Jihlava letos hostí Landscape festival. Město oživí přes třicet uměleckých instalací.

2

Landscape festival Jihlava 2023 přinese do ulic města víc jak 30 uměleckých instalací, bohatý výstavní program zaměřený na architekturu a umění ve veřejném prostoru, komentované procházky, odborné diskuse a další kulturní program. Festival startuje 1. června a během prvního týdne promění ulici Jana Masaryka na promenádu vyzdobenou velkoplošnou malbou, která pokryje celou délku ulice a oživí ji kulturním programem. Druhá výrazná instalace vznikne na Masarykově náměstí, které landartový umělec Ivan Kafka přehradí instalací ze 70 tun slisovaných PET lahví.

Umělecké intervence a program Landscape festivalu se odehrají nejen v širším centru Jihlavy, ale propojí další místa v regionu: Humpolec, Branišov, Brtnici a symbolicky i Vídeň skrze osobnost proslulého architekta vídeňské moderny a brtnického rodáka Josefa Hoffmana. Landscape festival pořádá spolek Architectura ve spolupráci s příspěvkovou organizací Brána Jihlavy a dalšími partnery jako je Oblastní galerie Vysočiny, Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava – Helenín, Moravská galerie v Brně, Zóna 8smička nebo Fara Branišov.

 

„Jihlava má díky své poloze a historii velký, ale zatím nevyužitý potenciál. Z vnějšku může působit ospale, ale má bohatý kulturní a společenský život. Hledáme cesty, jak inovativně pracovat s naším architektonickým a kulturním dědictvím a být autentickým městem s živými ulicemi. Učíme se obývat veřejný prostor, učíme se přijímat spoluzodpovědnost za to, jak město vypadá a funguje. A proto jsme jako městská kulturní organizace pozvali Landscape Festival do Jihlavy,“ vysvětluje Jakub Deml, ředitel organizace Brána Jihlavy. „Festival vnímám jako reflektor, který nám umožní osvětlit místa a témata, která byla zatím ve stínu i příležitost, jak se ve městě i v regionu propojit nad společným tématem.“

 

Zahájení festivalu promění parkoviště v promenádu

 

Landscape festival zahájí 2. června dvě výrazná gesta ve veřejném prostoru. Landartový umělec Ivan Kafka na Masarykově náměstí nainstaluje své dílo s názvem Tři škrty, které přehradí druhé největší náměstí v České republice 70 000 kilogramy slisovaných PET lahví. Odpoledne pak festival slavnostně otevře promenádu v ulici Jana Masaryka, která na týden promění ulici využívanou především k parkování na pěší zónu s velkoplošnou malbou a instalacemi od studentů ze SUPŠ Jihlava – Helenín a doplní je kulturním a volnočasovým programem. Během zahájení na ulici Jana Masaryka proběhne módní přehlídka, představení projektu a hudební program jehož vrcholem bude koncert tanečně dechové kapely Toot Ensemble.

 

Umělecké instalace budou návštěvníci festivalu moci objevovat individuálně s festivalovou tištěnou mapou nebo využít speciální komentované procházky, které se budou konat jednou měsíčně. K dispozici jsou pak i sdílená kola Nextbike, která ocení všichni, kteří budou chtít rychle obsáhnout všech více než třicet lokalit festivalu. Festival potrvá až do 1. října.

 

Návštěvu Landscape festivalu Jihlava mohou lidé spojit s dalším kulturním nebo volnočasovým vyžitím. V centru města budou probíhat pravidelné páteční koncerty, sobotní brunche nebo nedělní program pro děti. „Díky provázání programu festivalu s letní kulturní nabídkou Brány Jihlavy a dalších místních organizátorů je město atraktivní destinací nejen pro milovníky architektury, ale osloví i mladé a rodiny s dětmi,“ komentuje bohatý program Jakub Deml.

Čtěte dále:   Odemykání dětského potenciálu

 

Krásy Jihlavy představí skuteční i virtuální průvodci

 

Nabídku poznávání města dále doplní pravidelné tematické procházky městem a prohlídky vybraných památek v produkci Brány Jihlavy. Celkově jsou na sezonu připraveny zhruba tři desítky procházek. Jejich část bude mít svou digitální verzi v turistické aplikaci SmartGuide, která je zdarma ke stažení. Na Jihlavském náměstí bude k dispozici informační centrum, které poskytne informace, tištěné průvodce i příjemné posezení a občerstvení.

 

Pro Jihlavu je to poprvé, kdy vstupuje umění a architektonické intervence v takovém rozsahu do ulic a parků města. Řada děl reaguje na příběhy města, genia loci konkrétních lokalit nebo historických budov. Možnost hlouběji se ponořit do historie jihlavské architektury letos navíc doplňuje Jihlavský architektonický manuál (www.jam.jihlava.cz), který byl spuštěn v květnu. Tento virtuální průvodce nabízí procházkové trasy městem po významných architektonických památkách Jihlavy 19. a 20. století.

 

Kompletní program festivalu: https://www.landscape-festival.cz/

Kompletní přehled kulturního dění v Jihlavě:  www.dojihlavy.cz.

 

Landscape festival Jihlava se koná pod záštitou Předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, Ministra kultury Martina Baxy a pod záštitou Kraje Vysočina a za podpory Statutárního města Jihlavy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury, Kraje Vysočina, Nadace české architektury, Rakouského kulturního fóra a mnoha dalších organizací a partnerů.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 

Landscape festival

Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru. Formou dočasných architektonických intervencí, uměleckých instalací a happeningů se snaží na letní sezónu proměnit městský parter a vytvořit participační území pro setkávání rezidentů, politiků, odborné veřejnosti i návštěvníků.

 

Brána Jihlavy, příspěvková organizace

Funguje od roku 2021, je městem zřízenou organizací s cílem rozvoje kultury a udržitelného cestovního ruchu v Jihlavě. Realizuje řadu tradičních akcí i inovativních akcí ve veřejném prostoru, spravuje několik historických objektů (Brána Matky Boží, Dům Gustava Mahlera, Jihlavské podzemí) a věnuje se propagaci města a koordinaci rozvoje cestovního ruchu.

Axl

2 thoughts on “Jihlava letos hostí Landscape festival. Město oživí přes třicet uměleckých instalací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Video o Humpolci: Humpolec a okolí

Čt Kvě 25 , 2023
Filmový dokument. Autor: Ladislav Kulik. Čtěte dále:   Vánoční výstava patchworkového klubu HaBa z Havlíčkova Brodu
Video o Humpolci: Humpolec a okolí

You May Like

Témata