Kaplička Bácovic u Pelhřimova ožila

1

Zatímco většina návesních kapliček v obcích si na nedostatek péče stěžovat nemůže, některé kapličky ve volné krajině na opravy a údržbu stále čekají

.

bacovice1.jpg

Kaplička v polích nedaleko Bácovic u Pelhřimova, archiv Pavla Koubka

Malá kaplička v polích nedaleko Bácovic u Pelhřimova už ale znovu láká k zastavení, nikoliv k povzdechnutí nad jejím stavem. Zapomenutou kapličku probudilo v letošním roce sdružení Zelené srdce. Kaplička se dočkala naposled oprav střechy a venkovní fasády někdy kolem roku 2000, ale pak na ní místní zapomenuli a na dokončení vnitřních oprav už nedošlo a památka zmizela v bezových keřích. „Nechtěli jsme dál v takovém stavu kapličku nechat a rozhodli jsme se ji probudit a opravy dokončit,“ vypravuje Pavel Koubek ze sdružení. Nejdříve bylo nutné vyčistit okolí od bezových keřů a vyčistit od nepořádku i vnitřek kapličky za poškozenými dveřmi.

„Díky soukromému dárci jsme mohli nechat opravit vnitřní omítky a osadit nové dveře,“ popisuje průběh oprav Pavel Koubek. Nově v kapličce nechybí ani obraz Panny Marie, které by sdružení kapličku chtělo zasvětit. „Opravou to však nekončí a budeme se nadále snažit o ni pečovat, aby znovu nezmizela v keřích,“ dodává Pavel Koubek.
Občanské sdružení Zelené srdce se opravám drobných památek na Pelhřimovsku věnuje dlouhodobě, ale o tom kolik podobných kapliček na opravu a péči čeká, však členové nemají informaci. Není totiž v jejich silách vše zmapovat. „Kromě kaple sv. Anny u Pelhřimova, kterou se snažíme zachránit dlouhodobě, víme ještě o jedné zapomenuté kapličce, která se doufám oprav dočká příští rok, ale o dalších nevíme. To však neznamená, že tu nejsou,“vysvětluje Pavel Koubek. Lidí ochotných pomoci byť jen poskytnutím informací o zapomenutých památkách je totiž velice málo.

Kaplička Bácovic u Pelhřimova ožila  www.zelenesrdce.cz. Informace o přírodě Humpolce naleznete na www.prirodnihumpolec.cz

Petr

One thought on “Kaplička Bácovic u Pelhřimova ožila

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Živý betlém ve Žďáře nad Sázavou

Pá Pro 11 , 2015
Tradiční vánoční divadelní představení Živý betlém se bude konat opět na náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou v úterý 15.12. od 16:00 hodin.

Témata