GIS = geografický informační systém

4

Jako první s ním přišel Kraj Vysočina a zprovoznil ho zatím v testovací fázi na internetu. Je to skvělý nástoj pro všechny občany a náš kraj opět dokázal, že v podobných věcech je skutečně pokrokový.

Geografický informační systém (GIS) je systém, který pracuje s geodaty a řeší nad nimi různé úlohy, prostorové vztahy a související procesy. Použitelnost GIS určují kvalitní a rozumně přístupná data. Kromě toho musí také dosahovat vysoké úrovně v ostatních svých složkách. Aby GIS mohl podporovat rozhodovací procesy, jako jsou především přenesený výkon státní správy a výkon samosprávy, poskytuje standardní služby GIS kraje. Tyto služby se dále vyvíjejí na základě agend úřadu a jejich cílový stav je garantovat „nepodkročitelný standard GIS kraje“.
Tento projekt řeší výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický.


Humpolák vyzkoušel především částečný náhled do katastru nemovitostí a výsledek byl překvapující. Rychlé vyhledání majitelů nemovitostí, naprosto jednoduchá obsluha programu atd. Stále není „selským rozumem“ pochopitelné, proč musí občan běhat po úřadech a různých institucích jako přenášející médium papírů a razítek, když všechny informace existují transparentně a volně dostupné v elektronické formě. Snad je toto jeden z kroků a pozitivních signálů, že se něco v budoucnosti změní.
Dále Humpolák vyzkoušel mapové servery a služby a zde opět pouze chvála. I s připojením přes GRPS bylo načítání map v uspokojivé rychlosti. Vyhledávání v mapách je velice komfortní a také možnost přepínání mezi leteckými snímky (ortofo mapy) a klasickou mapou je pro laika velice zajímavé. Různé nadstavby jako vyznačení katastrálních území v mapě, hranice správních oblastí apod. je pro občana jistě velice přínosné.
Těchto pár funkcionalit je pouze zlomek toho, co vše nám tento systém nabízí. Doufejme, že se tento systém bude dále rozvíjet pro potřeby obyčejných občanů.


Vyzkoušejte si tento systém zde: http://www.kr-vysocina.cz/gis/

olaf

4 thoughts on “GIS = geografický informační systém

  1. No je to fakt pěkný, až na to, že ty mapové služby klasicky nefungují v Netscapu a pravděpodobně ani v dalších prohlížečích jinných než Internet Explorer. To mě zase pěkně sere. To to nemůžou udělat universální?!?!?

    Ale je fakt, že za tohle nemůže kraj Vysočina, ale jednotlivé mapové servery.

    1. ale kecy chodi to vsude (zkousel jsem netscape, operu, mozilu MSIE)akorat to nesmim mit otevreny pres celou obrazovku (alespon u mojeho 21 palcovyho monitoru)

    2. tak sorry, oni tam jsou ruzny mapy. mapy vysocina chodej fakt jenom v MSIE, ale Spravni obvody uradu chodej vsude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Páteční večer v Humpolci

So Dub 10 , 2004
Ačkoliv jsem coby pravidelný účastník Humpoleckého pátečního bavení se zvyklý na ledasco, tenhle pátek byl vyjímečný.

You May Like

Témata