděle 22. 8.
20.00: kino Humpolec: Kazimír Veliký
Heroické doby posledních Piastovců. Polský otec vlasti v akci.
Pondělí 23. 8.
21.00: hrad Orlík: Alfréd Veliký
Obránce křesťanské civilizace proti severským nájezdníkům.
Úterý 24. 8.
21.00: hrad Orlík: Alexandr Něvský
Strhující bojové scény podmalované vynikající Prokfjevovou hudbou.
Středa 25. 8.
21.00: hrad Orlík: Excalibur
Maso, krev a Wagner. Artušovská legenda v blyštivém balení.
23.00: hrad Orlík: Údolí včel
Existencionální středověký western o střetu lásky a povinnosti.
Čtvrtek 26. 8.
21.00: hrad Orlík: Markéta Lazarová
Nejlepší český film všech dob.
Pátek 27. 8.
21.00: hrad Orlík: Andrej Rublev
Obrazy z ruského středověku.
Sobota 28. 8.
20.00: kino Humpolec: Umučení Ježíše Krista
Posledních několik hodin v životě našeho spasitele. Kristus ještě nikdy tolik netrpěl…
21.00: hrad Orlík: Monty Python a svatý grál
Artušovská legenda tak jak se opravdu udála.
Neděle 29. 8.
20.00: kino Humpolec: Umučení Ježíše Krista
Posledních několik hodin v životě našeho spasitele. Kristus ještě nikdy tolik netrpěl…

Vedlejší sekce nezávislého filmu:


Neděle 22. 8.
17.30: kino Humpolec: Spřízněni volbou
Obsáhlá reportáž o pozadí volby prezidenta v roce 1968.
Pondělí 23. 8.
15.00: Nový Hyperion
Netradiční pohled na sametovou revoluci.
Úterý 24. 8.
14:00: Co dělat?
Provokativní komentář k české současnosti.
17.30: beseda s Karlem Vachkem
Čtvrtek 26. 8.
17.00: pásmo filmů Miloše Zábranského (Devět prezidentů, Čechy krásné, Čechy mé, Občan Karel Kryl)
18.30: beseda s Milošem Zábranským
Pátek 27. 8.
17.00: Bitva o život
Jeden rok a jeho rituály ve vsi Bystré v Orlických horách.
18.30: beseda s tvůrci filmu
Sobota 28. 8.
17.00: kino Humpolec: Národ sobě
Osobitá úvaha o dějinách, dnešku i národní identitě.

olaf

2 thoughts on “Film a dějiny 2004

  1. Uz se tesim. Loni i predloni to bylo jedinecne. Doufam, ze tentokrat se repriza Udoli vcel odehraje podle planu, beru si na to dovolenou.
    //.

  2. ovsem ty popisy filmu jsou naprosto uzasne. „Maso, krev a Wagner. Artušovská legenda v blyštivém balení“, „Existencionální středověký western o střetu lásky a povinnosti“, „Germánští válečníci rašplují nebohé protivníky nejen meči, ale i svými rohatými helmicemi“.
    To m a teda maximalni vypovidaci hodnotu, to se kazdej muze tesit co uvidi :-((

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Indiáni v Humpolci

St Srp 11 , 2004
Tuto sobotu se Zahrada na Dolním náměstí promění v indiánskou vesnici s originálními týpí,vybavenými ve stylu 70. let 19. století, prohlídka a odborný výklad členů skupiny v dobových indiánských kostýmech. Čtěte dále:   VIDEO: Hrady Orlík nad Humpolcem

You May Like

Témata