Humpolec zvažuje, že koupí Spolkový dům, rozhodnout musejí zastupitelé

16

Humpolec na Pelhřimovsku zvažuje, že od soukromého vlastníka koupí Spolkový dům z konce 19. století. Od vlastníka dostal nabídku, nyní jedná o ceně. Záměr už projednala krajská rada. Podle starosty Humpolce Karla Kratochvíla by o definitivním nákupu nemovitosti rozhodovali zastupitelé v červnu.

Spolkový dům je v soukromých rukou a majitelé už by ho nechtěli provozovat a je k prodeji. Byli jsme majiteli osloveni, zda by město nemělo zájem vzít ho do svého vlastnictví,“ řekl Kratochvíl. Ocenil nabídku nejprve směrem k městu. Spolkový dům je podle něho pro město významnou stavbou a vedení radnice má záměr zachovat ho v současné podobě. „Mohlo by se stát ledasco, mohl by to koupit nějaký developer, mohl by úplně změnit jeho strukturu, charakter, proto je záměr, aby byl v majetku města,“ řekl Kratochvíl. Kupní cenu zatím nezveřejnil. Měla by být veřejně známá na schůzi zastupitelstva 22. června.

Dům ve Smetanově ulici stojí od roku 1899. „Fungoval opravdu jako společensko-kulturní instituce. Až do období znárodňování takto fungoval pod správou spolků,“ řekl Kratochvíl. Následně byla budova městská, zřízené v ní bylo i kino. Bez péče města ale stavba chátrala, na konci 80. let minulého století na ni byl vydaný demoliční výměr. Zničení stavby podle Kratochvíle zastavily změny po roce 1989, kdy si dům koupili jeho současní vlastníci a opravili ho. „Tehdy to byla ruina a město pracovalo s hodně omezeným rozpočtem, takže na to (opravu) prostě nebyly prostředky,“ řekl Kratochvíl. Noví majitelé ho dál využívali pro kulturní a společenské účely. Jeho součástí je velký sál s tanečním parketem.

Teď je podle starosty Spolkový dům v dobrém technickém stavu. Případné investice se budou podle něho odvíjet od toho, jak ho město bude chtít využívat. Ve hře by mohla být i architektonická soutěž, která by definovala možnosti, jaké objekt má. „Ale to bych předbíhal, teď se budeme soustředit na to, zda město dům, který má obrovský vnitřní potenciál, získá,“ řekl Kratochvíl.

Čtěte dále:   Humpolec počítá v příštích letech s velkými investicemi, i do čistírny

Axl

16 thoughts on “Humpolec zvažuje, že koupí Spolkový dům, rozhodnout musejí zastupitelé

 1. Překvapuje mě, že se vysoký představitel ODS najednou bojí případných developerů. Přitom to byla právě tato politická strana, která se nikdy a nikde developerům nebránila, naopak je brala za ty nejlepší. viz výstavby bytů apod.

  Zastupitelé si musí ale uvědomit, že případnou koupí vznikne nový precedens, kdy se může stát, že i jiní soukromí vlastníci se budou obracet na Město, aby to v budoucnu od nich odkoupilo. A v rámci celého města to může být i více objektů..

  Toto rozhodování lehké nebude

  1. Jen ať se obracejí, pokud to bude zajímavé tak proč nekoupit. Jinak pořád dokola, když se prodává tak „neprodávat“ !!! Když se kupuje tak “ nekupovat “ !!! Jinak koho myslíte tím vysokým představitelem ODS?

 2. No neměl by technický stav posoudit raději někdo jiný než knihkupec? To samé přiměřenou kupní cenu, která by reflektovala technický stav budovy. Obávám se, že odznáček ODS v klopě saka není dostatečná kvalifikace pro tyto úkony. I když si to KK zjevně myslí.

 3. Ať tak nebo tak, kulturák potřebuje každé město. Kdyz se budova nekoupí, bude se stejně muset začít někde stavět. A to v dnešní době teda levné nebude. Ve “Spolkáči” je potřeba výměnit dlažbu na parketu, protože tanec tam nestál za nic a samozřejmě mnoho dalších jiných úprav. Ale dobrý správce budovy , když se bude snažit, daný prostor zhodnotí. Můj letošní zážitek Maškarního pro malé děti v bývalém Zálesí byl doufám poslední. Toto prostředí teda fakt není pro malé děti vhodné.
  Bohužel Mikádo absenci kulturáku nezvládne, i když je pěkné.

  1. Moc souhlasím s tímto realistickým názorem. Jen bych připomněl k úvodnímu článku, že Humpolec měl na konci osmdesátých let rozestavěný nový kulturní dům, dnešní ,,zámeček“. Na to asi pan starosta zapomněl.

   1. Ale bylo to tehdejší pravicové vedení radnice,které se zaleklo dokončení výstavby nového Zálesí. Obavou byly náklady na provoz, využití objektu a pod. Proto se už postavený skelet využil na bytový dům

 4. Ona hlavně ta nabídka nebyla nejprve směrem k městu. Ale s ohledem na kupní cenu a to, že z byznysové hlediska je v současnosti taková budova provozně postavená na prodávání naředěné vodky mladistvým pro potenciální soukromé investory zcela nezajímavá, není lepšího nápadu, než to narvat městu. A město je, jak všichni víme, efektivní hospodář a byznysmen, takže z toho bude stejně jako z Mikáda ukázkový příklad toho, jak se to má správně dělat.

  😀 😀 😀

 5. Pozvat nezávislé odborníky a znalce na realitní trh a určit cenu k jednání. Potom se rozhodnout zda to koupit.
  Na kulturní akce máme modernizované kino a klub Mikádo.
  Kulturák s parketem na plesy a kursy tanečních potřebujeme, ale jinak to bude zavřené.

  1. no ono jeste zajemce vyhodi cenu a muze se licitovat. Kazdopadne se muze predstava majitele a zajemce vyrazne lisit. Pak muze delat zajemce 1000 posudku ale s majitelem pravdepodobne nehne.

   1. Tak ony ty predstavy by se az tak lisit nemely. Ukazatelem by mel byt rozpocet na vybudovani takoveho zarizeni noveho + cena pozemku na miste podobne hodnoty (ktery k dispozici neni) vs. cena Spolkace + rekonstrukce, ale zase vyssi hodnota historicke budovy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

ŘSD zprovozní silnici u Chýnova, jež byla od září kvůli stavbě obchvatu zavřená

Pá Kvě 13 , 2022
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovozní v dnes – v pátek silnici II/409 na příjezdu do Chýnova. Od loňského září byl zhruba kilometr dlouhý úsek silnice poblíž jejího napojení na tah I/19 zavřený kvůli stavbě obchvatu města. Obchvat by chtěli silničáři otevřít v říjnu. Čtěte dále:   Kudy kolem Humpolce? […]
Stavba obchvatu Chýnova se musí zastavit. Soud zrušil stavební povolení

You May Like

Témata