Jak to pokračuje s humpoleckým stadiónem

6

Škoda, která vznikla sesutím konstrukcí a prolomením střechy na zimním stadiónu v Humpolci, byla odhadnuta na 25 milionů korun. O náhradu škody se bude svádět náročná právní bitva. Stavba je podle místostarosty města Tomáše Krišťana v záruční lhůtě.


Z jakého d
ůvodu se střecha zimního stadiónu zřítila, zjišťují experti a teprve soud rozhodne o tom, proč k takové situaci došlo. Podle znalců z oboru může být důvodem neštěstí vysoká vrstva sněhu na střeše, konstrukční chyba, závada materiálu, špatně odvedená práce, anebo několik vlivů najednou. Policie případ šetří jako obecné ohrožení, za což viníkovi hrozí až pět let vězení, či peněžitý trest.

Jiří Vališ, předseda TJ Jiskra Humpolec, která je majitelem stadionu, tvrdí, že zhotovitel mu řekl, že zátěž sněhu konstrukce unese. Údajně má na to i svědka. Počátkem ledna město všechny provozovatele budov vyzvalo ke kontrole zátěže sněhem. Na základě toho sportovci telefonovali dodavateli a ten jim řekl, že 60 centimetrů není žádná zátěž, že stavba je dostatečně dimenzována.
Zástupci firmy to ale kategoricky odmítli. Prý TJ Jiskra doporučili, aby sníh začali odklízet. Podle ředitele pelhřimovských hasičů Jiřího Hörnera dvoučlenná hlídka provedla preventivní kontrolu budovy zimního stadionu minulý týden. Tak jako v celém kraji, kontrolovali únikové cesty a evakuační plán. Vizuálně i prohnutí nosníků a vrstvu sněhu na střeše. Předseda TJ Vališ jim podle Hörnera řekl, že zástupci zhotovitele po havárii haly v Rakousku objížděli stavby a řekli jim, že zatížení vrstvy sněhu zhruba 40 centimetrů musí konstrukce vydržet, že je dimenzována na vyšší zatížení. Stejné informace má i starosta. Jiří Vališ uvedl, že vrstva sněhu na střeše byla průběžně měřena. Vzhledem k tomu, že na střeše leželo maximálně 40 centimetrů sněhu, nikdo nepředpokládal hrozbu nebezpečí, neboť se jednalo o novou střechu a 40 centimetrů sněhu v Humpolci není žádná anomálie. Nicméně majitel by měl mít projektovou dokumentaci, v níž jsou uvedeny všechny normy stavby. Měl by si zajistit kvalifikovaný odhad statika a odstranit zátěž sněhu ze střechy. Podle prohlášení dodavatele byl objekt haly dimenzován pro III. sněhovou oblast. To znamená na zhruba 48 centimetrů výšky sněhu, nebo 12 centimetrů ledu. To je podle něj obsahem projektové dokumentace, kterou má i uživatel. Statický výpočet, návrh nosné konstrukce a výroba haly byla dodávkou firmy Astron Buildings Přerov. B.C.Building Centrum Hradec Králové je podle jednatele společnosti Františka Karáska jenom její montážní firmou.


Čtěte dále:   Tak trochu jiné halušky s brynzou, slaninovým pyré, zeleninou a bramborovou slámou

Budova stadionu je v majetku tělovýchovné jednoty Jiskra Humpolec, jednou z otázek je, kdo vůbec zaplatí likvidaci trosek. O tom právě včera probíhalo jednání na radnici, kde se sešlo vedení města a zástupci TJ. Pokyn k likvidaci ovšem může dát až vyšetřovací tým pelhřimovských kriminalistů a ten se sejde dnes. Další jednání budou vedena městským zastupitelstvem ve čtvrtek.

(Zdroj: Pelhřimov.info)

stadion 217.jpgstadion 171.jpg

myska

6 thoughts on “Jak to pokračuje s humpoleckým stadiónem

  1. A už je to tady! Jeden hází vinu na druhého, nikdo nikde nepochybyl, všichni dělali vše tak, jak měli. Ovšem jednání byla vedena tzv. “ na hubu“ a tak každý zapírá, seč může. A v duchu tohoto jednání se událost za chvíli rozplyne, jak pára nad hrncem, vše utichne a možná, že v příštím století bude hala jiná.

  2. No a kolik teda bylo sněhu na střeše? IMHO kolik kdo někomu řekl do telefonu že stavba vydrží je uplně irelevantní a nemá žádnou právní hodnotu. Jestli na střeže leželo 50 cm sněhu je jedno, že někdo do telefonu hlásil že to vydrží. Platná je projektová dokumentace a pokud ta má 48 cm, tak je myslím Jiskra v pr… a nikdo jí nepomůže.

  3. Kdo provadel prubezne mereni vysky snehove vrstvy? Nikdo. Kde ma overene protokoly o mereni? Nikde. P.Valis opet mlzi a jestli si naivne mysli, ze u soudu uspeje s argumenty „ale on mi rikal“ a „nekdo to meril“ tak vazne pochybuju o jeho zdravem rozumu. Proste to po…. a jeho trapne vymluvy ho jenom usvedcuji z neschopnosti.

  4. No, já osobně si myslím, že by se k tomu mohla trochu chlapsky postavit i firma Astron (http://www.astron-hallen.de).
    Taková značka, která montuje své konstrukce po celém světě by měla dokázat, že myslí vážně svůj „koncept kvality“, doslova: „kvalita je naše firemní filozofie“, kteý zveřejňuje na výše uvedených www. Zajímavé, že podle referenčních fotografií staví větší haly a v drsnějších podmínkách … Kdoví, jestli se přijedou podívat zástupci Astron Akademie … co ti by vymudrovali? http://www.astron-haly.cz/cz/html/services/quality.html

  5. Vališ je hovado!Město si má vzít stadion Vališ už tam nemá dobu co dělat já nechápu,že stím Kučera něco neudělá!

  6. Myslim, ze problem s touto stavbou bude i ve financich, ktere byly pro stavbu k dispozici. Samozrejme je ta firma schopna postavit halu do mnohem extremnejsich podminek, ale zalezi, co si kdo objedna a kolik na to da penez. To znamena, ze se zase vracime k Jiskre jako zadavateli stavby, tam nekdo musel rozhodnout, jaky typ a do jakych podminek.
    Jinak take nechapu, proc mesto uz drive netlacilo na vybor Jiskry k vymene neschopneho vedeni, paku v podobe dotaci na to melo. Ale kdo zna pomery na malem meste, ten se ani nedivi…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vysočině hrozí další přírodní pohroma

Út Úno 14 , 2006
V druhé polovině týdne je meteorology očekáváno výrazné oteplení. O víkendu se může teplota dostat až na 8 stupňů nad nulou. Na první pohled příjemná zpráva je pro některé obyvatele měst Vysočiny děsivá. Velké sněhové bariéry podél ulic se začnou rozpouštět, voda nebude mít kam odtékat. Kapacita zamrzlých kanálových vpustí […]

You May Like

Témata