Humpolák oslavuje 25 let existence

13

Neexistoval Google, Facebook, Instagram ani YouTube. Mobilní telefony měly velikost mikrovlné trouby, a v Humpolci nikdo pravděpodobně mobilní telefon neměl. Ale Humpolák už tu byl. Psal se rok 1997 když postavička Humpoláka spatřila světlo světa.

Začalo to tak, jako hodně skvělých věcí vzniká. V hospodě. Dva kamarádi se sešli u piva:

–  „Ty hele kámo, když teďka je teda jako ten Internet. Co kdyby jsme na něm založili průvodce po humpoleckých hospodách?“
– „Ty vole to je boží nápad, jdeme do toho!“

Ještě ten večer vznikl od Olafa nápad na postavičku Humpoláka, která bude čtenáře po těch hospodách provádět. Nápad se dobře zapil, a ještě ten večer vznikl první rozhovor pro Humpoláka s hospodským, kde se sedělo.

O pár dní později Olaf navrhl a nakreslil postavičku Humpoláka. V té době nebyly žádné inernetové stránky města, ani žádné jiné veřejné instituce. Internetové stránky neměl žádný podnik v Humpolci, ani pivovar Bernard. Jediné tři webové stránky které v Humpolci existovali měla společnost Českomoravský len Humpolec, která byla v té době jediným lokálním poskytovatelem připojení k Internetu a jediným lokálním poskytovatelem webhostingu na Pelhřimovsku. Druhé webové stránky ve městě mělo díky úžasné vizi a pochopení tehdejšího ředitele Gymnázium Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci. A třetí stránky ve městě, to byl Humpolák.

Windows byly v plenkách. Jako paměťové médium se používaly floppy disky a diskety. Mít v počítači harddisk o velikosti 200 megabajtů byl naprostý luxus. Ne nejde o překlep. Opravdu se jednalo o megabajty. Gigabajt jsme se v té době ani neuměli představit. Dneska má větší pamět každý smart phone.  K Internetu se v té době připojovalo vytáčeným spojením za použité pevného telefonu spojeného s modemem. Připojování trvalo  skoro půl minuty. Vypadalo to takhle:

A tak vznikly první stránky Humpoláka. Humpolák začal fungovat na adrese www.cml.cz/humpolak. Nejdříve to byl opravdu jenom průvodce po humpoleckých hospodách. Někdy to byl boj. Smartphony s fotoaparáty ještě nebyly, digitální fotoaparáty byly naprosto nedostupné. Takže když se chtělo mít z nějaké restaurace v průvodci fotky, pěkně se to vyfotilo klasickým fotoaparátem, film se vyvolal, udělali klasické fotky a ty se pak skenovaly do počítače. To byla nádherná kreativní činnost. 🙂

Pomalu a postupně se ale začínal i repertoár Humpoláka rozšiřovat. Autoři postupně začali na Humpoláka přidávat své postřehy nejen z restauračních zařízení. Občas nějaké další informace z Humpolce, postřehy z cest a cestování, komentáře k dění v republice i ve světě. „Redakce“ se rozrostla na čtyři stálé členy, a Humpolák měl i pravidelné přispěvatele z řad humpoleckých občanů. Humpolák byl v té době dokonce psán a existoval i v anglické verzi. Překlady poskytovali studenti humpoleckého gymnázia. Obsah webu byl 100% originální a původní.

V té době ještě neexistovali žádné redakční, ani blogovací systémy. Sociální sítě byla hudba vzdálené budoucnosti. Takže celý web se dělal na koleni, přímým psaním stránek v HTML kódu. České diakrtitické znaky se nevyskytovaly. Humpolák tehdy vypadal nějak takto:

Možno vidět na: https://web.archive.org/web/20010430170055/http://www.cml.cz/humpolak/

V říjnu 2000 byla zaregistrována doména humpolak.cz a stránky se přesunuly na tuto novou doménu. Byly stále dělány „nahrubo“ v HTML, ale začaly vypadat trochu sofistikovaněji.

Možno vidět zde: https://web.archive.org/web/20010519131737/http://www.humpolak.cz/

V roce 2001 byl zaveden na tu dobu moderní redakční systém napsaný v PHP. Jednalo se o UNITED-NUKE, který byl českou větví tehdy ve světě velice populárního PHP-Nuke. A to už bylo něco sofistikovaného:

Čtěte dále:   Humpolec na videu: Motorkářský doupě Humpolec

Možno vidět zde: https://web.archive.org/web/20070214082836/http://www.humpolak.cz/

Humpolák získal další posily do redakce a dokonce i právní subjektivitu. Vzniklo občanské sdružení se stejným názvem. Měli jsme IČO, transparentní účet, valné hromady, předsedu a pokladníka. Redakce se opravdu rozrůstala. V této podobě prožil Humpolák vzestup, nejsilnější roky. Ale pak nastal i postupný ústup. Z redakce odešlo mnoho členů. Občanské sdružení zaniklo.  Zbývající  autoři snižovali počet původních příspěvků a čtenáři postupně odcházeli na jiné platformy a stránky jako byl Facebook apod. Obsah Humpoláka se stále více stával výcucem a kopií obsahu z jiných zdrojů. Ale vydržel a přežil. Ani nástup sociálních sítí Humpoláka nezlikvidoval. Samospádem takto Humpolák fungoval až do roku 2019. Články z tohoto období najdete v archivu a původní podoba serveru je zachována na http://stary.humpolak.cz

Původní redakční systém už byl hodne zastaralý, navíc už pro něj neexistoval žádný další vývoj ani podpora. A tak v září 2019 obětavý lidé nasadili na Humpolákovi nový moderní redakční systém, který je i  postupně napojován na dění na Internetu tak, aby odpovídal požadavkům online světa 21. století. V této formě Humpolák funguje i dnes.

Bylo to zajimavých 25 let, kdy bylo dobře i špatně. Zažili jsme mnoho krizí. Humpolák byl vždy nezávislou soukromou iniciativou. Nikdy na Humpoláku nebyla umístěna žádná placená reklama. Vždy to bylo zadarmo. Humpoláka nikdy nikdo finančně nepodporoval. Celý tento server stál a stojí na osobní iniciativě lidí, kteří ho provozují a spravují zcela zdarma, ve svém volném čase. I to že se na Humpoláku nikdy nijak zvlášť necenzurovalo bylo samozřejmě i trnem v oku mnoha lidí, institucí a společnosti a během existence jsme několikrát zažili pokusy o donucení k cenzuře, vymazávání existujících příspěvků apod. Byli dokonce pokusy o úplné ukončení činnosti Humpoláka. No naštěstí se nepovedlo. Humpolák byl dokonce někdy i užitečný. V několika případech jsme pomohli policii České republiky při vyšetřování přestupků a trestných činů a dopomohli k dopadení pachatele. Humpolák je stále otevřený, nezávislý a každý si zde může psát co chce, v případě že dodrží nějaké základní pravidla a slušnost. Umožňuje dokonce uveřejňovat komentáře pod články anonymně. A takovouto možnost v dnešní době již těžko někde na současném Internetu naleznete. Jestli je to dobře nebo špatně nechám na vašem uvážení. Nicméně my v redakci stále ještě věříme ve správnost tohoto kroku. Ale moc toho nezneužívejte. Nebo i to by se mohlo rychle změnit. A to by byla škoda.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem kamarádům, kolegům, přispěvatelům, zkrátka všem těm kteří se nějakým způsobem na fungování tohoto serveru podíleli, nebo stále podílejí. Díky vám všem za váš čas, ochotu a někdy pěkné nervy. Děkujeme samozřejmě i našim čtenářům, kteří se na Humpoláka stále vracejí a stále ho čtou. Bez vás by to nemělo smysl a tento server by již dávno zahynul jako mnoho jiných, i lepších. Díky moc.

Tak Humpoláčku náš milovaný, drž se!!! Ze srdce Ti přeju vše nejlepší a doufám, že se dočkáš té padesátky!

Axl

13 thoughts on “Humpolák oslavuje 25 let existence

  1. To musí být špatně. Já do humpoláka „naskočil“ v roce 2000 a to mi bylo kousek přes 20. Takže jestli má Humpolák dvacetpět a já měl tehdá tak dvacetdva, tak mi dneska je ….. ne! Blbost, to nemůže být správně spočítaný 😀

    Hmpolákovi přeji samozřejmě vše nej a otcům zakladatelům posílám velký dík – tady i tam nahoru Kapíkovi.
    Byla to doteď jízda a doufám, že ještě dlouho bude.

    1. Diky chlapci 😎. A pevny nervy se k mnoha vecem nevyjadrovat. I kdyz je to mnohdy tezky. A vic vareni, to je daleko lepsi jak mistni politika.

      1. No mě by se osobně líbilo „vrátit se ke kořenům“ a na Humpolákovi obnovit toho průvodce po humpoleckých restauracích, hospodách apod. Už ne samozřejmě tak jako dříve, že by jsme všechno obcházeli a všechno hodnotili a kritizovali. Spíš jen tak ukázat, co se nám kde líbí, co nám kde chutná. Kde mají dobrý pivo, a kde umí dobrou kávu, kde nám chutnal řízek a guláš. Něco ve smyslu Honest Guide na YouTube. Ale bohužel jelikož již momentálně nežiju v Humpolci, tak to těžko bude z mé strany realizovatelný…. :-/

        1. můžu dodat hodnocení těch 5 podniků, kam občas zajdu na oběd. Bo jsem mlsný až hanba, recenze na jídlo umím 101%

          Jako abstinent neohodnotím pivo.

          A na některé podniky v Humpolci si netroufnu, nejsem dost odvážný 😀

  2. Díky, Axle, za tento článek, musela jsem zamáčknout nostalgickou slzu. 🙂 A vzpomněla jsem si mimojiné i na to, jak mi bylo vyhrožováno jistým romským bossem (který se i snažil, abych byla vyhozena z práce), jak jsem si byla zvána „na kobereček“ k nejmenovanému humpoleckému podnikateli a jak jsem byla trnem v oku humpolecké radnici. Jojo, to bývaly s Humpolákem zábavné časy, kde ty loňské sněhy jsou. :))
    A i já bych moc ráda vzpomněla na zakládajícího člena a redakčního kolegu Kapíka. Doufám, že je mu „tam někde“ fajn a že má kolem sebe houf krásných Japonek. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vrchní sládek pivovaru Bernard si vypěstoval chmel na zahradě

Po Říj 31 , 2022
Speciální edici piva vaří Rodinný pivovar Bernard. Chmel pro něj vypěstoval vrchní sládek Josef Vávra na vlastní zahradě nedaleko Humpolce. Čtěte dále:   Zámek v Červené Řečici je klenotem české renesance. V minulosti patřil pražskému arcibiskupství
Chmel pro speciální edici piva vyrostl na Vysočině

You May Like

Témata