GLOSA k zastupitelstvu z 25. 9. 2019

53

Až z kometářů pod článkem o záznamu ze zasedání zastupitelstva jsem se dozvěděl o poměrně ostrém střetu který se ve středu odehrál. Shlédl jsem video a nedá mi to.

Video ze ZM má skoro 5hodin, část o které píši začíná v čase 1h55min. Vystupují paní Alena Štěrbová, Zdeněk Rýzner, Stanislav Bernard, Tomáš Voplakal, Pavel Hrala, Zdeněk Mikulášek  a řídící zasedání starosta Karel Kratochvíl.

Je to věru neveselé podívání. Podstatou sporu jsou částečně dohledatelná a částečně neprokazatelná tvrzení že ten či onen měl či neměl udělat či říci to či ono. Nebudu se samozřejmě snažit najít pravdu, tu má každá ze stran (tu svou) a vstupovat do toho ringu coby rozhodčí dost dobře nejde.

To, co mě přimělo sepsat článek, byly projevy jednotlivých účastníků, jde o zastupitele města, tedy i mé zastupitele, dovolím si tedy okomentovat a připomínkovat:

Zarazila mě promluva Karla Kratochvíla o tom, že politika na malém městě vlastně není politika, ale jakési přátelské setkání, při kterém se proberou a rozhodnou důležité věci. Ne, není to tak a nikdy nebylo. Růžové brýle dolů! Čím dříve to Karle uděláš, tím lépe pro Tebe, ODSku i Humpolec. Vypjatý konec diskuse jsi zvládl ukočírovat jen s maximem autority, kterou máš coby řídící zasedání. Coby osobnost která to mohla (měla?) utnout si jaksi „nebyl přítomen“.

Překvapilo mě jisté neumětelství HuGO. Evidentně připravený a relativně dobře podložený „útok“, ale útok v tom správném slova smyslu, takový, jakým by měla být práce opozice se rozplizl v cosi, co je všechno jiné než věcné dotazování se a debata. Zbyla vlastně jen argumentace ad hominem stojící na neověřitelných výrocích mezi čtyřma očima. A až hysterické dožadování se omluvy ze strany Zdeňka Rýznera. Tomáš Voplakal, který se pokusil celou věc na konci vrátit zpátky „na koleje“ pro mě nepochopitelně nebyl s to zformulovat jasnou otázku.

Pan Bernard  zachoval „poker face“, vyslechl dotazy, argumenty a emotivní slůvka paní Štěrbové a Zdeňka Rýznera, v rámci pravidel debaty na ZM si vzal slovo a odpověděl. Stručně a věcně a jen krátce odrazil ony osobní ataky. Tak asi by se dalo čekat jednání od někoho, kdo vede úspěšný podnik. Nehodnotím teď správnost a pravdivost odpovědí, ale osobní přístup pana Bernarda.

Věcným základem sporu a tím, proč se přenesl až na zastupitelstvo města je nakládání pivovaru Bernard s vodou. Tady přišel pro mě velmi překvapivý moment. Bylo možné se doslechnout z úst zastupitelů: „kanalizace není v majetku města“ a „žádáme od Bernard-u či Vodak-u předložení smluv“.  Uff 🙁

Závěrem vystoupení Zdeňka Rýznera se zastupitel Tomáš Voplakal dotazoval pana Bernarda na to zda platí za vodu a odpad. Podivnou formulací otázky zmizla její podstata, pokusím se tedy zrekonstruovat co mělo zazní:

Pane Bernarde, platí pivovar za vodu odebíranou od VODAK cenu obvyklou, nebo cenu zvýhodněnou objemem odběru? Jste ochoten dohledat a zveřejnit ceny, když už jste zveřejnil odebíraný objem vody?

Pane Bernarde, platí pivovar za využití kanalizace obvyklé stočné, nebo má ceny nastavené s ohledem na objem? Má ceny nižší, protože je velkým odběratelem (pivovar odebírá cca 17% vody kterou VODAK do Humpolce přivede). Jak pivovar řeší a v minulosti řešil přetěžování kanalizace a čističky, které jste zmínil ve svém vysvětlení – platí navíc za překročení hodnot PH, ať už smluvní pokuty, pokuty vyplývající z provozního řádu kanalizace či dobrovolné kompenzace za způsobené náklady? Jste ochoten dohledat a zveřejnit ceny?

Závěrem – pro mě osobně byla ta část záznamu, kterou jsem shlédl impulsem k tomu vzít si k srdci citát: „Politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Věří se v Boha, věří se v přírodu, věří se v krásu, věří se v myšlenku, ideu. V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot!“ a zastupitelstvo pravidelně sledovat. Protože politika je třeba kontrolovat ať už je ve funkci, či je v opozici a do té funkce se snaži dostat.

 

53 thoughts on “GLOSA k zastupitelstvu z 25. 9. 2019

 1. Moc pěkně napsáno, ale pravdou je, že představitelé města nejsou hulváti a kdyby snad starosta autoritativně zasáhl, byla by to vlastně z dnešní perspektivy škoda. Lecos se totiž tímto výstupem ukázalo v pravém světle. Starostovo vyjádření ohledně přátelského setkání sousedů, asi není nejšťastnější, ale je jasné, co tím bylo míněno. Nejspíš to, že hulvátství plné výhrůžek a osobních útoků je občanům města k ničemu. Nevyjadřuje to nic jiného, něž obyčejné pohrdání občany, protože jak známo, čas jsou peníze. A čas, kterým bylo toto jednání zastupitelstva zablokováno timto příšerným výstupem, považuji za naprosto skandální.

  1. Myslíte tu trapnou zavádějící „prezenčku“ pivovaru Bernard ? Jako že bychom se měli všichni klanět, že dík nadprůměrné spotřebě pivovaru máme levnější stočné ? Fuj, hanba ! Ekologie a šetření s přírodními zdroji je pivovaru zcela u zadele ! A nejen jemu !
   Ta tam jsou snad jednání zastupitelstva, kdy starosta (J.K.) měl jako jediný slovo a jediný správný názor. Jen dobře, že se místní občané zvedají a nebojí se veřejně bránit svoji pověst a své zájmy. Kdy jindy ?!?

 2. Františku, proč se nevyjádříte v komentářích v příslušné rubrice (pod záznamem zastupitelstva) a zakládáte zcela novou rubriku na stejné téma ?!?

  1. Zajímavé:

   Zdeněk Rýzner, Tomáš Voplakal, Karel Kratochvíl,….

   vs.

   PAN BERNARD, PAN BERNARD, PAN BERNARD.

   „Závěrem vystoupení Zdeňka Rýznera se zastupitel Tomáš Voplakal dotazoval pana Bernarda…“

   Vtipný. 😀

   1. ad výše: V komentářích pod 5h záznamem zastupitelstva se nevyjadřuji, protože glosuji cca 40 min vypíchnutých debatou dvou pánů. Mmj i kvůli tomu, aby se debata přenesla pod související text.

    A to, čemu říkáte rubrika, to je článek.
    Na Humpoláku jsem „doma“ od roku asi tak 1999 a chovám se zde stále stejně. Není mi jasné, proč s tím máte problém?

    ————————————————-

    Lidi zmíněné v textu znám osobně a oslovení používám tak, jak mi je myšlenka na klávesnici přinese. Pan Bernard je proti mě o generaci starší, netykáme si. Zděněk Rýzner je moje generace, tykáme si. Tomáš Voplakal je o řád mladší, známe se osobně, netykáme si. Starosta je letitý kamarád, tykáme si a při setkání jej zdravím v duchu „čau vole“.

    Kdysi v dávných dobách jsem utrpěl něco, čemu se říká vychování. A oslovení, či označení osob k němu prostě patří.

    Kde všude ještě chcete hledat konspiraci ?? 😀 Aštar Šeran a ještírci??

 3. Dříve tam tak špatná atmosféra nebyla, Kratochvíl lidi zjevně rozděluje a měl by proto odstoupit z pozice starosty!

  1. omlouvám se že používám tuto reakci. i když s ní souhlasím. ale výše uvedený František nedává možnost vyjádřit se k jeho ,,glose“ a tím nás jenom ubezpečuje , že pokerface jeho živitele nesnese jakoukoli kritiku a máme být rádi za ,,úspěšného podnikatele“ a držet hubu! dost tendenční a jak pan B, rád upozorňuje! měřit všem stejným metrem a neprivilegovat chlebodárce. o vitalitě histerie opět podotýkám, že pan nekritizovatelný za použití veřejných prostředků není obohacen o osobní zkušenost s nátlakem na rodinu, popř, tak sám koná a přijde mu to normální! drzost s jakou se snaží vše mentorovat je až božská

   1. Mily anonyme. Skutecne nerozumim reci Vaseho kmene, ale mam pocit, ze jste naprosto mimo.
    Za 1. jak jste prisel na to, ze Vam nedavam prilezitost reagovat? Kazdy komentar pod clankem je preci reakce na clanek. Muzete mi tu od plic a pekne jadrne povedet uplne vsechno.
    Za 2. narozdil od Vas, ja tu publikuji pod plnym jmenem, ted dokonce i s adresou a telefonem. Nejsem a nikdy jsem nebyl nijak sprazen s pivovarem. S panem Bernardem jsem se osobne setkal 2x, vzdy nad stejnym tematem. Vysvetlovali jsme si, co je naHumpolaku psano a proc je to napsano. A verte, ze nas nechvalil. Vzdy slo o vecnou, korektni debatu s jasnym vystupem, vzdy jsme si, i pres pocatecni nesoulad popovidali nad dalsimi tematy a nerozesli jsme se ve zlem. Nazval bych to korektni vztah.

 4. Lituji členy zastupitelstva, že museli dělat stafáž výronu ega pana Rýznera a předvádění jeho rétorických schopností. Nevím kolik lidí uvěří, že to dělá pro dobro nějaké věci.
  Pak mne zajímá, zda paní Štěrbová si zapíná nahrávání vždy když ji někdo volá, nebo ho sepne pouze u některých „závadných“ jmen? Nebo nahrává snad všechny při běžné osobní konverzaci?

  1. pan Rýzner to nedělal pro dobro nějaké věci, ale chtěl omluvu po Standovi Bernardovi, který si ho tam minule bral nevybíravě do ust. zkrátka akce vyvolá reakci. jenom zbožnělý standa se neumí omluvit, že udělal chybu a přestřelil. to by jeho ego nezvládlo.

    1. bohužel Vaší řeči nerozumím. slovo ctmost neznám. ani kdybych to však zaměnil na ctnost, tak tu větu nechápu. Hezký den nám všem slušným a lepším lidem

     1. Pokrytče, nejprve vyjmi ze svého oka trám, a pak teprve prohlédneš, abys mohl vyjmout třísku z oka svého bratra.

      A pro ty co nechápou – pokud už chcete někoho pérovat za překlep zkuste si nejprve opravit velká písmena na začátku vět slušný a lepší človíčku.

   1. A proto tam ZR běhal s výtiskem jejich plátku! Byla to okatá permanentní předvolební kampaň. ZR a SB si to mohli vyříkat mezi sebou, zákonnost nechat prověřit kontrolním výborem kterému předsedají, a nezatěžovat takovými plky ostatní.

    1. A co si měli R.Z. a S.B. sami vyříkat ?! Tady se jedná o městský majetek – rozvody vodovodů a kanalizací, ČOV. To na zastupitelstvo rozhodně patří !!
     Ve prospěch pivovaru se město kroutí už dost dlouhou dobu, je dobře, že na to někdo upozornil, a že se to začíná řešit ! Osobní rovina byla nastavena na červnovém zastupitelstvu, kdy Bernard napadl Rýznera (v jeho nepřítomnosti !! ). Ať město prověří nastavení smluv mezi RP Bernard a VODAK, jež pro město správcuje kanalizační a vodovodní sítě. Proč by to měli dělat soukromí lidé ?!? Městu je jedno, co se s jeho majetkem děje ? Jak si na něm VODAK a RP Bernard vesele podnikají ?!

  2. Pasáž kde paní Štěrbová odpovídá Mikuláškovi „Mám to nahrané“ mě trošku zaujala, neb si myslím, že nahrávat telefonát bez vědomí lze pouze pro soukromí účel a ne se tím ohánět veřejně. Druhá věc je mi také divná, když to tam teda padlo, tak proč to teda Mikulášek nechtěl slyšet ? Dává mi to podtext, že asi nebude mít tak čisté svědomí jak se snažil působit. Jinak celá tato show asi vůbec nepatřila na zastupitelstvo, al měli si to vyříkat někde za dvěřma a říct výsledek na čem se teda dohodli. Takhle to vypadá jak malý děti – Rýzner „Ukaž“ – Bernard „Neukážu“ 🙂

   1. Však ho P. Štěrbová nejmenovala – jmenoval ho kolega Bernard ! A že Mikundovi pěkně sklaplo, o tom žádná. A jak byste si to „osobní vyřikání“ představoval?
    asi takhle ……. ? : „Tak tedy, my nebudeme chtít prověření smluv, ať si pivovar dělá co chce a vy nás zato nebudete veřejně urážet a vyhrožovat, že místním občanům neopravíte vodovod ?“

 5. Jenom krátkou poznámku. I na malém městě se dělá politika. Myslet si, že ne, je omyl. To, že se politika dělá i v Humpolci bylo patrné v minulém období, kdy kauza nádraží byla hrnuta ODS a koaličními partnery a všichni kdo měli názor opačný, byli tvrdě kritizováni. Politika se dělá i u nás.

  1. A jak funguje nádraží? Úplně normálně, akorát pro půlku města o 5 min. dál a pro půlku o 5 min blíž.
   Co bylo kvůli tomu povyku. Totéž bylo okolo zastávky u mlíčňáku apod.. Jen účelový štvanice za každou cenu proti. Jak si najímali studenty na brigádu, aby počítali auta co tam projedou atd., nejrůznější petice a furt dokola. To je jako co? To je prosím pěkně ta politika, o které se tady bavíme?

   1. Ryzner byl je a bude vzdycky jen pingl. Mozna mel Hranipex ale na inteligenci mu to urcite nepridalo. Buh s nami jestli bude Hugo hybna strana Humpolce.

    1. Ať se HUGO předvedou, zatím vystupují zcela věcně a srozumitelně! Rozhodně lepší, než když tu s námi vrtí odeska pod taktovkou pivovarníka. Nejprve nátlakem prosadí změnu úz. plánu, kde navýší koeficient zastavěnosti z 50 na 70 % a přitom sníží plochy zeleně na 30 % a ještě k tomu s možností stavby ubytovny v areálu výroby !!!! A nyní chce tento průmysl rozšířit v centru města ? Takže z baráků udělá ubytovny, ze zahrad parkoviště a manipulační plochy ?? Skutečně salámová kulišácká metoda !! Ne fakt, já si rozšiřování průmyslové výroby v centru města nepřeji, stačí stávající blok pivovaru a stávající stále mrtvé plochy bývalých strojíren. Centrum města by mělo být pro život místních lidí !! Nikoliv pro nadití kapsy S.B. a jeho belgických kolegů.

     1. Doufám, že při dalším hlasování o změně úz. plánu č.4 na příštím zastupitelstvu – ve prospěch pivovaru, nebude moci z důvodu podjatosti hlasovat jak S.B., tak Mikunda, který je tak oddaným zaměstnancem, že neváhá jít až za hranu zákona a slušných mravů, aby prosazoval pivovarské zájmy. Stále mi nejde do hlavy, jak to, že tito dva nejsou v jedné politické straně s názvem „pivo-lobby“. Jistě by u národa lemtačů kvasíru získali širokou podporu – možná celostátního významu.

     2. Určitě není šťastné, že zastupitel za ANO se jakkoli angažuje v rámci jednání zastupitelstva v zájmu svého zaměstnavatele, byť by to byl kdokoli. Naprosto trapné a nepřípustné!!!
      Ovšem ze záznamu je také patrné, že se pravděpodobně jedná o typické praní humpoleckého špinavého prádla. Osobně nefandím nikomu, protože jsou všichni stejní. Jde jim jen o jejich ego a my jim to máme jako pitomci žrát?

     3. Nezlobte se, ale musím reagovat. Je neskutečně komické jak chce Z. Rýzner hájit zájmy občanů města Humpolce viz. výše. Běžte se podívat do Komorovic, kde podniká. Haly Hranipexu doslova nacpal až na rodinné domky (a to i přes odpor místního zastupitelstva), zastavil odhadem 99% plochy a zeleň tu dal nakreslit leda na vrata svých obludných hal. Je úsměvné, že mu věříte. Jediné o co mu jde, je moc a postavení. Je to takový malý Babiš. Kázat vodu a pít víno. Hezký den.

    2. No nevím, když se podívám co všechno je za Rýznerem vidět, tak nevím nevím jestli to jde bez nejen inteligence, ale i spousty práce. Zároveň vystoupení na zastupitelstvu, proslov z hlavy, bylo to nejen srozumitelné, ale i kvalitně strukturované a jasně formulované. Určitě se to dalo zvládnout ještě lépe, ale jestli chtěl překvapit Standu a smáznout ho, tak to se mu povedlo. Chtěl bych vidět vás a váš slovní projev. Myslím, že Rýzner celé koalici vytřel zrak.

   2. Ano, mininádraží funguje. Jak vypadá to zde nechci otevírat. Jde o to, že názor druhé skupiny nebyl brán v potaz a vedení města mělo pro návrhy na jiné řešení jen kritiku a nic jiného. Prostě ODS razila cestu, že jen přesun je správný a nikde nic kolem není.
    Ano to byla ta politika

  2. hele a nevzniklo ono to tim ze panu S. B. nekdo z ODS (tipuju ze pan K. K.) podal zavadejici infosku o tom jak probihalo zasedani FV??

   1. ať už to bylo tak nebo tak, je jasný, že neověřený informace se veřejně nevytahují a když už a pak byl následně chycen Rýznerem při lži, tak už se Štěrbové i Rýznerovi měl omluvit. Myslím, že nám středeční zastupitelstvo lecos napovědělo o charakteru Standy Bernarda.

    1. Ale voliči v Humpolci ho budou volit dál, protože je to právě on a drtivá většina se na záznam zasedání zastupitelstva nepodívá.
     Truhláře z dílny nezvolí. Jeho ano

     1. Lidi volej jako stado podle toho kdo je znamy a kdo jim vic nabidne. V tomhle ma Ryzner hodne spatnou startovaci caru, protoze je bran (a mnohdy i opravnene) za arogantniho cloveka. To ze vybudoval firmu jako Hranipex je spis duvod k zavisti. Bernard to ma lehci, dela pivo a jeste pivace. Masam to je bliz nez nejake hrany a buhvico. Zvratit to muze jedine dobrym marketingem, coz dela. Jenom aby nepretahl pilu. Pak by se mu to mohlo obratit, pac ho lidi budou mit plny zuby. Me uz se to pomalu deje.

 6. Pořád nechápu, co je tak špatného bránit svoje jméno, když o vás někdo veřejně lže? To je snad povinnost se ozvat. Já smekám, že Rýzner řekl od plic Bernardovi, co si o jeho vystupování myslí a přitom to bylo naprosto věcné. Neznám jeho další aktivity, kromě Hranipexu. 8smičky, ale naprosto mu rozumím v naštvanosti, když ho zastupitel veřejně pomlouvá. To není hodno humpolecké komunální politiky, a je super, že to Bernard slyšel živě tváří tvář, za tenhle výstup má ZR mé sympatie.

  1. A Vy nechápete, že Bernard hovořil věcně k zápisu FV, který obsahoval záležitosti které FV vůbec
   nepřísluší, Rýzner který celou věc začal, se snížil ve svém vystoupení k osobním útokům.

   1. vy jste asi neměl tu trpělivost shlédnout záznam pozorně a lobizmus z vás ,,stříká“ (to je v ANO nový název na vyjádření jiného názoru) všemi směry. FV pouze reagoval na zprávu úředníka a pokud by pan B. vše objasnil na KV, asi bychom nebyli s tématem obeznámeni vůbec. místo toho výbory obešel a začal veřejně útočit na nepřítomné a používat praktiky z padesátých let! tolik ke snižování se k osobním útokům!

   2. Tak věcně? že má Bernard vše v pořádku ? Asi žijete na jiné planetě ?
    Bernard nemá vše v pořádku, tak například – nadstandardní odběry vody, zničená kanalizace, přetížená ČOV, účelové úpravy územ.plánu pouze ve prospěch pivovaru (salámová metoda), dopravní zatížení města kamiony, chybějící parkoviště pro zaměstnance, výstavba odporné trafačky a čehosi dalšího na okraji historické zóny Zichpil, smrad v ulicích kolem pivovaru ….atd.atd.

    1. A to se už připravuje jednosměrná ulice Jihlavská, hádejte v čím zájmu tato úprava bude, že by občanů Humpolce?

    2. Nehodlám obhajovat vše co Bernard dělá, ale nechápu tu nenávist co se tady najednou proti němu v našem malém městě objevuje.Je to podnikatel, který přinesl mnoho pozitivního a to co se stalo na posledním MZ bylo ze strany pana Rýznera naprosto odpudivé. Bernard koupil/+ další/pivovar na místě, kde stojí od roku cca 1760. Že je limitován pro dnešní výrobu místem je zřejmé. Takže se snaží využít prostor maximálně i s tou možností, že zakoupí další plochy a stavby kolem. Co je na tom probůh divného ? On ten pivovárek nejde jen tak vzít a přendat někam za město, víme !! Kdyby jste se raději starali o prostor bývalých strojíren, kde to Jiřík Kučerů naprosto zabubnoval, tak by pivovar možná bez Bernarda také skončil.

     1. Ať si pivovar Bernard expanduje za městem do aleluja, stejně si tam koupil již pozemky, na kterých bude expandovat. Centrum města nepatří průmyslu, nýbrž občanům. Tenhle ten pivovárek již dávno přerostl rozumnou sexy velikost, další nafukováni a zvětšování pivovaru obtěžuje všechny občany města, nárůst kamionové dopravy v centru je toho jasným příkladem.

     2. Rýzner, nikomu pivovar nebere. Jen chtěl od p Bernarda omluvu za jeho lživé výroky na červnovém zastupitelstvu, které pronášel na adresu p Rýznera. Bernard jedná podrazácky proti Štěrbový a Rýznerovy a vy ho tady chráníte. Přehrajte si červnové zastupitelstvo a představte si, že takhle lže p Bernard o vás. A do toho tam je ještě zastrašování od p Mikuláška na rodinu Štěrbovou. To už není jen tak. To je mafiánov co tady představitelé pivovaru předvádějí a vy jim to žerete. Vy budete asi volič Miloše Zemana? Ty jsou taky tak jednoduše ovladatelní.

     3. Jen hlupák bude chtít, ať mu průmysl expanduje přímo v centru, nic proti pivovaru, ale to už je velký výrobní závod a jako takový už má být dávno za městem. Bez diskuze!!!!

   1. může mi někdo vysvětlit, proč pivovar chce zvětšovat svůj výrobní areál v centru, když má pozemky za městem?

    1. Přijďte na listopadové zastupitelstvo a zeptejte se pana Čistýho osobně. Určitě vám k tomu dá i nějakou prezentaci, proč je to v zájmu nás všech občanů Humpolce.

  1. Naprosto souhlasim, každý má možnost si pustit oba záznamy zastupitelstva a vidět jak chytře Rýzner chytil Bernarda za jeho hloupé řeči, díky kterým má z ostudy kabát. Věřme že toto jest ponaučení nejen pro Standu Bernarda, ale i pro všechny co nemají slušné vychování od svých rodičů a nevědí, že lhát se nemá.

 7. Asi zásadní bude zjištění, zda pivovar platí také stočné za vodu ze svých zdrojů. Nejen té od Vodaku. Běžný občan s vlastním zdrojem stočné platit musí. Jinak další negativní „produkt“ – ten neskutečný smrad z kanalizace od pivovaru níže jsme tu trpělivě čichali dlouhá léta. Náprava se měla zjednat dávno. Ono se ale evidentně někomu nechtělo. Jo jasně, kamarádi. S ODS na věčné časy a nikdy jinak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Tip na výlet: Humpolec

Pá Zář 27 , 2019
Přinášíme jeden tip na výlet. Pro Humpoláky bude zajímavý – jeďte do Humpolce.

You May Like

Témata