Humpolec bude mít soukromé Divadlo Za komínem

15

V Humpolci vzniká soukromá divadelní scéna. Investorem je akciová společnost Artspect. Svůj bývalý sklad přestavěla na univerzální prostor, který kromě divadla a filmových projekcí nabídne také koncerty, přednášky nebo taneční vystoupení. Jeho součástí bude i nahrávací studio. Do Divadla Za komínem budou moci první návštěvníci v září, řekla umělecká ředitelka divadla Kateřina Čermáková.


Divadelní představení se na stejném místě v Humpolci už hrála. Bylo to ale ještě v 19. století, když místo tovární haly stával v dnešní Kamarytově ulici hostinec u Nápravníků. "Odehrávaly se tam i společenské schůze nebo plesy a na dvorku bylo také vůbec první cvičení tělovýchovné jednoty Sokol v Humpolci," řekla Čermáková.

Od konce 19. století byl ale areál zasvěcený výrobě sukna. První továrnu postavil Adolf Procházka. Přečkala i dobu znárodnění po druhé světové válce. Výroba fungovala až do sametové revoluce. Dnes má původní tovární komplex takřka v centru města několik soukromých majitelů.

Mezi nimi i společnost Artspect. K projektu divadla přizvala místní architekty Petra Machka a Terezu Machkovou. Díky dochovanému odkrytému trámoví a šedočerné barvě má jimi navržený interiér výrazně industriální charakter. Hlavní sál je někde až 7,5 metru vysoký. Jeho součástí je nejen zázemí pro umělce včetně maskérny, ale i bar a galerie. Galerie i sál, kterému bude vévodit devět metrů široké jeviště, budou vybavené demontovatelným hledištěm, aby byl prostor co nejuniverzálnější.

Stavební práce už jsou u konce, chybí nainstalovat světelné a zvukové techniky. Její parametry mají odpovídat profesionálním scénám. "Konzultovali jsme je s techniky Dejvického divadla. Jeli jsme i do divadla Disk a hovořili jsme s profesory z DAMU, kteří pro nás měli, co se týče techniky, řadu doporučení," řekla Čermáková.

Program už dává divadlo pomalu dohromady. Nechybí v něm koncerty kapel Sto zvířat nebo Zrní, beseda s protagonisty projektu Trabantem tam a zase zpátky nebo benefiční představení pro postiženého čtyřletého chlapce, které završí improvizace Jaroslava Duška.

Scéna už má vlastní divadelní soubor složený z pětice zkušených ochotníků, kteří na listopad připravují svoji první premiéru. Měla by to být francouzská komedie, řekla Čermáková. První akce v září bude podle ní určená jen uzavřené společnosti. Divadlo chce především otestovat prostor a případně odstranit chyby. Slavnostní otevření je připravené na leden 2020.

Náklady na přestavbu skladu na divadlo byly podle Čermákové několik desítek milionů korun. Hradila je společnost Artspect. Provozovatelem divadla ale je samostatný zapsaný spolek. Artspeckt je výrobcem kancelářského nábytku. Funguje od roku 2010. "Tím, že se stal investorem divadla, plní jakousi společenskou zodpovědnost, přijal ji a rozhodl se podpořit kulturu svého regionu," řekla Čermáková. Divadlo bude sloužit komerčním účelům a bezplatně i místní základní umělecké škole a spolkům.

Axl

15 thoughts on “Humpolec bude mít soukromé Divadlo Za komínem

 1. No tak je pravda, že kulturní scéna bude aspoň zase o něco bohatší. Mi osobně fascinuje divadlo na radnici a hlavně herci z řad vedení města kterýmu z povzdálí šefíkuje sv. Stanislav. To je ansámbl.

   1. Myslím, že to vůbec nevadí, protože ta arogance moci ODS je tak obrovská, že už je třeba ji řešit při každé příležitosti, jinak na to jako občané města hodně doplatíme. A bohužel některé kroky jsou už nevratné.

     1. Voliči tam chtějí ODS, dali ji důvěru, 5 mandátů obhájili jako jediní. Asi to někomu vyhovuje

     2. Voliči jsou ovce a vůbec se nezajímají o to, co kdo dělá a co kdo prosadil….dávají hlas podle toho koho více znají. Je to smutné, ale je to realita.

     3. Ale, ale. Protoze nekdo nevolil koho chcete tak ho urazite? Kdyby vsichni ti co volili ODS zmenili nazor na HUGO tak uz to nebudou ovce? Musim rict, ze Vase uvazovani je velmi podobne retorice z Hradu. A ja nemam rad soucasne osazeni Hradu.

     4. Tak jasně že nebudu dávat hlas někomu koho vůbec neznám.

     5. No a o tom to je. Když ho neznám, hlas nedostane. Ale o jaké známosti to vlastně je? Jen z titulu spolumajitele firmy, učitele, doktora, apod?

     6. a nebo naopak ho znam a proto mu hlas nedam… U nekterych clenu HUGA to tak pokud vim bylo

     7. Ale zrovna tohle platí pro všechny strany. Jsou lidi kteří hlasy přitahují a lidi kteří působí opačně .

     8. Tak doufejme že takové nezralé uvážení se stalo naposledy a v roku 2022 už bude všechno jinak – pro dobro města i občanů. Humpolec by si to konečně zasloužil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Legiovlak přiede do Humploce 2. července

Po Čvc 1 , 2019
Československá obec legionářská informuje, že Legiovlak – pojízdné interaktivní muzeum na kolejích navštíví od 2. do 7. června Humpolec.

You May Like

Témata