Havíření na tři dny rozvíří Jihlavu

Město ožije koncerty, divadlem, průvody, poutí a jarmarkem

Havíření, velká oslava stříbrné historie královského města Jihlavy, se po dvou letech opět koná o svatojánském víkendu od 23. do 25. června. Na programu jsou nejen tradiční průvody krojovaných postav jihlavských havířů a pouť ke Kostelíku Svatého Jana Křtitele, ale také páteční jarmark a nabitý dvoudenní hudební a divadelní festival. Vrcholem festivalu budou koncerty kapel Brouci Band, Circus Problem, The 6 Fireballs a galakoncert Symfonického orchestru ZUŠ Jihlava a pěveckého souboru Melodie.

Havíření na tři dny rozvíří Jihlavu.
Havíření na tři dny rozvíří Jihlavu.

Město ze stříbra zrozené, svého času druhé největší město v království českém. Taková je historie Jihlavy, kterou s přestávkami přes 200 let připomíná tradiční Jihlavský havířský průvod. Letos vyjdou krojovaní havíři do ulic celkem třikrát. Na Masarykově náměstí vystoupí z jihlavského podzemí v pátek 23. června ve 21:00 a v sobotu 24. června v 10:00, a po slavnostní ceremonii vyjdou na průvod městem až na místo konání doprovodného festivalu ve Smetanových sadech. V neděli pak havíři vyrazí v 9:00 ze ZŠ Křížova na tradiční pouť ke Kostelíku Svatého Jana Křtitele.

„V průvodu už letos máme přes sto dětí, ale stále máme ještě pár kostýmů volných. Budeme moc rádi, když se nám ozvou maminky a tatínkové, kteří by se s dětmi chtěli zapojit do naší nejslavnější jihlavské tradice,“ zve do průvodu Milan Kolář ze spolku Jihlavský havířský průvod s tím, že zájemci najdou bližší informace na www.havirskypruvod.cz.

Festival, divadla, pouť! A všechno zdarma

Jihlava oslaví svoji stříbrnou historii nejen průvody, ale i bohatým doprovodným programem zdarma. V pátek od 10:00 se na Masarykově náměstí odehraje tradiční jarmark, na který se chystají výrobci rukodělného zboží z celého kraje. Slavit se ale bude především na hudebně divadelním festivalu ve Smetanových sadech, kde v pátek a sobotu vystoupí přes dvacet hudebních skupin a divadelních souborů. V pátek jsou na programu koncerty kapel Sebranka Jazz Orchestra a Spaziergang nebo vystoupení pouličního Teátru Víti Marčíka. Dalšími pozvanými divadly jsou soubory Já to jsem, Divadlo Líšeň, De Facto Mimo nebo Nebezpečné divadlo. V sobotu pak návštěvníky čeká velkolepý večírek s kapelami Brouci Band, Circus Problem, nebo The 6 Fireballs. Vrcholem festivalové scény bude galakoncert Symfonického orchestru ZUŠ Jihlava s pěveckým souborem Melodie a dalšími hosty.

Čtěte dále:   Bystřicko je rájem Vysočiny. Víte, kde leží Zubří země?

Nedělní pouť u Kostelíka Svatého Jana Křtitele proběhne tradičně v režii jihlavských havířů, kteří vždy chystají pohodový program pro celou rodinu. Těšit se můžete na domácí dobroty, tvůrčí dílny, komedianty z divadla T.E.J.P., harmonikáře, folklorní vystoupení, jazzové koncerty a samozřejmě na několik divadelních vystoupení pro děti i dospělé. Po všechny dny se také návštěvníci mohou těšit na Sládkovnu, veselou kočovnou dřevěnou hernu pro malé i velké.

Více informací najdete na www.dojihlavy.cz/havireni

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Letní Platforma Humpolec bude letos už po desáté!

Út Kvě 23 , 2023
Letní Platforma Humpolec bude letos desátým rokem naplňovat park společnými zážitky již nejrůznějších žánrů. Za celou jednu dekádu dokázal tento humpolecký multižánrový festival poskytnout desetitisícům návštěvníků velkého množství, sportovních nebo gastronomických akcí. Čtěte dále:   Na Vysočině se nejlépe žije v Pelhřimově. Humpolec je čtvrtý.

You May Like

Témata