Zbořila se střecha zimního stadionu

22

Pod tíhou sněhu se v Humpolci zřítila střecha zimního stadionu. Nikdo nebyl zraněn. Stadion byl podle operačního důstojníka krajských hasičů už hodinu před havárií vyklizen. Nehrozí prý ani žádný únik nebezpečných látek.

"Zprávu jsme dostali ve tři čtvrtě na sedm. Hasiči ihned vyjeli.
Zatím vám mohu pouze potvrdit, že nikdo nebyl zraněn," řekl ČTK operační důstojník hasičů kraje Vysočina.

"Na stadionu měli zrovna trénink mladší žáci. Najednou se hnuly
nosníky, praskly dvě vzpěry. Zrovna jsem byl ve strojovně. Okamžitě byl
stadion evakuován. Ve vteřině se celá střecha propadla. Je to totální
destrukce," řekl starosta Jiří Kučera.

Stadion patří Tělovýchovné jednotě Jiskra Humpolec. Byl postaven před rokem a dvěma měsíci za 20 milionů korun.

Vedení města ihned po havárii vyzvalo všechny vlastníky, aby
zkontrolovali zátěž sněhu na veřejných budovách. Správce stadionu
požádal o vyjádření zhotovitele stavby, kterým je královéhradecká
firma. Ten správci na základě propočtů vrstvy sněhu předtím řekl, že je
vše v pořádku. Nyní jedou zástupci firmy do Humpolce.

Axl

22 thoughts on “Zbořila se střecha zimního stadionu

 1. Ty jo a kde teď budou domácí hrát hokej?! Včera v prvním semifinále krajského přeboru vyklepli HAS Jihlava 12:2 a teď tohle. V Pelhřimově asi těžko. Takže doufám, že to nepoženou až někam do Jihlavy, tam za nima jezdit nehodlám, a že to odehrajou někde na Cihelně! 🙂

  A to zrovna DNESKA mleli na Radiožurnálu o tom, jak v Pelhřimově spadla u haly střecha a jak jsme v Humpolci v poho – mluvilo tam o zimě i několik občanů Humpolce (BTW: víte o tom, že kvůli sněhu vám v Humpolci možná brzy nebudou vyvážet popelnice???). A teď tohle. Oni to snad v tom ČR1 přivolali.

  1. Kdyby pan Walisch místo braní úplatků a šmeliny se staral o to o co má, tak se to nestalo !!!!!!!!!!!!!

 2. Tohle je tedy katastrofa! Na stadionu se při výstavbě podílelo mnoho lidí, ne vždy to byli zrovna odborníci, mnoho technických postupů se nahrazovalo jak to šlo. Je veliké štěstí, že se nikomu nic nestalo! Teď by ale kompetentí osoby měly trvdě a nekomromisně postupovat při objasnění příčin shroucení stavby. Je již předem jisté, že všichni budou svalovat vinu na všechny. Ale je nutné, aby někdo tu zodpovědnost nesl! Snad to opět nebude někdo, koho ostatní nastrčí jako obětního beránka, aby se vlk nažral a koza zůstala celá! Jak je již ostatně v této zemi zvykem. Velmi mě mrzí, že k tomuto došlo, zimák jsem navštěvoval rád. A také je mi líto lidí, kteří se nezištně a se zápalem starali o provoz. Z tohoto důvodu je nanejvýše nutné zjistit viníka ( ne pouze obvinit počasí, vždyť jsme na Vysočině) a postarat se, aby k podobné události již nemohlo dojít.

  1. Jak jsem slyšel, tak je další problém s pojistkou. Firma se bude samozřejmě bránit, že bylo překročeno povolené zatížení a soudy se potáhnou, protože to může být klasifikováno jako obecné ohrožení, což si nikdo nebude chtít nechat na triku. Nikdo neprováděl pravidelné měření výšky sněhové vrstvy, což bych u v podstatě nepojištěné stavby a sněhových podmínkách očekával, nemluvě o tom, proč se sníh jednoduše neodklidízel? Za tohle je jednoznačně zodpovědné vedení Jiskry, jmenovitě p.Vališ. Tak uvidíme, jestli se dočkáme alespoň morální satisfakce…

 3. Tak nějak mi tady schází , že by někdo nabídl hokejistům pomoc . Jako obvykle tu pár nejchytřejších občanů anonymně někoho osočuje……:-((

  Nestálo by spíše za to dát se nějak dohromady a vymyslet jak těm hokejistům účinně pomoci ???

  Jirka Hynek na webu Jiskry už píše něco o sbírce – ale někdo to musí vymyslet a zorganizovat , obrátit se na instituce , média , hokejovou veřejnost , sportovní tisk apod.

  Budete opravdu jen plkat jako na idnes nebo budete hokeji v Humpolci užiteční ?

  http://www.jiskrahumpolec.wz.cz

  1. „Nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko.“ Tak stavba byla pojištěná v každém případě a pojistka na „přírodní živly“ by určitě chybět neměla. A dále si myslím, že na stavbu bude ještě běžet záruční lhůta, ne? Na stavební práce se dává 5-6 let, záleží na tom, jak byla uzavřená smlouva. Vzhledem k tomu, že zástupci firmy B.C Building Centrum (která stavbu prováděla) se před pár dny nechali slyšet, že je všechno O.K., tak bych osobně nedělala nějaké předčasné závěry a chaoticky nevyhlašovala sbírky apod. Určitě by bylo dobré počkat, jak proběhne vyšetřování a jaký padne verdikt.

   Jinak Humpolák má ve svém držení hokejový puk, který byl jako úplně poslední vystřelen na ploše zbořeného zimního stadiónu (v nejbližší době bude doleženo aktuálním fotem). Jsou-li nějací zájemci o tuto relikvii, můžete se předhánět ve finančních nabídkách. Utržená částka budě věnována TJ Jiskra Humpolec 🙂

   1. Nevím, jestli fakta o neschopnosti současného vedení Jiskry jsou pomluvy, problémy se táhnou už delší dobu a vědí o tom všichni kolem Jiskry. Pojistka je uzavřená na 500 000 Kč a původní projekt zastřešení se pohyboval kolem 20 mil.. To, že někdo někdy někam volal nemá absolutně žádnou důkazní hodnotu, navíc se sněhová situace měnila z hodiny na hodinu a pokud vím, tak nikdo neprováděl žádná ověřená měření. Ve včerejších televizních novinách to zástupce firmy řekl jasně. K té pojistce, jestli nikdo neprokáže, že v době zřícení bylo zatížení střechy menší než předepsaná nosnost, pojišťovna samozřejmě nebude platit plnění, protože na nedbalost se určitě nevztahuje. Pomluva by mohlo být veřejné tajemství, že p.Vališ podniká a funkce v Jiskře mu umožňuje bezplatné zázemí pro jeho soukromou činnost, ale to jsem nikde nečetl ani to nikdo nikde neuváděl jako fakt.

    1. Panu Vališovi slouží TJ Jiskra jako zázemí pro jeho podnikatelskou činnost. Platí za něho sociálku a zdravotní, on nemusí platit nájem kanceláře ani telefony pro své podnikání atd. Podnikat tímto způsobem by uměl snad každý, ale potom holt nemá ani čas na řádné vedení Jiskry a na to aby vše potřebné správně obstaral. Ale to všichni sportovci vědí celé roky, ale nikdo s tím nic nedělá !!!!!!!
     Doufám tedy, že vše špatné je pro něco dobré a aspoň toto se změní ! Vždyť Jiskra je mohutně dotována z peněz Města Humpolec a je třeba si uvědomit, že tímto p. Vališ neokrádá jenom sportovce, ale všechny občany města. Co vy na to páni zastupitelé, vám to taky nevadí a dál budete naše peníze přidělovat takovýmto lidem ? Po letech nečinosti je třeba konečně s tím něco dělat !

     1. Tak jsem se dočetl, že p. Vališ se vlastně neumí již roky dobře postarat o majetek a peníze TJ Jiskra. No to je teda gól. Víte na co je odborník ve svém podnikání ? Má dvě živnosti a to : „správa nemovitostí na základě honoráře nebo smlouvy“ a druhou na „právní a účetní činnosti, daňové poradenství, průzkum trhu a veřejného mínění, poradenství v oblasti podnikání a řízení“ . Takže vlastně se o celý majetek a peníze stará odborník na slovo vzatý. Divím se místním podnikatelům, že si od něj nedají poradit co mají jak dělat. To by to prosperovalo…………… ale museli by mít peníze od města a hloupé sponzory, kteří už nechtějí vědět co se děje s jejich penězi……..

    2. K tomuto komentáři mám několik poznámek : Jiskra Humpolec je samostatná organizace ,která je složená s různých sportovních oddílů .Na nich je volba svého předsedy .Předsedu proto nemůže odvolávat a volit zastupitelstvo města , město může maximálně určovat výši příspěvku pro tuto organizaci a tím tlačit na změny v TJ.Pokud by pisatel byl někdy přítomen na zastupitelstvu tak by jistě věděl že tlak na změnu v TJ je již více jak rok.Snižování příspěvků ,ale může negativně ovlivnit sportovní činnost ve městě a tímto směrem cesta jistě nevede.Vaše podněty by měli být směrovány hlavně na TJ na jejich valnou hromadu . K celému problému by měla podat jasné stanovisko hlavně TJ ,aby se předešlo spekulacím.Dále bych si počkal na výsledek šetření policie ČR.V některých komentářích zaznímají zajímavá obvinění .Humpolák ,ale není policie tak si myslím ,že pokud někdo má něco na srdci ať se obrátí na oficiální místa .Jinak to jsou jen pivní řeči.
     Somdis

   2. Dovolím si podotknout, že pojistné smlouvy se dnes uzavírají různé a někdy nestačí definice “ přírodní živel“, ale co všechno se tam jako živel dá …

  2. Jinak se Pierre probud, na odklizeni, opravu stavajici plochy a novou vystavbu se urcite zadnou sbirkou vybrat neda. Plkani je o tom vubec uvazovat. Jedina sance je zaplatit schopnou advokatni kancelar a doufat, ze smlouvy jsou postavene tak, ze je alespon sance pripadne neco vysoudit z dodavatele stavby. Jestli ale prokaze, ze byly poruseny provozni predpisy, nedostane nikdo nic. Ale v tom pripade je nekdo zodpovedny za nedodrzeni techto predpisu a mel by se zodpovidat. A to jeste shodou okolnosti nedoslo ke zraneni nebo umrti a obecne ohrozeni jako navdavek. A to nemluvim o tom, kdo by chtel investovat do takhle vedene organizace…

  3. No k tomu „plkani“ tu zaznelo docela dost rozumnych nazoru. Osobne nevidim nic spatneho na zajmu spoluobcanu o spadlou halu, o podminky stavby o pojistky atd atd ….
   Nicmene v tomhle humbuku nejak zapadaji zpravy o spadle hale v Autii a o spadle bramborarne. Sem bych si „dle meho soukromeho nazoru“ dovolil nasmerovat podporu a pripadne sbirky – Jenze ono je to asi tak – co je nam po kolne plne smrdutych brambor, vzdyt je preci muzu koupit pekne zabalene v kazde Bille, Tescu ….. a brusleni pod strechou je moderni a IN, to je preci v kazdem meste, to je nutne… OPRAVDU?

  4. Ještě jedna věc mě zaujala, ve všech oficiálních příspěvcích v médiiích ap. vystupuje pouze starosta města. Provozovatelem stadionu je ale Jiskra Humpolec a jejím voleným zástupcem je p.Vališ, kterého jsem ale nikde ani nezahlédnul, ani jsem od něj nečetl žádná vyjádření. To je poměrně v rozporu s tím, jak arogantní dokáže být při osobním jednání a něco to svědčí o jeho (ne)schopnostech a morálce.

 4. Teď v neděli ráno kolem 9,00 spadla pod tíhou sněhu i bramborárna na Pelhřimovské ulici – pod pekárnou. Pod troskami snad údajně nikdo nebyl, ale budova je celá zničená a brambory taktéž, protože promrznou.

 5. Taktéž spadla montovaná hala v bývalé AUTII. Část spadla úplně, zbytek je silně poničen. Nějak nám to přibývá.

 6. Tak jsem zaslechla od lidí, kteří se ve stavebnictví už nějaký ten pátek pohybují, že byly nedostatečně upevněné „patky“ a kdyby bývaly byly pořádně zabetované, tak by nikdy nemohly ujet a střecha by se pak nemohla následně provalit. Což by měla být vina zhotovitele stavby. Ale to je zase jenom takové plkání, takže bude opravdu nejlepší počkat si na znalecký posudek.

 7. Tak jsem si bláhově myslel , že se tu objeví nějaká účast s tragédií , nabídka pomoci , prostě lidskost…Naštěstí reálný svět je někde jinde , a mnozí lidé místo pivních řečí hledají možnosti jak nejúčinněji pomoci . To jsou skuteční humpoláci , a nepotřebují k tomu tričko .

  1. To mám strašně ráda – tyhle horký hlavy. Jak kdo chce pomáhat, když ještě vůbec nebylo skončeno ani policejní vyšetřování. No tak založ sbírku, jestli ti jde o tohle. Jsem zvědavá, jak vybereš pětadvacet miliónů. A zajímalo by mě, jestli taky tak horuješ pro lidskost a nabízíš svoji pomoc, když se realizují například sbírky pro děti s nějakou vážnou nemocí, jejichž léčbu pojišťovna nehradí. Nezlob se, ale jako pivní řeč mi připadá právě ten tvůj příspěvek. A jestli proto, že hned a okamžitě neletím s nějakou tisícovkou do TJ, nejsem ten správný „humpolák“, no tak sorry, asi teda nejsem. No a jako co?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Komunitní plánování sociálních služeb ve městě Humpolec

So Úno 11 , 2006
Co je komunitní plánování sociálních služeb? Posláním komunitního plánování je, otevřít svobodnou rozpravu ke společnému hledání i plánování a k realizaci dohodnutých záměrů. Má zaručit, aby se lidé mohli svobodně účastnit rozpravy o důležitých otázkách života společenství, aby přijímaná rozhodnutí zodpovědných orgánů odrážela vůli a potřeby obyvatel regionu, aby plánované […]

You May Like

Témata