Humpolec opět nejlepším byznysovým městem Vysočiny

85

Humpolec se umístil v obou hlavních kategoriích srovnávacího výzkumu Město pro byznys v rámci Kraje Vysočina umístil na prvním místě. Analytická agentura Datank vyhodnocuje 205 měst a obcí s rozšířenou působností v České republice a 22 městských částí Hlavního města Praha v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy.

Na druhém a třetím místě se na Vysočině umístila Jihlava a Velké Meziříčí. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.

Humpolec se blýskl v mystery testování
Vítězný Humpolec se může v rámci kraje pochlubit jak velmi vysokým počtem ekonomických subjektů, tak i vůbec nejvyšším počtem firem s více než 250ti zaměstnanci v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Město myslí na životní prostředí, alespoň o tom svědčí v regionu nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na množství firem. K dobré dopravní dostupnosti se přidává vysoce nadprůměrný počet dokončených bytů v přepočtu na tisíc obyvatel. Radnice dobře hospodaří, o čemž svědčí nadprůměrný podíl kapitálových výdajů na celkových příjmech v rámci Kraje Vysočina a zároveň nízké náklady na dluhovou službu. Nejlepšího výsledku dosáhl Humpolec v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí živnostenských úřadů.

„Humpolec je skutečně jedním z nejlepších měst v celé České republice pro byznys. Může za to dobré hospodaření města, blízkost dálnice i silnice první třídy z jihu na sever, pracovité obyvatelstvo schopné pracovat za nízkou mzdu, a přesto velice nízká nezaměstnanost. A samozřejmě v Humpolci se všichni známe, má 11 tisíc obyvatel, takže si neklademe překážky. Máme další rozvojové podnikatelské plochy v blízkosti dálnice. Budeme usilovat o to, abychom mohli s ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic dojednat možnost ještě dalšího sjezdu z dálnice, protože obslužná oblast je v těsné blízkosti dálnice a nemá smysl budovat žádný jiný obchvat,“ říká starostka Humpolce Alena Štěrbová.

Alena Štěrbová, starostka Humpolce

Jihlava má nejlepší web z pohledu podnikatele, Velké Meziříčí podnikatelský potenciál do budoucna
Krajské město zaznamenává vůbec nejvyšší počet právnických osob a také počet dokončených bytů v přepočtu ku meziroční změně počtu obyvatel. V rámci regionu má Jihlava velmi vysoký podíl dotací na celkových příjmech a vůbec nejvyšší likviditu. Jako nejlepší byly vyhodnoceny webové stránky města z pohledu podnikatelů. Ti na nich v přehledné formě najdou vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a mnoho dalších užitečných informací. Bronzové Velké Meziříčí má v Kraji Vysočina vůbec nejnižší index stáří, tedy podíl osob starších 65 let ku lidem mladším 14 let, což je dobrým signálem pro rozvoj podnikání do budoucna. Také celkový počet obyvatel v rámci regionu nadprůměrně stoupá. Průměrná měsíční mzda nedosahuje vysoké úrovně, což láká nové podnikatele k umístění svého byznysu právě zde. Radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a také do sportu.

Zleva Alexandros Kaminaras, Alena Štěrbová a Petr Ryska

„Nově zvolená zastupitelstva mají jedinečnou příležitost sledovat a porovnávat výsledky své práce jak s minulým vedením, tak i s okolními městy či obcemi. Každoroční srovnávací výzkum Město pro byznys jim ukáže, zda jejich zvolená cesta vede k rozvoji jejich území, zda napomáhá dostatečně rozvoji podnikatelských aktivit a tím i celkové spokojenosti místních občanů. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových myšlenek, které dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty. Účastníci našich krajských setkání si je už bez slavnostního vyhlašování regionálních výsledků tohoto výzkumu neumí představit. Řada vítězů a oceněných jsou našimi členy, což nás velmi těší,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Celkové pořadí – Město pro byznys 2022
1. Humpolec
2. Jihlava
3.  Velké Meziříčí
4. Třebíč
5. Havlíčkův Brod
6. Pelhřimov
7. Žďár nad Sázavou
8. Nové Město na Moravě
9. Bystřice pod Pernštejnem
10. Telč
11. Světlá nad Sázavou
12. Moravské Budějovice
13. Chotěboř
14. Pacov
15. Náměšť nad Oslavou

Srovnávací výzkum Město pro byznys šestnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS a Svaz měst a obcí ČR.

Axl

85 thoughts on “Humpolec opět nejlepším byznysovým městem Vysočiny

 1. Za minuleho vedeni to bylo kritizovano jako: síce byznys, ok ale co lidi? Tak jak se nam to posunulo?

  1. Lidi dostali uznání od samotné paní starostky „pracovité obyvatelstvo schopné pracovat za nízkou mzdu“. Holt poddaní…

 2. Ten druhý sjezd dává logiku a jsem rád, že se o něm mluví. Pořád lepší než zabírat kvalitní zem. půdu a stavět most u čističky odpadních vod 🙂

  1. Sjezd by byl dobrý,ale snahy o jeho vybudování byly i v minulosti a vždy zkrachovaly na nezájmu ŘSD a jiných vyšších institucí

     1. Už jenom to, že by se nemuselo na průmyslovou zónu u Jiřic jezdit přes Humpolec a byl by zde prostor k rozvoji, kde jinde než u dálnice…

  1. Bude. Už na tom maká tato skupina https://www.facebook.com/HumpolecGo/. To myslím fakt pozitivně. Tempo manažerů už úplně nestíhají ani dlouholetí úředníci z radnice, a tak někteří z nich odpadávají. Holt ani úřednická židle není na věky, když se nechce někdo podílet na změně k lepšímu. To je dobře, proto jsem Hugny volil.

   1. tak se zas ozvi, az budou konkretni vysledky jo? Babis taky makal, dokonce od 6-ti rano. A jak to dopadlo…

     1. Jo to by potvrdili mnozí jako Mynář, Balák a další šmejdi. Zaplať Bůh, že duo Andrej a Miloš už jsou v p.deli!

   2. Tím manažer jehož tempo nestíhají úředníci a proto odcházejí myslíte toho blba s culíkem?

 3. O lidí tu nejde, jde tu o business.
  A ty lidi do toho zapadají jen tím, že dělaj za,, nízkou,, mzdu 😉
  V tom ať hledají odpověď i ti, co chtějí rozvíjet nové lokality k výstavbě.
  Co by město rozvíjelo, když si o svých voličích myslí, že jsou socky.

  1. Sockou určitě nebude nová tisková mluvčí. Takový plat nemá žádný zaměstnanec úřadu včetně vedení.

  2. Pokud jsou ochotní lidé dělat za pakatel,je to jejich hloupost. To jsou obyčejní kolaboranti,ochotní dělat na cizí firmy ze kterých nic nemáme,ani daně ,ani zisky. Pokud brečí,že je vše drahé a nejsou schopni to poplatit,co mají a pak natahují ruce k dávkám např na bydlení,nic si nezaslouží. Bydlím tam,nač mi stačí finance. A pokud chci víc peněz,musím si to zařídit v práci. Stávky proti vládě nic neřeší. To se musí jít tvrdě proti vedení těch montoven,aby konečně zvedli mzdy na úroveň dělníků z mateřských zemí,když dělám tu samou práci,co oni. Tak to prostě je. Změny musí jít u nás zdola a né čekat,co mi kdo zařídí.

  1. A co voliči ODS, ti byli intelektuální výkvět? Je mi smutno jak paušalizujete voliče jiného uskupení než volíte Vy. Já ANO nikdy nevolil,ale respektuji, že jejich zástupci, většinově nečlenové hnutí získali v Humpolci víc mandátů než konkurence. A nikdy bych se neodvážil takhle odsoudit voliče ANO ani jiné strany ,pokud by vyhrála ona.

     1. Já nemám se současnou vládou ani dobou sebemenší problém, tak nechápu… 🙂

 4. Dobrý den, měl bych dotaz ohledně nějakého projektu OK plánu, v diskuzi byl označen za předimenzovaný.
  Je možné ho někde stáhnout nebo do něj nahlédnout?

    1. …ale důvod okecat proč je výhodné 200 m2 je pro mladý chytlavý. Za mě raději normální zahradu vysázet stromy a mít soukromí i užitek. Nikdo nemusí hoblovat trávník každý týden… 🙂

     1. Je to vcelku jednoduché.
      Podívejte, čím menší parcela tím vyšší může být cena za metr.
      Tzn 5000,- za metr je v Humpolci sakra přestřelené, ale když je to na parcele 200m2 s výslednou za mega, tak pár kachen se jistě chytne a hoši z ,,Bérna,,se tu zahojí.

 5. Pokud se bavíme o tom samém, tak se snad mělo jednat o nějakou vizi na Rozkoši a snad to mělo propojit Rozkoš s Vilémovem.
  Ale plány sem rovněž neviděl…

  1. No, zase tolik bych politiku do záměru investora netahal. Územní plán definuje, kde se může stavět. Děláte z komára velblouda. Takže Karlovi poděkovat jindy, ne bezdůvodně.

 6. Projekt, který je zde prezentován nemá s OKPlánem nic společného. Bohužel současné vedení je proti rozvoji bydlení na Rozkoši a opozice je slabá jako čajíček. Občani Humplu budou poslouchat proč to nejde. Opětovně platí, kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.
  Štěrbová a spol. jsou brzdou.

   1. Zeptejte se bývalého starosty Kratochvíla. Hodně o tom mluvil na tenisu. Prý by to podpořil a bojoval za to, ale né když je s tím spojeno jméno Rýzner.
    V humpolecké ODS tohle příjmení je persona non grata bez rozdílu, o kterého Rýznera jde.
    A tak zajímavý projekt plný bytů a bytovek spadne pod stůl, bez ohledu jak prospěšný by to pro město bylo.

    1. Vsichni zastupitelé dostali projekt od OK Planu s výstavbou na Rozkoši.
     Zajímalo by mě co na to humpolecký Piráti?
     Měli snad v programu, že budou blokovat výstavbu bytů?
     Nebo STAN?
     A co HUGO?

     1. Dobré ráno, ano, potvrzuji, že jsme jako členové ZM počátkem března obdrželi úvodní materiál s názvem „Územní skica – území Rozkoš – Vilémov“, který nám zaslal Luděk Rýzner ze společnosti OK PLAN ARCHITECTS, S.R.O., jež dané podklady vypracovala pro soukromého investora. Nejedná se přitom o projekt, na který tu je uveden webový odkaz.
      Vyzval/a jste ve své otázce sdružení HUMPOLECGO!, jak se staví k podpoře rozvoje bydlení. Tímto stručně uvádím, že nový development rozhodně podporujeme, ale dle mého názoru musí být v souladu s územním plánem, prostorovým uspořádáním apod. Proto v daném kontextu současně uvádím odkaz na zápis z jednáni Komise pro architekturu a urbanismus, která u daného záměru došla k závěru, že „… předložená ověřovací studie daného území dokládá, že území není vhodné pro předložený záměr“.
      Zdroj: https://www.mesto-humpolec.cz/assets/File.ashx?id_org=4932&id_dokumenty=239476.

      KAU působí jako poradní orgán RM a na její stanoviska se dbá.
      Pokud byste měl zájem skicu vidět, napište mi prosím e-mail (kontakt najdete zde: https://www.mesto-humpolec.cz/clenove/os-1069/p1=43510).
      V mezičase ověřím u zpracovatele, zda mohu poklad zpřístupnit občanům, kteří se o projekt zajímají.
      V případě jakýchkoli dalších dorazů či námětů mě neváhejte kontaktovat.
      Děkuji. Pěkný den, Tomáš

     2. Dobry den, napsano hezky. Lze rici i rozumne a pristupne. Dokonce bych rekl, ze takto postupovalo i minule vedeni mesta. Ale protoze pred volbami bylo „vse spatne“ ceka se nyni od vedeni mesta zlepseni. A takoveto rozhodnuti, zduvodneni ci reseni (nazveme to jak chcete) neni vubec v souladu s ocekavanim. Proste neni. Maji se stavet domy, opravovat silnice, zpruchodnovat kanalizace, vyresit bezpecnost a otazka bezdomovcu a furt nic. Furt jenom mesto pro byznys. To uz tu bylo. A za 4 roky bude zas. Protoze ono se lehce krici, ale hur kona. Protoze verejna sfera je jina nez soukoroma. Tady si majitel nemuze dupnout a udelat to jak chce. Protoze pak muze prijit trestni oznameni, ze nebylo vyberove rizeni, ze byl nekdo okraden, ze je podezreni na korupci, ze….. janevim co. Teta Katerina by rekla: „jak se do lesa volalo, tak se z lesa ozyva“ nebo „kdo si co nadrobil, at si to taky sni“. Ale prispevek, znovu opakuji, dava smysl. Jenom nevim, zda vsem a zda ho vsichni „chteji“ pochopit.

 7. Dokud byla ODS u moci, nikdy se nestavěla k stavění bytů, město za ODS nepostavilo nic. Jen tlačila soukromé developery. Nyní vládne v republice trend, znovu stavět nájemní byty v městské režii. Otázkou je, kdy se to hne i v Humpolci

   1. Město pro byznys a bez finančního úřadu od 7/2023.
    Bez Monety bank, bez pokladny v Komercni bance……

    1. Na Okružní místo autobusáku starého je dost místa na barák s nájemními byty. Stejně to tam leží ladem. Kdyby se chtělo… A teď letí i brownfieldy. Na Brunce je prázdná fabrika,od rákosníků vyvlastnit bývalý dům služeb… A tak dále a tak dále….

     1. Brownfieldy jsou vcelku problematické z hlediska rizika možné kontaminace.

    2. To musíte brečet u ban,proč to tak mají zařízené, ne tady. Město bankám nebude a bohužel nesmí poroučet

 8. Lidi z radnice už mají postaveno a možná ani nevědí, že jejich voliče trápí, že nemaj kde stavět.
  Tak je s tím seznamte, napište jim pár mailů.
  Bez toho to asi nikdy nezjistí.

   1. Ano, měl to být kulturní dům, ale když se město pod vedením ODS zaleklo výstavby kulturního stánku, protože nebyly prý peníze a dotace, tak se v polovině 90.let zrodil nápad na byty. To je také jediné,co se postavilo.

    1. jediné co se postavilo…. jste si jisty tim tvrzenim? Smer na Jirice, nad zimakem, u podhradu, nad LDN….

    2. Stavbu si pamatuji rozestavěnou již z konce 80. let – betonové torzo tu postavili za komoušů, tak do toho netahejte odesku, ta to pouze podědila a později nechala úspěšně přestavět na bytový dům.

     1. Je třeba do toho tahat stranu,která vládla v té době. Skelet byl postaven až na podzim 1990. Byla to ODS,která nechtěla nový kukturní dům, z obav z nákladů, provozování a pod. Neříkám, že konečné řešení na byty bylo špatné, ale také jediné, které se podařilo na byty vybudovat.

     2. Tak zvaný „zámeček“, původně plánovaný kulturní dům za komančů, se dostavoval až po roce 1989.Na dostavbu byla vypsána architektonická soutěž, bohužel na nátlak tehdejšího starosty prošel ten nejhorší návrh.

 9. Tohle je Humpolec, město pro byznys..
  Slyšíte v tom někde město pro občany nebo snad pro bydlení?

  1. Proč by mělo domy stavět město, když jsou tu jiní investoři?!? Za poslední dobu tu vyrostlo několik bytových domů, viz. Kasalka, 2 bytové domy v ul. Hálkova (směr Cihelna), bytový dům v lokalitě na Skalce, atd. Domy a byty jsou, problémem bude spíš cena. Ale kdo vám zaručí, že městské byty budou levné a mělo by to tak vůbec být?! Město není charita!

   1. Frrr: Pane frrr a má město vůbec na čem stavět?
    Podle reakcí zdejších komentujících humpoláci mají zájem stavět, ale nemají kde…
    To, že to je dlouhodobý problém se ví, teď se tu skloňuje nějaký mega projekt na Rozkoši, ale nikde se nedá k tomu nic dohledat.
    Víte k tomu něco?
    Nebo je to jen kachna?
    S pozdravem L. K.

    1. Proč se neobrátíte na vedení města ? Nebo na stavební úřad – jistě vás se situací obeznámí ! Proč se stále ptáte pana Frrr. ? Jistě je to moudrý člověk, ale copak může vědět vše, co se ve městě šustne ?

    2. Výše „ve vláknu“ je na toto téma odpověď Pana T. Voplakala z HUGO, je tam i kontakt pro zaslání podrobnějšího info. Díky HUGO, že komunikujete s prostými občany !

    3. Tak popořadě 🙂
     – ne všechny příspěvky jsou moje – já se podepisuji
     – to, že někteří humpoláci mají zájem stavět je sice hezké, ale otázkou je, zda je to i zájmem města – myšleno rozšiřovat na zelené louce kobercovým náletem soliterních domků, ideálně s dvoumetrovým betonovým plotem okolo (kontext dopravní a technické infarstruktury, dostupnosti služeb apod.)
     – taktéž nejsem úplně přesvědčen, že si město má hrát na developera a mermomocí se pokoušet o svou vlastní výstavbu – za mne bude soukromník vždy efektivnější
     – parketou města má být vytvářet smysluplné regulativy a postupy spolupráce a zde také vidím prostor na to, aby si město smluvně řešilo i určité procento městských bytů za nějakou výhodnější cenu v rámci soukromého developerského projektu
     – o projektu na Rozkoši aktuálně nic nevím (mimo toho, co zde již zaznělo), respektive jsem historicky zaregistroval několik snah o výstavbu na různých místech. Jak někdo výše/ níže podotkl, vše „nechytnu“ (ani to není mou snahou) a na Vaši otázku již široce odpověděl pan Voplakal.
     – jinak se domnívám, že město stále má kde stavět – jsou to však plochy na domy městského charakteru, nikoliv RD

     1. Jenže pane Fando, on do (s)prostého bytového domu dneska nikdo nechce.
      Každý musí mít bungalov, bazén a trampolínu v satelitu.

     2. Nejsem „Fanda“ a domnívám se, že díky nové energetické legislativě zrovna bungalovy moc „frčet“ už nebudou 🙂

      frrrr

  1. Domy nejsou na čem postavit proto, že to současné vedení města ani nechce…..je s tím totiž moc práce…..a kdo z nich by to chtěl dělat?

   1. Město má projekt na bytovku Spirála, která měla být vedle hasičů. Současné vedení, stejně jako většinu dalších projektů minulého vedení, stopla!
    Tak se teď nedivte, že není co a kde….

    1. Jako sorry, ale stavět bytovku za 15O milionů v dnešní době nedává určitě smysl. Aby se tam pak pronajímaly byty za stovku na m2? Myslet.

     1. Dobrý den, je fajn, že někdo z radních má ochotu vyslechnout a ještě k tomu sdílet informace.
      Za to díky pane Voplakale.
      Hugo go!
      Teď bych s dovolením rád reagoval na váš komentář ohledně té skici Rozkoš-Vilemov (rovněž jsem ji neviděl), ale uvádíte, že projekt není v souladu s ÚP, není prostorově uspořádán a rovněž uvádíte, že je nekoncepční.
      Bylo by možné to trochu rozvést a vysvětlit?
      Abyste rozuměl, nejde mi na rozum jak může být nekoncepční, když to projektoval architekt, který v KAU donedávna seděl a měl by varlata na to, aby předložil nekoncepční projekt to za A.

      Za B, bych se rád zeptal zda li proběhlo tedy nějaké jednání o vhodnějším prostorovém uspořádání a nebo se to prostě a jednoduše rovnou zavrhlo.
      Rozumějte jak už to tu bylo napsáno, kdo chce hledá cestu, kdo nechce…..

      Za C uvádíte, že projekt není v souladu s ÚP, to Jiřická taky není, od místních město vykoupilo pozemky za pakatel a hádal bych, že do 5ti let v souladu bude a pak majitelé co se nechali utáhnout na vařenou nudli si budou dlouho drbat šišku.

      Za D říkáte, že skica byla na město předložena někdy v březnu, tak by mě zajímal pohled na věc čistě za zastupitelstvo, před tím než se věc předala na KAU. Rozumějte, jestli není vůle u města, tak pan místostarosta v KAU bez hlasu, má v závěru všechny hlasy.

      A pokud říkáte nekoncepční, řekněte mi jak do konceptu obce Rozkoš zapadá výstavba bytového domu či řadovek s parcelou 200m2. A snad na závěr, bylo by možné ten projekt dát sem, na Humpoláka?
      S přáním hezkého dne, V.

 10. Dobrý večer, předně se omlouvám, že reaguji až nyní, ale ve srovnání například s Facebookem mi z Humpoláku nechodí notifikace, když jsem v některém příspěvku jmenován či vyzván k reakci. 😊 Na dotazy z dnešní páté hodiny ranní reaguji tímto novým „vláknem“, protože v předešlém případě došlo k určitému zavětvení, kdy se otázky pana/í V. objevily u diskuze k bytovému domu. To mi přijde zbytečně nepřehledné. Vezmu Vaše body jeden po druhým.

  Ad úvod) Možná jsme si úplně nerozuměli. Má odpověď ohledně podpory nového developmentu byla myšlena v obecné rovině, ve vztahu k územnímu plánu i prostorovému uspořádání. Ke konkrétní územní skice pro Rozkoš – Vilémov jsem se přímo nevyjádřil. Nejsem totiž odborníkem na urbanismus. Referoval jsem však na stanovisko KAU, kde několik odborníků působí. Z nich dokonce nynější dva členové dva jako městští architekti –
  Ing. arch. MgA. David Mateásko, který je od roku 2016 architektem města Kolín, a
  Ing. arch. Lukáš Ehl, který se v roce 2019 stal městským architektem v Červeném Kostelci. Za uvedených okolností mi stanoviska komise přijdou fundovaná a víceméně se na ně spoléhám.

  Ad A) Co se týče Vaší zmínky o nekoncepčnosti, je důležité spojit si spolu s mým obecným sdělením výše. A znovu si dovolím uvést link na zápis z jednání KAU, které proběhlo 2. 3.: https://www.mesto-humpolec.cz/assets/File.ashx?id_org=4932&id_dokumenty=239476. Pročtěte si prosím bod 03 na str. 4. Současně je třeba si uvědomit, že skica je hlavně ideovým návrhem, který měl dle mého chápání primárně otevřít diskuzi o vytvoření rezervních ploch pro bydlení v jedné konkrétní lokalitě Humpolce. Nejde o projektovou dokumentaci apod.

  Ad B) Jako členové ZM jsme územní skicu neřešili. Obdrželi jsme ji na vědomí poté, co byla předmětem diskuze na schůzce KAU. Pokud Vás zajímá průběh jednání KAU, nezbývá mi bohužel nic jiného, než Vás zdvořile odkázat na tajemnici této komise. Nejsem jejím členem a její činnost sleduji „pouze“ ze zápisů (což je dáno i tím, že nejsem urbanistou ani projektantem, takže této odborné rovině ve všech ohledech zase tak dobře nerozumím). Jinak se podepisuji pod Werichovo heslo, že kdo chce, hledá způsob… A připomínám, že v historii KAU zamítla řadu prvotních verzí, které následně po zapracování komentářů schválila. Jaký je v tomto ohledu přístup k územní skice Rozkoš – Vilémov, bohužel nevím. Doporučuji kontaktovat ideálně opravdu investora, OK PLAN, nebo paní tajemnici. Ti by měli mít informace přímo z první ruky. Pokud by se Vám je oslovit nechtělo, napište mi prosím a já další kroky zjistím.

  Ad C) Ano, máte úplnou pravdu. Územní plán se dá změnit. A diskutovanou skicu v tomto ohledu optikou investora vnímám právě jako podnět pro získání souhlasu města ke vložení předmětného území do nového územního plánu, jehož zadání proběhne s velkou pravděpodobností letos. To přece nijak nerozporuji.

  Co se týče lokality Jiřická, dovolím si lehce a krátce oponovat Vašemu tvrzení o nákupu za „pakatel“. Bavíme-li se o poslední nákupu v dané lokalitě, město za pozemky zaplatilo více, než na kolik cenu obvyklou stanovil znalec. Při výměře 31 289 m2 (vedeno jako orná půda) 212 m2 (ostatní plocha) šlo o kupní cenu 20 465 tis. Kč, zatímco dle soudního znalce v době nákupu (prosinec 2020) měly pozemky hodnotu nižší. Vedle tohot byla akvizice hrazena plně prostředky z úvěru od ČSOB, za který město nedávno platilo úrok se sazbou aktuálně přes 7 % p.a. (proto jsme ho jako nová RM doporučili předčasně splatit, a to bezplatně). Troufám si říct, že za těchto okolností nikdo nikoho na vařené nudle netahal, protože orná půda se rozhodně neprodává za 650 Kč/m2. A dokud se nezmění územní plán a nevyřeší odvod dešťové vody z lokality Blanická, žádná další výstavba v místě bohužel neproběhne. Pět let na to je myslím příliš krátká doba, ale rád se budu plést. Pokud byste chtěl související podklady, se kterými tehdy pracovalo ZM, dejte mi prosím vědět – rád nasdílím. Aktuální tržní cenu pozemků může ukázat opět jenom srovnatelná transakce. Až na ni dojde, řekneme si.

  Ad D) Předně připomenu důležitý fakt, že zastupitelstvo řeší věci týkající se především samosprávy. Stavební projekty, soukromý development apod. jsou záležitostí spíše přenesené působnosti státní správy. Zastupitelstvo nemá k dispozici podklady, které běžně projednává KAU. Nechci být formalistou, ale tato komise je navíc poradním orgánem RM a nikoliv ZM. Investoři se na KAU obracejí především z důvodu, že je zájmem města (ano, zde jako samosprávy), aby probíhala komunikace mezi soukromými subjekty a městem. A vedle výstavby domů/bytů se řešila i realizace vyvolané infrastruktury jako silnic, chodníků, veřejného osvětlení atd…

  ZM se k záměru skici nijak oficiálně nevyjadřovalo. Bod nebyl projednán na žádném jeho zasedání a žádné oficiální (ani neoficiální) usnesení k tomuto není. Troufám si říct, že jsme jako členové ZM předem ani nevěděli, že KAU právě tento bod projedná. Program jednání komise totiž není uveřejňován a záleží, jaké podněty se sesbírají. Jejich agregaci řeší tajemnice komise, p. Nováková. Oslovil nás 21 až p. Luděk Rýzner.

  Dále jste se mě dotázal na realizaci projektu https://rozkosnedomky.cz/. Rád bych odpověděl víc, ale bohužel k němu nevím nic jiného, než co je uvedeno na webu. S investorem ve spojení nejsem a ani jsem o tomto projektu sám nepátral. Dle dostupných informací však rozumím, že stavební povolení ještě vydáno není – cituji z webu: „Projekt je nyní ve fázi získávání nezbytných povolení pro zajištění základní technické vybavenosti lokality.“ Z veřejných zdrojů lze dohledat, že KAU se různými záměry na Rozkoši zabývala, a to opakovaně. Včetně ZTV Rozkoš, což bude zřejmě první (a zatím jediný) krok této akce. Doporučuji přečíst si zápisy z minulého volebního období, dostupné z https://www.mesto-humpolec.cz/zapisy-komise-z-2018-2022/ds-11512/p1=43496. A můj názor? Jak jsem zmínil, nejsem odborníkem na urbanismus, ale souhlasím, že pozemek 200 m2 se může zdát dost malý. Na druhou stranu, pro řadové domy si ho představit umím – stačí se zajít podívat do lokality Terasy Humpolec, kde při vjezdu máte také řadovky (postavené v nedávné době), nebo do Stodůlek (což je výstavba ze 70. let), kde řadové dvojdomky a čtyřdomky také tolik prostoru kolem nemají. A lidem se v místě žije myslím dobře.

  Jinak poptávaná skica byla zde na Humpoláku dnes dopoledne uveřejněna, odkaz na ni najdete v samostatném příspěvku. Ke zpřístupnění občanům, kteří se o tento záměr zajímají, jsem včera získal souhlas p. Luďka Rýznera jakožto jednatele OK PLAN ARCHITECTS, s.r.o., která daný výstup vypracovala. Nejde tudíž o nic tajného či protiprávního.

  Snad jsem pokryl veškeré Vaše otázky. Pokud jsem něco případně minul, určitě prosím připomeňte, co Vás ještě zajímá. Vynasnažím se vše zodpovědět. V tomto kontextu na závěr ještě zdůrazňuji, že odpovědi zde uvedené jsou čistě mým osobním názorem a pohledem na věc a rozhodně je nelze vnímat jako oficiální stanovisko města. 😊

  Děkuji. Pěkný víkend, Tomáš

 11. Je skvělé, že o Humpolci rozhoduje architekt z Kolína, to dává smysl.
  To je jak nakupovat potraviny v železářství.

  1. Nebo je to naopak vyhoda. Pokud se jedna o erudovanou osobu, nevidim v tom problem. Furt lepsi, nez kdyz tam sedi mistni a schvaluje si sam sobe.

   frrrr

     1. Nevím, nevím. Nikde se nepíše, že je z Kolína, ale že pracuje PRO Kolín. To je rozdíl. Vypadá to, že jinak bude z Prahy. Myslíš, že mu v Kolíně vyčítají, že není místní? Nebo to je jenom kolorit místní? http://www.arch.cz/mateasko/

     2. A muze tomu rozumet, kdyz Kolin stoji v pekne rovine a Vysocina to je jen samy sutr, bida a narek ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Šmakulády, které nás nadchly – díl 1. – dobrá pomazánka - Pečená cibulka od Maso Příbram

St Dub 5 , 2023
Vítáme Vás u prvního dílu nové série článků s tématikou jídla. Tato série by chtěla prezentovat potraviny typu salátů, paštik, konzerv, mražených jídel a dalších výrobků, které se běžně nacházejí v nákupních centrech potravinářských řetězců a které jsme původně nepovažovali za moc dobré. Nicméně, byli jsme nakonec překvapeni kvalitou a chutí […]
Pečená cibulka od Maso Příbram

You May Like

Témata