Jak vznikají fámy

22

Všichni to známe – někdo někomu něco řekne, ten to lehce upraví a pošle dál a ten poslední se dozví úplně něco jiného. Fámy mohou ale vznikat i tím způsobem, že již ten první šiřitel si vymyslí zcela nepravdivou informaci. Důvody k takovému počínání mohou být různé. Dotyčný chce někoho, o kom fámu šíří, poškodit, anebo v důsledku šíření se této fámy může na tom získat určitý prospěch. Tak tomu je i v případě bizarní fámy, která se již dobře půl roku nese Humpolcem.

Možná jste se už i vy setkali s informací, že má dojít k demolici rohového domu stojícího na křižovatce ulic Nerudova a Na Kasárnách. Pro upřesnění – jedná se o dům stojící naproti marketu Billa, kde má pobočku GE Money Bank, a dále se zde nachází prodejna Lahůdek, v patře pak funguje bar. Zasvěcené komentáře hovoří o tom, že se zde bude rozšiřovat Nerudova ulice a stavět kruhový objezd, čemuž brání právě zmíněný dům. V důsledku úpravy komunikace by tak mělo dojít k jeho odstranění. Jako spolumajitelka tohoto domu jsem byla již několikrát oslovena v tom smyslu, abych se vyjádřila k pravdivosti těchto tvrzení. A protože už mě přestává bavit odpovídat na jednotlivé dotazy, využívám této formy, abych vše uvedla na správnou míru.


 


Dům v ulici Nerudova se bourat nebude. Není k tomu žádný opodstatněný důvod. Dle vyjádření Státní správy silnic zde není plánováno ani rozšíření komunikace, ani zřízení kruhového objezdu. V příštím roce tu budou nově položeny rozvody vody a přípojka plynového potrubí, v důsledku čehož dojde k narušení povrchu vozovky, ale ta bude následně uvedena do původní podoby. Žádný státní institut neplánuje odkoupení tohoto domu k účelu jeho demolice.


 


Možná se ptáte, proč tedy tato fáma vznikla. Důvod je prozaický a nastíněný již v úvodu. Po pátrání příčiny rozšiřování takových „zaručených“ zpráv došlo ke zjištění, že informaci vypustil do oběhu jistý humpolecký podnikatel, který potřeboval sehnat lukrativního nájemce pro své nově zbudované prostory. Po té, co se mu nepodařilo přetáhnout pro něj zajímavé nájemce jiných objektů, zaměřil se právě na budovu v Nerudově ulici. Získat klienta mohl libovolným způsobem. Mohl mu nabídnout výhodnější podmínky – třeba. Ale on to provedl stylem, o kterém si nemyslím, že by byl zrovna férový. Sdělil mu, že dosavadní místo jeho působiště přestane existovat a nabídl mu příležitost přejít na místo jiné. V čase, kdy se tuto informaci dozvěděla i třetí zúčastněná strana, bylo vlastně již rozhodnuto.


 


Nu což – konkurenční boj v českém „byznysu“ je tvrdý a kdo nemá ostré lokty, může splakat nad výdělkem. Ale vy aspoň víte, jak v Humpolci vznikají fámy.

myska

22 thoughts on “Jak vznikají fámy

     1. Jo-jo, majitele se nikdo neptal. A že se ptát ani nechtěl, v tom bude ještě nějaké jiné lobby.

     2. *:)
      Tak toho dotyčného v tom přímo vidím. Škoda, že nájemce vymění vcelku pěkné a reprezentativní sídlo za takový paskvil *:(

     3. čau frany, co dělá duše architekta když vidí ten šedej mor na Primatexu?

     4. Mám rád šedou. Má barvu jako slunce *:)

      Duše skoroarchitekta tam vidí velké investiční náklady na provoz starých budov s nevyhovujícími tepelnětechnickými vlastnostmi, které investor logicky řešel nejjednudušším možným způsobem. Bohužel těmi nejlevnějšími polyuretanovými panely z Belgie.

      Se starými průmyslovými areály je bohužel problém, protože se většinou dostaly z periferií do center měst. V Humpolci můžeme být alespoň rádi, že se stále využívají a opravují. Tenhle problém není jen u nás v republice, ale vyskytuje se celosvětově.

      Osobně jsem tuhle část považoval za nejhezčí průmyslovou budovu v Humpolci. Strašně rád bych tam viděl třeba loftové byty, ale asi ještě nenadešel na něco takového čas. Ale Pierre neboj, tyhle panely mají jednu obrovskou výhodu…. Dají se časem sundat *:)

 1. Milá Myško,

  po přečtení Vašeho článku mi naskočila husí kůže. Ano, takhle opravdu vznikají fámy…

  Jako „nejmenovaný humpolecký podnikatel“ proto cítím potřebu uvést pár věcí na pravou míru:
  Žádné „zaručené“ ani jiné zprávy týkající se Vašeho domu jsem do oběhu nevypouštěl – tento způsob „komunikace“ je mi cizí a Vaše nařčení se mě osobně dotklo. O možnosti demolice jsem se, shodou okolností, dozvěděl pár dní před uveřejněním Vašeho článku – a jako nepravděpodobnou jsem ji vyloučil (dopravní situace v Humpolci opravdu není tak kritická, aby se v centru města musely bořit domy).
  S pronájmem prostor ve svém objektu jsem problém neměl – resp. problém jsem měl spíše opačný. Zájemců bylo mnoho. Jedním z důvodů, proč byly prostory nakonec pronajaty bance, byl i návrat k tradici. To, že v tomto domě byla banka už za první republiky, ale samozřejmě pamatovat nemůžete.
  Nájemce jiných objektů jsem tedy neobcházel (uvažte sama, nechala byste se přesvědčit k výpovědi z nájmu od kohosi neznámého, kdo pomlouvá stávající pronajímatele jen proto, aby Vás „přetáhl“ do svého?). Nikoho jsem k uzavření nájemní smlouvy nenutil ani nepřemlouval.
  Vaše interní problémy týkající se nájmu si tedy, prosím, vyřiďte s Vaším nájemcem, tedy s bankou. Došlo-li při Vašem jednání k nějakým nesrovnalostem, nepovažuji za vhodné, abych z nich byl viněn já – jako třetí osoba jsem Vašim rozhovorům nebyl přítomen a nemám jakékoliv oprávnění do nich zasahovat. Kvalitu „nových“ a „starých“ prostor banky nechť časem posoudí její klienti.

  Za neférový tedy považuji v tomto případě především Váš postup. Místo toho, abyste si své informace ověřila (buď přímo od „nejmenovaného neférového podnikatele“ nebo jakýmkoliv jiným způsobem), napadla jste bezdůvodně třetí osobu.
  Nezbývá tak než konstatovat – ano, přesně tak vznikají (a šíří se) fámy…
  Stanislav Mareš

  1. No, ne nadarmo se obecně nedoporučuje angažovat se ve vlastních věcech… Emoce převáží fakta. Tohle je skoro na omluvu, ne?

   1. Je snad v Humpolci ještě jiný dům (resp. dům jiného podnikatele) do kterého se stěhuje GE? Reklamy jsou už vylepené….
    Míša by fakt měla vzít zpátečku a omluvit se 🙂
    Michal

  2. Milý pane Mareši,
   vzhledem k tomu, že jsem nikoho ve svém článku nejmenovala konkrétně, není mi dostatečně jasné, proč zrovna Vy reagujete. Vy jste snad v tom článku nějak konkrétně poznal?

   1. Drahá paní,
    Vaše komentáře na stranu pana Mareše by snad stačily, nemyslíte? Jsou totiž nejen dokladem, jak vznikají fámy, ale hlavněukazují kam až sahá lidská hloupost…..
    Radil bych Vám sklopit uši a omluvit se.

    Já se poroučím…….

    1. Drahá paní či drahý pane (opravdu nevím, s kým mám tu čest). Nerozumím tomu, z jakého důvodu mi tu přisuzujete nějaké komentáře na adresu pana Mareše. Já jsem pouze napsala článek o jedné humpolecké fámě, která se mě osobně týká, respektive jsem ji vyvracela, abych nebyla nucena neustále odpovídat na jednotlivé dotazy. Pokud by snad pan Mareš chtěl mít na stránkách Humpoláka nějaký článek přímo o sobě, může zkontaktovat někoho z redaktorů. Já jsem jméno pana Mareše nezmínila, a že se dotyčný pán s výše uvedeným textem ztotožnil, za to opravdu nemohu. (Co ho vedlo k přesvědčení, že je řeč právě o něm?) Zanechte si proto, prosím, svá doporučení o klopení uší a omluvách, stejně jako své další invektivy. Komu se mám vlastně omlouvat a před kým klopit uši? A z jakého důvodu bych tak měla činit? Nechápu… Neznám Vás a nevím nic o tom, že byste byl(a) v celé věci nějak zainteresován(a) a měl(a) o ní bližší povědomost. Proto ani dost dobře nechápu, kde se ve Vás bere ta drzost udílet mi tu jakési direktivní rady.

     1. Možná by teda bylo vhodné uveřejnit jméno Vašeho „jistého humpoleckého podnikatele“. Protože pokud máte nezvratitelné důkazy (určitě je máte, jinak by jste nenapsala takový článek), nemusíte se bát ani žaloby pro urážku na cti.. Jirka K.

 2. Ajajajjj……….
  Tak pokud se vše odehrálo tak, jak praví nejmenovaný humpolecký podnikatel, tak si zřejmě pisatel č. 1 ve snaze veřejně očernit druhou osobu NAKONEC vykopal VLASTNÍ HROB……..

  Jak já říkám: ,,To vážně nezvlád´ ,,

 3. Pro všechny, co se neumějí podepsat – na Míšu zaútočte v okamžiku, kdy se Na Kasárnách objeví bagry a dům padne. Pak se k Vám přidám a myslím že nebudu sám. Jinak prosím pochopte, že se jen brání a komentuje situaci, která ji poškozuje. a naučte se podpis 😀

  Pro pana Mareše – jestli si budete přát, zveřejníme Váš text formou článku = poskytneme Vám stejný prostor pro vyjádření.

  1. Koukám, jak to tady zase žije:-) To už se asi blíží okurková sezona, ne???
   Jen mě napadá malý dovětek k Františkovu příspěvku: ano, měli by se tu podepisovat, zvláště jedná-li se o jakákoliv obvinění či konfrontace. Ale před časem tu například probíhala diskuse ke klubu Local 410, kde padaly mnohem silnější výrazy, a nikoho nepodepsané příspěvky neiritovaly… Musí se tedy podepisovat jen ten, kdo si dovolí(byť i třeba neoprávněný) výpad k některým určitým osobám??? Kdy se přispěvatel podepsat musí a kdy nemusí?? Ale to jsem odbočil…..

  2. Ahoj Luky, tak jak se máme??jinak tě zvu 14.4.07 do Karamby na Green Smatroll + Mama Earth, Lukas L 8B :-))

 4. Zdar lidi,
  podobné debaty moc nesleduji, ale toto se fakt nedá … !

  Onen „dům v ulici Nerudova“ patří opravdu ke krásným částem města.
  Taky bych tam chěl bydlet nebo alespoň míti firmu. Toto místo skýtá významné přednosti : například manageři z GE hupnou do lahůdek, pak skáknou do klubu na nějaký ten workshop, přitom sfouknou brčko marketingová strategie je na světe … Toto nemůže Mr. Mares nabídnout !!!

  Tedy: buď máme v Humpolci dobré podnikatele a uplně blbé lukrativní nájemníky (good work Mr. Mares !!), nebo je pravda někde jinde.

  R.

  PS1: jsem od 06.04.06 doživotní fanda p. Mareše
  PS2: taky bych chtěl mít banku v baráku
  PS3 (pro architekta) : pokud bych byl architekt, spáchám v
  Humpolci „harakiri“ hned před naším, barevným
  Stavebním úřadem …

 5. Moc by mě zajímalo, kdo stojí za fámou že se do Humpolce odstěhoval Hliník. Taková lež a kolik lidí tomu věří 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jak vznikají fámy II.

Po Dub 2 , 2007
Jako reakce na článek „Jak vznikají fámy“ nám pan Stanislav Mareš zaslal následující text. Přinášíme jej beze změn.

You May Like

Témata