Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda

Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže

Vánoce byly, jsou a budou. Ty Humpolecké určitě, i když vzhledem ke známým okolnostem původní plány vyžadovaly řadu změn a stále se počítá s tím, že nakonec i definitivní program není úplně definitivní a bude podléhat aktuální situaci. Přesto se město Humpolec rozhodlo svou myšlenku na premiéru projektu Humpolecké Vánoce právě v tomto roce odstartovat. A možná i právě proto, protože jeho hlavním smyslem je přinést do nelehké doby radost z kouzelné vánoční atmosféry a více poukázat na jejich duchovní rozměr.

Motivem Humpoleckých Vánoc 2020 se stala hvězda, která symbolizuje naději. Humpolecké Vánoce budou město provázet po celé období adventu, tedy od první adventní neděle 29. listopadu, přičemž některé akce odstartují ještě před tímto datem. Konec Vánoc, a tím pádem i těch Humpoleckých, pak připadá na příchod Tří králů.

 

S myšlenkou vytvořit jakýsi koncept Humpoleckých Vánoc, který by obyvatelům i návštěvníkům města nabídl souhrn toho nejlepšího z vánočního Humpolce, přišlo město Humpolec, které jej představilo největším kulturním aktérům ve městě, s nimiž se setkává. „Byli jsme nadšení z pozitivních reakcí a ochoty oslovených subjektů ke spolupráci. Zároveň jsme si všichni byli vědomi toho, že jde o nápad, který letos prostě vyzkoušíme, nasbíráme zkušenosti a v dalších letech ho budeme precizovat. Odvahu jsme neztratili ani ve chvíli, kdy už bylo jasné, že Humpolecké Vánoce budou muset být jiné, než jsme si plánovali,“ uvedla místostarostka města Humpolce Mgr. Alena Kukrechtová.

 

Nastínila například, že ve spolupráci se Svařenými sáněmi, které neodmyslitelně patří k vánočnímu Hornímu náměstí, byly v plánu páteční vánoční trhy spojené i s občerstvením. Další kroky směřovaly k organizovaným programům na adventní neděle včetně slavnostního prvního rozsvícení vánočního stromečku na první adventní neděli s představením Humpoleckých Vánoc. Ani to nebude zřejmě reálné. Stejně tak i ostatní kulturní aktéři museli své plány přehodnocovat. „Všichni čekali do poslední chvíle, do které bylo možné čekat, plánovali, doufali, měnili, diskutovali. Výsledek vzešel a my jsme moc rádi, že je takový, jaký je. Snažíme se to vnímat pozitivně a diskutované, připravené nápady, které se letos nemohou uskutečnit, a že jich je více, si schováváme pro další rok jako překvapení,“ usmála se Alena Kukrechtová.

 

Některé plány se zase poměrně dobře daly přesunout do on-line světa. Jedním z nich je tradiční Rybova mše v režii Základní umělecké školy Gustava Mahlera v Humpolci. I když naživo letos nebude, škola se rozhodla, že Humpoleckým daruje sestřih záznamů Rybovy mše z let 2013-2015, který v plánovaný termín, tedy 22. prosince, bude mít premiéru na městském youtube kanálu.

 

S přehodnocením formy konání se musela vypořádat celá řada plánovaných akcí. Například humpolecké Muzeum Dr. Aleše Hrdličky chystalo ve výstavním sále na Horním náměstí vánoční výstavu. Jelikož musí být stále zavřené, rozhodlo se na nic nečekat a vymyslelo vánoční výstavu venku. K ní budou patřit i vánoční vývěsní tabule ve městě, kde se kolemjdoucí dozví nejen aktuality o připravovaných událostech, ale navíc je doplní vánoční tematika jako například vánoční koledy, vánoční zvyky a podobně.

 

Jiné budou i adventní koncerty, které chystalo Městské kulturní a informační středisko (MěKIS) v Humpolci v prostorách nového polyfunkčního komunitního centra. „Máme velkou radost z toho, že jsme koncerty nemuseli úplně zrušit, ale že se nám podařilo vymyslet variantu, kterou uskutečníme. Hudba zazní venku před kinem, a to tak, že aktéři, kteří vystoupí, budou buď hrát naživo v prostorách kina a my to přeneseme ven, anebo spolu s interprety vytvoříme vyloženě speciální nahrávku pro tuto příležitost, kterou pak venku pustíme. Dokonce připravujeme fanfáry, které budou každý koncert uvádět,“ popsala Adventní koncerty jinak ředitelka MěKISu Marcela Kubíčková. Venku bude ale i kino. „Napadlo nás, že když může být letní kino Letňák, proč by nemohlo být zimní. Před kino umístíme promítací plátno a během čtyř středečních večerů promítneme oblíbené vánoční pohádky,“ dodala Marcela Kubíčková. Předpoklad není takový, že se někdo vydrží dívat na celý film, ale kdo půjde kolem, může se na chvíli zastavit, zhlédnout své oblíbené scény a nasát vánoční atmosféru.

 

„Kolem vývěsních tabulí pak povedou také organizované neorganizované tipy na procházku vánočním Humpolcem, které doporučíme k příležitosti adventních nedělí. Ty budou zveřejněny prostřednictvím zmíněných komunikačních kanálů vždy začátkem nového týdne pro tu danou neděli. Nepůjdeme organizovaně společně, bude na každém, odkud vyjde, v kolik vyrazí, jestli půjde po svém nebo jestli trasu dodrží. Zároveň budeme rádi za tipy od samotných obyvatel, kam je ve městě o adventním večeru hezké vyrazit,“ zmínila Alena Kukrechtová. Zásadní bude ale cíl každé ze čtyř doporučených procházek. „První povede na Horní náměstí, kde bude poprvé svítit vánoční strom. Druhou směřujeme na Havlíčkovo náměstí, kde se venku ve stejný večer bude odehrávat druhý Adventní koncert jinak. Třetím cílem bude park Stromovka, kde odpoledne vyvrcholí program Zimní Platformy. A do čtveřice se vydáme na Zichpil, jedno z nejkouzelnějších míst Humpolce, kde jsme bohužel museli naše původní plány zrušit,“ vyjmenovala místostarostka.

 

Zásadní také je, že kdo bude chtít, může v rámci své procházky nechat v cíli vlastní stopu, a to v podobě vlastnoručně vyrobené hvězdy, například z papíru, kterou pověsí na dané místo. „Na Horním náměstí bude možné takto ozdobit plot kolem vánočního stromku, na Havlíčkově náměstí stromky naproti infocentru, na Stromovce zase strom čtenářů městské knihovny Pohádkovník a na Zichpili plot kolem Nápravníkova stavení. Smyslem je vyjít ven, ale také v daný okamžik jaksi zhmotnit myšlenku této doby, že se sice může zdát, že jsme v tom sami, ale ve skutečnosti jsme pořád spolu,“ uvažovala Alena Kukrechtová.

 

Protože Svařený sáně budou čekat na zelenou, což v praxi znamená, že jsou připravené dorazit na Horní náměstí ve chvíli, kdy jim to vládní opatření umožní, domluvily se s humpoleckým infocentrem na umístění oblíbené Ježíškovy kanceláře právě v infocentru na Havlíčkově náměstí. Děti, ale ani dospělí tak o možnost odeslat své přání Ježíškovi právě touto formou nepřijdou. Kdy bude kancelář otevřena, bude také včas upřesněno na facebooku a webu infocentra.

 

Město Humpolec ve spolupráci s Technickými službami Humpolec ještě chystá termíny speciálního zimního bruslení pro malé i velké na zimním stadionu. Konkrétní informace připravujeme.

 

Soutěž: Já, my a Humpolecké Vánoce

Podělte se s námi o vaše Humpolecké Vánoce.

Můžete vyfotografovat, jak zavěšujete vaši hvězdu na jedno ze čtyř adventních míst, nebo třeba svůj oblíbený vánoční strom ve městě (počítá se i váš vlastní), pořiďte video, jak zpíváte vánoční koledu, kterou uvidíte na městské vývěsce, nebo jak si užíváte některou z akcí v rámci Humpoleckých Vánoc, pošlete tip na vlastní vánoční procházku městem anebo… Fantazii se meze nekladou.

Ty nejlepší příspěvky budeme v průběhu adventu zveřejňovat (třeba na facebooku @humpoleckevanoce2020 nebo v Radničních listech) a autory těch úplně nejlepších oceníme drobností z dílny klientů sociálních služeb.

Posílejte už nyní, a to nejpozději do 14. ledna 2021, na e-mail mluvci@mesto-humpolec.cz. Do předmětu zprávy uveďte Humpolecké Vánoce 2020.

Nezapomeňte připojit své jméno a příjmení a pro případ výhry i kontakt na vás.

Jeden autor může během soutěže poslat až 4 příspěvky, cenu ale může získat jen s jedním z nich.

Vizuální příspěvky (foto, video) je třeba doplnit textovým komentářem.

 

Odkazy

Zodpovídá: Mgr. Aneta Slavíková

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Netradiční výstava za okny v Muzeu Vysočiny Pelhřimov

Po Lis 23 , 2020
„Co takhle zpříjemnit si stávající šedivé podzimní dny uměním?

You May Like

Témata