Humpolec bude mít nový městský bytový dům.

30

Nabídne byty pro mladé, seniory i rodiny s dětmi.

Město Humpolec vypsalo architektonickou soutěž na stavbu vzorového bytového domu, který bude stát v lokalitě v Hálkově ulici vedle sídla hasičského sboru. Zájemci z řad projekčních kanceláří se v rámci veřejné zakázky mohou hlásit do 12. června. Představení projektů, vyhodnocení a vyhlášení výsledků soutěže je v plánu na letošní září. Další rok bude ve znamení plnění formálních náležitostí ke stavebnímu povolení, a pokud vše dobře půjde, samotná stavba by mohla začít v roce 2022. Bytový dům by měl nabídnout jak malometrážní byty pro mladé rodiny nebo pro seniory, tak i větší byty pro rodiny s dětmi.

S myšlenkou přišlo vedení Humpolce, i v návaznosti na vypracovanou koncepci bydlení a koncepci proluk, které město nechalo zpracovat. Cílem je jednak smysluplně zastavět volný pozemek v centru ve vlastnictví města, a jednak nabídnout byty, o které je v Humpolci stále velký zájem. Záměrem města pak není ani čistě sociální bydlení, ani bydlení s nadstandardními parametry. „Snad už od listopadu 1989 se město zabývalo myšlenkou, jak využít tento pozemek. Padlo mnoho nápadů, mnoho úvah a my jsme se rozhodli, že na parcele necháme postavit vzorový městský bytový dům. A protože je to lokalita v centru, navíc jde o zajímavé a zároveň složité území, zvolili jsme cestu vyhlášení architektonické soutěže,“ nastínil humpolecký místostarosta Ing. Vlastimil Brukner. Zpracovatelé musí v rámci své práce podat návrh bydlení, který zohlední měnící se klimatické poměry a který řeší také dostatek parkovacích míst v dané lokalitě.

 

Definitivní zadání a podmínky soutěže vznikaly na přelomu letošního dubna a května, v době nouzového stavu kvůli koronavirové pandemii. „Scházeli jsme se většinově prostřednictvím videokonference. Oslovili jsme šest renomovaných ateliérů a další se mohou přihlásit prostřednictvím vypsané veřejné zakázky. Registrace se uzavírají 12. června, přičemž ustanovená porota prověří portfolia všech uchazečů a nakonec jich celkem maximálně dvanáct vybere do dalšího kola,“ popsal Vlastimil Brukner, který je zároveň takzvaným závislým členem zmíněné poroty. Spolu s ním v porotě zasedne jako závislý člen Ing. arch. Luděk Rýzner a jako nezávislí doc. Ing. arch. Radek Kolařík (předseda poroty), prof. Ing. arch. Petr Pelčák a doc. Ing. arch. Jakub Kynčl. Náhradníci poroty jsou Ing. arch. Pavla Pannová, Ing. arch. Barbora Zemanová Brossová, Ing. arch. Hana Procházková a Mgr. Dan Merta.

 

Město Humpolec v minulosti reagovalo na vysokou poptávku po možnostech bydlení ze strany veřejnosti zejména snahou nabízet připravené parcely pro stavbu rodinných domů. Ty vznikaly hlavně v okrajovějších částech města, například v ulici Blanická, v lokalitě Podhrad nebo v ulici Vilová. V rámci zpracovaných vizí a koncepcí města, které z různých úhlů pohledu prověřovaly současný stav a možnosti budoucího rozvoje Humpolce, vyšel mimo jiné podnět zaměřit se také na využití takzvaných proluk (tedy volných parcel) v centrální části města. „Lokalita v Hálkově ulici je územním plánem města definována jako plocha pro bydlení a vzhledem k tomu, že je především o nájemní byty ve městě velká poptávka, vydali jsme se v tomto případě cestou plánování bytového domu. Od architektonické soutěže si slibujeme i kvalitní architektonické řešení tak, aby se městský dům stal vzorem pro další v našem městě,“ doplnil místostarosta.

 

Odkazy

Petr

30 thoughts on “Humpolec bude mít nový městský bytový dům.

 1. Na co budou stavět nový dům ? Městských bytů by bylo habaděj. Ale v polovině z nich bydlí lidé, kteří tam nemají co dělat a nájem je napsán na někoho jiného. Stačí tento šlendrián vyčistit a město má bytů nad hlavu ! Takhle se totiž hospodaří s veřejnými penězi. Místo aby se v systému udělal pořádek, tak se vezmou veřejné peníze a ty se zbytečně utratí……z cizího krev neteče že….!!!

  1. Také bych řekl, že v tomto segmentu mají podnikat stavební firmy nebo investoři. Město nikdy nepostaví dům laciněji než soukromník. Město se má starat o infrastrukturu města. Jako jsou chodníky, veřejná prostranství apod. Jsou to veřejné peníze a ty nemají být použity k bydlení soukromých osob,

   1. Trendem je naopak posilovat městské byty, viz. třeba Brno. Konečně první počin, který má cenu.

  2. Aproč by město nemohlo po dlouhých X letech postavit bytový dům? Nájemné z nich je ziskové, ne přehnaně ale je. Městských bytů by habaděj bylo, kdyby je radnice v 90.letech, kdy ji vedla ODS neprivatizovala.

   1. Tragédie je to že ODska vede radnici pořád. Tehdy prodávali pod tržní cenou teď chtějí stavit za draho. Tak se dělá politika

    1. ODS prodala 80 % bytů ve městě za cca 20 % jejich ceny. A teď ta samá ODS chce utratit miliony za byty a není přitom schopná si udělat ani pořádek v současných nájmech v městských bytech – když pominu byty v pečovatelských domech, tak je většina bytů napsána na úplně jiné lidi, než kdo tam skutečně bydlí !!! Udělat v tomto pořádek je prvotní úkol pro vedení radnice. A až toto bude v pořádku a přesto budou chybět byty pro nízkopříjmové občany, tak může Karel uvažovat o nové bytovce. A pokud si s tím vedení neví rady, tak ať uvolní místo schopnějším a nevyhazuje zbytečně peníze …….

     1. ODS privatizovala? Byty si odkoupili lidé, kteří tam bydleli a investovali do svého majetku a baráky i s byty opravili. Jinak jste slušně pomatenej.

     2. víte co znamená slovo privatizovat? ano, byty byly odkoupeny a tak byly privatizovány… Vaše neznalost cizích slov a i tak jejich používání s tendencí všechny sprostě urážet…. Zdravím Vás na městský úřad, stále ještě dáváte spoustu milionu na boj s koronavirem?

  1. Jo buď v klidu. Oni se jen rádi chlubí cizím peřím protože stávající vedení města sami nic nevymyslí. To je musí ponouknout čistý Stanislav a pod.

    1. Něco jiného je soutěžní projekt studentů nebo představa a něco jiného je realizace a stavba.

     1. A u vás na ouřade už nekdo tuhle stavbu zrealizoval? Pokud čtu správně tak nemají nic jinýho než komisi pro soutěž. To i ty studenti byly tehdá dál.

 2. Nechápu ten odpor a kritiku kvůli zvažované výstavbě bytového domu. Co už by občané chtěli ve městě víc? Každý normální vidí, že bydlení je stále větší problém jak pro mladé, tak seniory, pokud nejsou v manželském páru a jeden zemře. Češi jsou zaslepení vlastnickým typem bydlení. To nikde na tzv.Západě není. Převažují nájemní vztahy,a představte si, že i družstevní formy.

  Ani Humpolec nepůjde neustále nafukovat a stavět nové rodinné domky. Ta doba je už v nenávratnu. A ani v místních částech parcely takřka žádné, nehledě nato, že v připojených částech není stále dlouhodobě řešen problém s odpadními vodami na úrovni 21.století. Tak jak bydlet jinak?

  Nehledě na to, že i v dalších městech se opět po létech začíná posilovat počet bytů v majetku města.Zjistilo se, že ty odkupu v 90.letech zas tak pro obce a města přínosné nebyly. Byty prodány a prachy už dávno fuč. Ale vše prodávat, to byla tehdy mantra modré strany nejen v Humpolci. To už modrým nikdo nikdy neodpáře.

  Ráda bych tady viděla opravdu jediný rozumný návrh od kritiků, jak tedy lépe zajistit bydlení pro lidi běžného příjmu, který v Humpolci občané vydělávají. Rozhodně je lepší vystavět bytový dům, protože je to stále v majetku města a má hodnotu. Architektonicky to jistě půjde dobře vymyslet. Další otázkou je, kdo tam bydlet bude. Nájemníky bude potřeba vybírat pečlivě.

  1. Pořád to jsou veřejné peníze vybrané z našich daní. Nic proti jednomu bytovému domu nemám, Ale musí se jednat o tržní podmínky, když budeme dotovat výstavbu a potom nájem, tak je to cesta tam, kde jsme už byli… Pořád je košér dávat příspěvky na bydlení pro sociální případy. Než zase uměle držet nájmy. Bytu a domů v okolí Humpolce je dost, ale musí se vyplatit vlastníkům dát byt nebo RD do pronájmu, aby mohl nemovitost udržovat opravovat. Sám jsem si postavil RD a splácím půjčku..proč mám ještě přispívat lidem na jejich nájem 🙁

   1. Ne každý si může sám postavit.Ne každý třeba může vzhledem ke zdravotnímu stavu bydlet ve svém nebo mít hypotéku na 40 let.
    Z daní přispíváte i na sport v Humpolci a na vše ostatní. Vždyť i ti lidé v bytovém domě daně i nájmy budou platit.

 3. Já s Vámi souhlasím. Jenom jsem chtěl říci, že město je rozpočtová organizace a není dobré, když vstupuje do férového tržního prostředí, což stavebnictví zatím je. Od toho jsou realitní investoři, kteří umí stavět laciněji než nějaký moloch jako město.

  1. Nezlobte se, ale řeči Vašeho kmene nerozumím. Nejdříve jsem se pobavil u termínu stavebnictví= férové tržní prostředí. Pak vcelku nerozumím tomu, proč by realitní investoři měli umět stavět levněji, než město. Celá sranda je o kvalitě zadání, kvalitě projektu, soutěže/ výběrového řízení a následně dozoru investora, nic víc, nic míň. A je vcelku jedno, zda je to soukromník, nebo jiná instituce typu kraj, město apod.

   frrrr

   1. Milý pane frrr, trefil jste hřebíček na hlavičku. Město Humpolec má dlouhodobý problém s vypisováním výběrových řízení i na malé zakázky a to nemluvím o stavební dozoru. Podělte se s námi kolik jen město zaplatilo ve vícepracích u polyfunkčního centra.
    Ne ne v tomto město je opravdu špatný hospodář a nejen město, ale i kraj nebo stát. Z cizího krev neteče!

    1. Zklamu Vás, nepodělím, neb nejsem ani GP, ani TDI akce a tyto věci se mne tím pádem netýkají/ nejsem k jejich řešení zván.
     Jinak nemýlím- li se, zákon o veřejných zakázkách hovoří vcelku jasně za jakých podmínek a kdy je třeba vypisovat výběrová řízení – není to automaticky, že na všechno. Navíc město Humpolec svého času pro tento účel dokonce disponovalo vnitřními směrnicemi, které byly dokonce přísnější než daný předpis.

     frrrr

     frrrr

    2. Jinak ještě dodatek. Není to problém jenom Humpolce. Ono sehnat dobrého investičáka není žádná sranda. Totéž platí o TDI.

     frrrr

 4. Není problém nájemní dům postavit.
  Problém je pak vystěhovat všiváka co neplatí a dělá bordel.

 5. Humpolec taky pry bude mit novy obchvat. By me zajimalo teda kdyz kouknu na mapu kudy to povede a co vubec chteji obchvacovat….

  1. Takový plán už zvažují 30 let a nedojde na něj dalších 30 roků. Bohužel, realita je jasná.

   Nebudou peníze, když by se našly, začnou výkupy pozemků, lidé je nebudou chtít prodat, pak se ozvou ekologičtí fanatici, že na trase možného obchvatu žije neznámý brouk XY, čolek ZŽ, vrána SŠ a že to tamnejde stavět, budou se odvolávat minimálně dalších 10 let, tak to chodí v ČR,uplynou roky a roky a město Humpolec žádný obchvat mít nebude.

  2. To asi myslí oobchvat Pelhřimov a Světlí nad Sázavou. Mně to přijde jako největší blbost. Nejkvalitnější zem. půdu na Humpolecku zastavět a ještě zlikvidovat Hozopil na Čejovsku. A nevěřím, že by se v Humpolci snížil provoz aut. Jediný co je potřeba řešit je okružní, ale do toho se nikomu nechce.

   1. Přesně. Zemědělskou půdu je třeba chránit,ne ji ještě zabírat a zastavovat. Když už,až řeší opravdu Okružní směrem na Brod a pokud to chtěj protáhnout na Světlou,ať to vezmou přes Leštinu u Skály dolů na Čejov. Tam by to bylo třeba opravit. Teď ještě na kraji řvou,že nemají peníze na VDV. To řve hlavně ICOM.co? Zrovna dnes jejich povedený řidič měl vážnou nehodu u Vlašimi. Holt debilní dopravce má debilní řidiče a debilní autobusy. Dyť to jsou staré káry přelakované,aby vypadaly jako nové a nic nevydrží.

    1. Tak hlavně že víte, že se jednalo o debilního řidiče. Příbuzný? Přejme mu hodně zdraví. A jestli s obchvatem nesouhlasíte (což je Vaše právo), zdržte se slaboduchých příspěvků. Pokud by je totiž nedejbože četl někdo, kdo může stavbu obchvatu popohnat, jistě by tak učinil, protože z Vašich glos musí nabýt zákonitě dojmu, že Humpolci je bezpečnější se vyhnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zámecký sklářský den představí umění sklářů a Křížem krážem Vysočinou vyrazí cyklisté i letos.

Po Čvn 8 , 2020
Vysočina sklářská se po nucené odmlce znovu rozjíždí. Cyklisté o akci Křížem krážem Vysočinou nepřijdou ani v letošní mimořádné situaci..

You May Like

Témata