CO KDYŽ TO BYLO TAKHLE: Havárie ponorky Kursk

1

Ještě čtyři hodiny po havárii Kursku někdo vysílal falešná volání jakoby z této ponorky – sdělil to 16.11. 2001 v besedě s korespondentem novin Izvestija Konstantinem Germanskim náčelník štábu Severní flotily viceadmirál Michail Mocak.

Váš popis obrázku

CO KDYŽ TO BYLO TAKHLE: Havárie ponorky Kursk Ještě čtyři hodiny po havárii Kursku někdo vysílal falešná volání jakoby z této ponorky – sdělil to 16.11. 2001 v besedě s korespondentem novin Izvestija Konstantinem Germanskim náčelník štábu Severní flotily viceadmirál Michail Mocak. Byla zaznamenána prý i druhá ponorka v blízkosti Kursku… Vicepremiér Klebanov v sobotu tyto údaje potvrdil.
Náčelník štábu Severní flotily – viceadmirál Michail Mocak informoval novináře o reálné možnosti, že Kursk byl potopen jinou ponorkou. Byla o tom podle Mocaka zaznamenána řada dílčích a nepřímých důkazů.

Viceadmirál Mocak poskytl 16.11. rozsáhlý rozhovor listu Izvestija (Je to prý vlastně první vysoký voják, který se rozhodl vypovídat o havárii Kursku).

Jednak se viceadmirál zmínil o neznámém radistovi, který musel znát vysílací kód Kursku, protože vysílal, jakoby on byl Kurskem, falešné vysílání ještě po havárii (k ní došlo 11.32). Toto falešné vysílání Kursku bylo zaznamenáno v 18.30. v 19,30 ve 20.30 a potom až v 1.30 druhý den, tři hodiny před tím, než ve 4.30 křižník Petr Veliký objevil jeho havárii. Velení tak mělo falešné informace, že mají spojení s Kurskem.

Na otázku, proč velení začalo hledat Kursk až ve 23.00, Mocak objasnil, že se pořád vzhledem k falešnému volání domnívali, že s Kurskem je vše v pořádku a mysleli si, že když se neozval, je to normální a běžnou součástí jejich bojové taktiky při cvičení. Netušili, že tato volání byla falešná – proto začali Kursk hledat až ve 23.00, ale stále si mysleli, že je vše v pořádku. Nechtěli si nic jiného připustit – přiznal Mocak. Viceadmirál v rozhovoru dlouze vysvětlovat bojovou taktiku lodí a ponorek při cvičení.

Na otázku o druhé ponorce odpověděl, že bylo zaregistrováno hydroakustickými přístroji z lodi Petr Veliký v blízkosti Kursku druhé těleso a také speciální cizí havarijní bóje – ta z Kursku je prý ještě na jeho trupu. Bóje byla v hloubce tří metrů a kabelem byla ukotvena snad na tom druhém tělese, proto ji potápěči, co ji měli vyzvednout, nemohli dopravit na palubu Petra Velikého a tito lidé prý tuto druhou ponorku dokonce spatřili.(Tyto speciální bóje mají prý všechny armády stejné)
Neznámou ponorku prý také spatřila letadla, jak prchá z Barentsova moře; jejich hydroakustické lokátory prý byly rušeny systémem NATO. A Petr Veliký prý ( a je to logické) měl na starosti nehledat tuto ponorku, ale být u Kursku a zabezpečovat záchranu. Admirál přiznal, že to nebylo správné jednání.

Čtěte dále:   Výpadek

Viceadmirál dodal, že všechna fakta o tomto volání a o druhé ponorce jsou zaprotokolována ve vyšetřovacích spisech. K falešným voláním podal dvě možná vysvětlení – první, že to byl chuligánský čin někoho z vlastních řad a za druhé, že to bylo volání z cizího éteru. Zdůraznil, že jeho prohlášení není oficiální, hovoří jen za svoji osobu a veřejně jako člen vládní komise nemůže říci, co bylo příčinou havárie Kursku.

Komentátor Izvestií dodává, že nevědí, proč viceadmirál přišel s tímto přiznáním některých faktů až nyní. Tací vysocí vojenští hodnostáři nedělají v Rusku takováto prohlášení bez předchozího souhlasu od ještě vyšších vojenských kruhů až někam po prezidenta a pokud Mocak neměl schválení od vyšších, tak zřejmě staví vojenskou čest nad kariéru – a mluví zřejmě pravdu.

V sobotu vicepremiér Ruska Ilja Klebanov na plánované tiskové konferenci v Interfaxu potvrdil, že skutečně existuje dostatečná řada dílčích a nepřímých důkazů, že havárii Kursku zapříčinil střet s jinou ponorkou. Stanou-li se nepřímé důkazy jistotou, ukáže až čas, řekl na závěr k tomuto tématu.

Zítra: Pojďme si probrat všechna „Co když to bylo takhle“

Nemohu si odpustit spekulaci – Pokud Mocak mluví pravdu, což je otázka sama o sobě, – nemohl být Kursk potopen třeba teroristy?

Správce webu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

KURSK: Pojďme si probrat všechna Co když to bylo takhle

St Lis 21 , 2001
Včera jsme se dozvěděli, co k nehodě Kursku říká viceadmirál Mocak Čtěte dále:   Humpolecké farmářské trhy

You May Like

Témata