Jak volit

27

Ne, nebude to další text o tom, koho v Humpolci volit a koho ne. Povíme Vám něco o křížkování a jeho dopadech na vybrané kandidáty. +edit, doplněné info.

Úvodem, pro ty co nechtějí číst dlouho (tl;dr): křížkováním nelze změnit pořadí kandidátů a pomoci „tomu svému“.


edit: ke článku se nám sešlo poměrně hodně ohlasů. A vyplývá z nich, že naše tvrzení o praktické nemožnosti ovlivnit pořadí není úplně správné. Vzali jsme tedy jako podklad aktuální humpolecké zastupitelstvo a vyznačili v něm ty, kteří „poskočili“.
Fakta: 11 z 21 humpoleckých zastupitelů je zvoleno díky preferenčním hlasům.
Extrémním příkladem je kandidátka ANO, kdy voliči naprosto „zpřeházeli“ pořadí, vypadli první dva kandidáti, pozici (díky preferenčním hlasům) udržel pan Jirků, paní Kostřicová skočila ze 3 na 1, pan Mikulášek z 5 na 2 a paní Dvořáková z 9 na 3.


Omlouváme se tedy za úvodní větu, není úplně přesná. Spíše měla znít: křížkování možná změní pořadí kandidátů, ale jen s malou pravděpodobností konkrétním křížkem pomůžete právě tomu „svému“, konkrétnímu  kandidátovi. Protože ze zákona je hranice posunu v kandidátce až od 10% preferenčních hlasů navíc, proti průměru kandidátky. 

Tabulka s vyznačenými „skokany“ je na konci článku.
Zdrojová data pak v přehledné formě najdete TADY.
V té tabulce lze odvodit, že počet hlasů potřebných „ke skoku“ je v Humpolci 70-80 hlasů s volební účastí kolem 45%. A také další zajímavá čísla. Třeba to, že bezkonkurenčně nejpopulárnějším zastupitelem podle voličů je pan Bernard, který od 200 hlasů přeskočil jedničku své kandidátky a nasbíral 1422 hlasů. Na opačném konci žebříčku je pan Hrala, který je zastupitelem díky „pouhým“ 306 získaným hlasům celkem.


Komunální volby 2022 v Humpolci rozvířily klidné vody místní politiky do nevídané úrovně. Kampaň v ulicích, na náměstích, v lokálních médiích a její ozvěny dnes a denně v debatních kroužcích lidí v ulicích, obchodech a restauracích. V sobotu uvidíme výsledky a ve dnech následujících nám politici předvedou, jak umí své řemeslo. Totiž domluvit se s ostatními a prosadit maximum toho, co naslibovali.

Technika volby. Humpolecké zastupitelstvo má 21 zastupitelů, takže volič tu fakticky disponuje 21 hlasy. Uplatnit je může třemi způsoby.

 1.  velký křížek pro stranu. Ta pak dostane všech 21 hlasů. Pokud nemá plnou kandidátní listinu, škodí sama sobě, protože při přepočtu přijde o poměrnou část hlasů.
 2. 21 křížků pro jednotlivé kandidáty.
 3. Kombinace obojího, totiž velký křížek pro stranu a malé křížky pro lidi napříč všemi stranami.

Nesmíte udělat dva velké křížky, nebo dát dohromady více, než 21 malých křížků. Pak váš volební lístek vyřadí, není platný.


A teď jak se projeví volba občana formou křížku u vybraného kandidáta. Předem říkáme – jinak, než by se z logiky křížkování zdálo. Jak píšeme v úvodu, v podstatě nepomůžete tomu, u jehož jména křížek uděláte. Protože, aby se měnilo pořadí na kandidátce, musel by onen okřížkovaný dostat nejméně +10% hlasů. A to se může stát pouze ve velmi nepravděpodobném případě kombinace obce větší než Humpolec a extrémně populární (křížkované) osobnosti na jinak málo volené kandidátce.

Co se stane doopravdy. Hlas, který dáte vybranému kandidátovi se díky té 10% hranici „posune nahoru“ a Vy fakticky volíte číslo 1. z dané kandidátky. Smysl to nedává, po každých komunálních volbách se objeví kritika tohoto počítání hlasů. Nikdy se ale nestalo to, že by někdo navrhl a zkusil prosadit změnu k přepočtu hlasů, který by byl logičtější. Vítězné strany nemají důvod to v Poslanecké sněmovně  měnit a všechny strany jsou spíše opatrné, bojí se vypadnutí z komunální politiky.

Tak, pravidla znáte, takže v pátek nebo v sobotu směr volební místnost. A přejeme šťastnou ruku při výběru budoucího vedení města.


Všechny kandidátní listiny
Kandidátní listina Kandidát Navrhující
strana
Politická
příslušnost
Hlasy Pořadí
zvolení
číslo název poř.
číslo
příjmení, jméno, tituly věk abs. v %
1 STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ 1 Hrala Pavel Mgr. 35 STAN BEZPP 306 8,06 1
2 Komunistická str.Čech a Moravy 3 Vystrčil Miloslav Mgr. 74 KSČM KSČM 422 7,15 1
2 Komunistická str.Čech a Moravy 6 Hrdlička Jindřich 55 KSČM KSČM 354 6,00 2
3 Občanská demokratická strana 6 Bernard Stanislav Ing. 62 ODS BEZPP 1 422 8,72 1
3 Občanská demokratická strana 1 Kratochvíl Karel 47 ODS ODS 1 219 7,47 2
3 Občanská demokratická strana 2 Kukrechtová Alena Mgr. 55 ODS ODS 1 029 6,31 3
3 Občanská demokratická strana 3 Bendl Petr 58 ODS ODS 1 010 6,19 4
3 Občanská demokratická strana 13 Čáp Jaroslav MUDr. 54 ODS BEZPP 872 5,34 5
4 Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid. 1 Brukner Vlastimil Ing. 52 KDU-ČSL KDU-ČSL 838 8,89 1
4 Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid. 2 Mácha Jan Ing. 56 KDU-ČSL KDU-ČSL 778 8,25 2
4 Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid. 3 Arnotová Dagmar 57 KDU-ČSL BEZPP 731 7,75 3
5 ANO 2011 3 Kostřicová Ilona PhDr. 64 ANO BEZPP 855 6,64 1
5 ANO 2011 5 Mikulášek Zdeněk Mgr. 58 ANO BEZPP 831 6,45 2
5 ANO 2011 9 Dvořáková Ivana MUDr. 66 ANO BEZPP 819 6,36 3
5 ANO 2011 4 Jirků Josef 64 ANO BEZPP 786 6,10 4
7 Česká str.sociálně demokrat. 1 Bartáková Lenka Ing. 56 ČSSD BEZPP 887 10,44 1
7 Česká str.sociálně demokrat. 12 Namyslo Květoslav Ing. 66 ČSSD BEZPP 743 8,74 2
8 HumpolecGo! 1 Voplakal Tomáš Ing. 33 NK BEZPP 843 7,37 1
8 HumpolecGo! 2 Machek Petr Ing. 37 NK BEZPP 734 6,42 2
8 HumpolecGo! 8 Alenka Václav Mgr. 32 NK BEZPP 723 6,32 3
8 HumpolecGo! 5 Žaloudková Zuzana Mgr. 52 NK BEZPP 698 6,11 4

27 thoughts on “Jak volit

 1. „musel by onen okřížkovaný dostat nejméně +10% hlasů. A to se může stát pouze ve velmi nepravděpodobném případě kombinace obce větší než Humpolec“

  těch 10% je myšleno oproti čemu?

  1. Nejdůležitější bod:
   NEVOLTE DOHODU, tedy ODS a STO, poskoky Bernarda!
   Jinak bude Humpolec jeden velký pivovar a zbytek lidí mu bude dotovat vodu, odpad a silnice.

 2. Vysvětlené hezky,ale protože voliči většinou žijí v euforii, že křížkováním pomáhají tomu vybranému, tak nečekám u drtivé většiny jiný způsob volby.

  Volba varianty velkého křížku nevoní voličům s vysvětleními, že se v komunálu nevolí strany, že neznají všechny na kandidátce, že by zvolili i toho, kterého tam nechtějí, že by se zastupitelem mohl stát někdo, koho si strana, hnutí, subjekt vybere sám.

  Takže závěrem lze říci, že volit v komunálu není žádná selanka.

  1. Hlavní je, a to tu nezaznělo, že pokud udělíte křížek celé straně, tak v této straně už nikoho dále nekřížkovat, v domnění že ho tak posunete na vyšší pozici. K takovýmto hlasům se nepřihlíží!

   1. a pokud jsem to procetl poradne, nic jineho ani nema moc vyznam, tedy pokud nechci vyhodit cast svych preferenci do kose, tj. vybrat jenom nektere kandidaty z jedne strany a jine nepodporovat vubec.

   2. Přesně tak. Nemá smysl komplikovat vysvětlování. Křížek nahoře a křížky v rámci téže strany jsou zbytečné a nic neovlivní.

    Chtěl jsem, aby zaznělo to hlavní – běžný volič nemá ŽÁDNOU šanci ovlivnit pořadí na kandidátkách.

 3. trestný čin maření přípravy a průběhu voleb a referenda: „kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s výkonem volebního práva nebo hlasovacího práva v referendu poskytne, nabídne nebo slíbí finanční, majetkový nebo jiný obdobný prospěch, aby volil nebo hlasoval v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.“

  Zdroj: analýza nevládní organizace Oživení

  1. A co tím chtěl autor říci??????

   Dohoda přece nijak netlačí na ty, kteří je volit nebudou a nabídka piva není povinný benefit za volbu.
   Plácnutí do vody opět co.

 4. Hlavně NEVOLIT DOHODU, tedy ODS a STO, poskoky Bernarda!
  Dost bylo prospěchářů, úplatkářství, klientelismu a byznysu pro vyvolené!

  1. Hlavně se rozhodnout podle sebe a neposlouchat zamindrákované zoufalce toužící po přístupu ke korýtku.

   1. Jo. Ať to stojí co to stojí. Na boj proti Hugu pustil pivovar 2 miliony. Až tak hodně se jich bojí. Změna je na čase! Volím Hugo a Stan.

 5. Dobrý den, Františku, článek je (věřím, že nedopatřením) naprosto zavádějící a klíčové informarmace v něm nejsou pravdivé. Dle §45, ods. 4 Zákona 491/2001 Sb. o volbách do zastupitelstev obcí fungují preferenční hlasy tak, že pokud kandidát získá o 10% preferenčních hlasů více, než je průměr jeho kandidátky, POSOUVÁ SE NA 1. MÍSTO KANDIDÁTKY!!! a nikoliv o jednu pozici, jak píšete. O detailech se nechci rozepisovat, to si může každý přečíst v zákoně, ale tento článek by bylo dobré buďto kompletně přepsat, nebo smazat. Můžete jím zásadně ovlivnit místní volby a to nedemokratickým způsobem. Lidi mají skutečně možnost, prosadit do zastupitelstva konkrétní lidi, kterým věří a článek jim tvrdí, že to možné není a že to nelze, Jakub

  1. Díky za komentář. I díky němu a dalším ohlasům je článek _doplněn_.
   Neměl nikdy být zavádějící, pokud bych jednou větou shrnul motiv pro jeho napsání, tak „upozornit na to, že preferenční hlas není automaticky připočten zakřížkovanému kandidátovi a s největší pravděpodobností u něj ani neskončí“.

   A poopravím Vás, nikde neuvádím, že +10% znamená posun o jednu pozici. Ono to totiž neznamená ani automatický skok na první místo. Volební matematika je složitější, vidět je to v roce 2018 u ANO na panu Jirků, který si díky preferenčním hlasům „pouze“ udržel svou 4 pozici na které kandidoval. I v preferenčních hlasech existuje koncové pořadí.

   1. Františku, chápu, že v nepřesnostech nebyl žádný úmysl.

    Za to poskočení o „jednu pozici“ se omlouvám, to jsem vás špatně interpretoval.

    Každopádně nejjpřesnější bude odcitovat konkrétní odstavec zákona, který vlastně v podstatě nijak složitý a dlouhý není: „Český statistický úřad vydělí celkový počet hlasů odevzdaných pro volební stranu počtem kandidátů této volební strany. Má-li některý z kandidátů nejméně o 10 % více hlasů, než je takto stanovený průměr vyjádřený celým číslem bez zaokrouhlení, postupuje v kandidátní listině na první místo. Je-li takových kandidátů více, určí se jejich pořadí podle počtu hlasů, které byly pro ně odevzdány; v případě rovnosti hlasů mezi postupujícími kandidáty je rozhodující původní pořadí kandidátů na kandidátní listině.“

    1. Diky. Stejne jsem z tech vsech kombinaci vycetl, ze je nejlepsi hodit velky krizek nad Stranu nebo Sdruzeni a je po ptakach. Ostatni je tak komplikovane, ze mi prijde volba velkym krizkem nejrozumnejsi.

   1. Z logiky veci se i ti dalsi posunuji nahoru. Vysledne poradni se pak urcuje podle absolutniho poctu hlasu.

 6. Mi tedy nejlépe vychází, že jednotlivými křížky mohu vybrat dle mého mínění ty nejlepší kandidáty, nezávisle na tom pod kterou stranou kandidují . A dost často nestraníky, kteří nejsou ovlivněni stranickým „nacionalismem“. Pro mne je lepší výběr ze 168mi jak z 8mi.

  1. to nerozporuju. Je tam ale podle tech popisu komplikace s tim, ze kdyz podporim nekoho dole preferencnim hlasem, defacto podporuju i tu jeho grupu a ty nahore… tak jsem to aspon pochopil. Ale pravda, nezabyval jsem se tim nijak dlouze.

  2. Bát se stranického nacionalismu je hloupé a opravdu mimo mísu. Ani pokud je kandidát členem strany či hnutí, nemůže členská základna jeho konečné rozhodnutí, tedy jak bude v konkrétním případě hlasovat nijak ovlivnit. Může mu sdělit svůj názor na věc, on by měl posoudit a zvážit, ale poručit mi stejně nemůže.

   Takže tak trochu nechápu, proč je tolik nezávislých kandidátů na kandidátkách a bojí se stát členy/členkami..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Policie přišla s dobrou zprávou. Třináctiletá dívka z Humpolce se našla, je v pořádku

St Zář 21 , 2022
Policisté na Vysočině dnes dopoledne přišli s výzvou, která se týkala pátrání po třináctileté dívce v Humpolce. Do hledání dívky se mohla zapojit také veřejnost. Třináctiletá dívka, která má trvalé bydliště v Humpolci, nepřišla v pondělí 19. září domů ve stanovený čas. Rodina po ní proto začala pátrat, přidali se […]
Prvosledové hlídky mají speciální výstroj i výzbroj. Policisté museli projít intenzivnějším výcvikem.

You May Like

Témata