Kempujte nadivoko, ale legálně – bezkempu.cz

5

Celý život jsem byl zvyklý, že když jsem jel do přírody, tak většinou se spálo na divoko někde v lese, u rybníka nebo na louce. Ať už se stanem, nebo jenom se spacákem. Snad to bylo proto, že můj táta do mě zanesl romantiku těch předválečných i poválečných trempíků, když mi o nich u ohníčku vyprávěl. Nebo proto že mě očarovalo kouzlo Aljašky, Zlaté horečky a příběhy zlatokopů, traperů a jiných dobrodruhů. Jenže tenhle styl bydlení v přírodě se poslední roky stal noční můrou. Kempovat dnes takzvaně nadivoko, bez souhlasu majitele pozemku, je problém. Hrozí konflikt, hádky, a v mnoha případech i možná pokuta.

Začal jsem to řešit tak, že jsem začal hledat ideální místa na přespání na divoko na Internetu. Bylo zde několik internetových adres, kde člověk mohl nalézt takové tipy. Jedním z nich byly třeba stránky wildcampingtips.cz (které dnes již neexistují), nebo park4night.com (kde ale kempování se stanem začali potlačovat a cenzurovat). Vypadalo to že kempování v přírodě v Čechách vymře a bude to spíše boj pro odvážné.

Naštěstí trojice českých podnikatelů vymyslela aplikaci Bezkempu.cz, která tuhle obtíž řeší. Je určena pro cestovatele se stanem, s karavany nebo obytnými auty a touží dovolenou po Česku trávit jinak než v kempech, ale zároveň legálně, za úplatu a se souhlasem majitelů pozemků. I proto se jejich činnost dá přirovnat k aplikaci Airbnb pro karavanisty a stanaře. A pro mě osobně je to nejlepší Internetový projekt za posledních 20 let. Tyhle stránky prostě miluju!

Podstata služby Bezkempu.cz, je vlastně velmi jednoduchá a je skoro až překvapující, že ji někdo nezačal nabízet už dřív. Není totiž ani nijak revoluční. Jde vlastně o z velkoměst dobře známé Airbnb. Jen namísto krásného bytu co nejvíc v centru města s výhledem na dominantu libovolné metropole na webu Bezkempu.cz zákazníci hledají místa s co největším klidem. Krásný výhled je bonusem i tady. Namísto slavných staveb zde ale zaboduje spíš vinice, vodní hladina řeky či rybníka nebo horský masiv. A to nejen v Čechách, ale i na Slovensku. A v brzké době přibydou snad i další státy.

Najít zastrčené místo, kde je možné se na pár nocí usadit, je teď snadné. Zájemci o kempování v přírodě mimo kempy si na webu, který je optimalizovaný i pro mobily a tablety, vytvoří profil a zaregistrují se. Pak už stačí jen vybírat z řady míst, která jsou k dispozici. Můžete hledat dle lokace kam máte namířeno, přímo na mapě. Je možné si zvolit typ pozemku, například místo s koupáním, pozemek na horách, na farmě, ideální místo pro rybáře nebo pro rodiny. Kromě toho si lze vyfiltrovat místo podle toho, jestli turisté dávají přednost spaní ve stanu, v karavanu nebo v obytném přívěsu. Vybrat se dá pozemek, kde je k dispozici toaleta, voda nebo elektrická přípojka. Hned vidíte, zda-li na pozemku ohniště, kde si můžete rozdělat oheň. A usnadněné hledání mají i ti, kteří řeší, jestli je pozemek oplocený a zda si lze s sebou vzít psa, nebo vylít chemickou toaletu z karavanu.

Pak už jen stačí kliknout na konkrétní nabídku, přečíst si další podrobnosti, prohlédnout si fotografie místa i jeho okolí, přečíst hodnocení jiných cestovatelů, zjistit cenu a případně přespání na pozemku poptat. Platí se předem a on-line. Částka se jen strhne z účtu a „očištěna“ o provizi putuje na účet majitele pozemku. Po skončení rezervace pak klienti obdrží pokyny na cestu, souřadnice GPS a kontakt na majitele. Pokud by něco nebylo v pořádku, například by pozemek neodpovídal popisu, je samozřejmě možné službu reklamovat.

Majitelé pozemků se mohou hlásit pomocí formuláře na webu. Provozovatelé služby doporučují, aby si k registraci uvařili kávu, protože vzhledem k její důkladnosti chvilku potrvá. Členové týmu Bezkempu.cz pozemky také osobně objíždějí. „Snažíme se co nám čas dovolí, ale není to podmínka zařazení do nabídky. Kde je to možné vyřešíme vše po e-mailu a telefonu. Pokud je majitel sám schopen zajistit kvalitní fotky, pozemek navštívíme až dodatečně,“ říkají tvůrci webu. Právě kvalitní fotografie jsou pro zařazení do nabídky pozemků velmi důležité. Mnoho žádostí o registraci do projektu podle tvůrců kvůli nekvalitním fotografiím neprojde závěrečným sítem.

Spaní v autě a kempování na Islandu: Jaká platí pravidla?

Za zprostředkování náleží provozovatelům stránek provize dvacet procent z celkové částky. Ceny za pronájem pozemku jsou různé, a jsou uvedeny za jednu noc. Bezkempu.cz tak neaspiruje na titul nejlevnějšího ubytování. Provozovatelé podle svých slov naopak vybízejí majitele pozemků, aby si ho patřičně nacenili. V žádaných lokacích si tak prý mohou majitelé vydělat třeba i dvacet tisíc korun měsíčně.

Stránky nejsou jen platformou pro nabídku pozemků, ale také půjčovnou všeho možného, co se při kempování může hodit. V první řadě pochopitelně karavanů, obytných vozů, kempového a sportovního vybavení. Půjčit si ale lze třeba i fotoaparát. Díky stránkám Bezkempu.cz tak mohou za dobrodružstvím v karavanu vyrazit i ti, kterým jak vůz, tak i různé kempovací náčiní úplně chybí.

bezKempu.cz

Co říci závěrem? Upřímně, dlouho jsem se rozmýšlel jestli se s vámi chci o BezKempu.cz podělit a přivést na tuto službu další lidi. Jelikož jak se říká, to dobré a milé bychom si měli šetřit pro sebe, a o skvělých místech a věcích se moc nešířit. Protože s větším počtem návštěvníků a uživatelů reálně hrozí, že doposud dokonalé služby se budou zhoršovat. A že na úžasná místa začnou jezdit kinderpárty s obrovským množstvím chlastu a hlučné muziky, a celou tuhle parádu zkazí. Ale pak jsem si uvědomil že i údržba tohoto serveru musí stát nemalé úsilí a náklady a že kluci potřebují nějakou podporu. A BezKempu.cz si mojí podporu zcela jistě vysloužilo. Skvělý nápad, skvělé služby…. Jak jsem psal, nejlepší internetový projekt za posledních 20 let…. 🙂

Léto se nám končí, noci se stávají chladnějšími ….. Ale pořád je co objevovat. Tak vzhůru do přírody, do divočiny a do kempu na divoko!!!

Axl

5 thoughts on “Kempujte nadivoko, ale legálně – bezkempu.cz

  1. Za nas suverene a to po cele Evrope vede park4night.com . Rezervace popiraji svobodu trampingu ci caravaningu. A ty jsou v systemu bez kempu vicemene nutne.

  2. No park4night.com je fakt super, že pokrývá celou Evropu. Ale jak jsem psal v článku, vzhledem k tomu, že nemám karavan a park4night potírá kempování ve stanu, zakazuje ho a cenzuruje ho, není toto pro mě bohužel momentálně moc lákavé. Navíc pořád tady hrozí riziko, že kempujete na soukromém pozemku a někdo vás v noci přijde sprdnout a z pozemku vás vyhodí. To se mi tady stát nemůže. A navíc, bezkepmu.cz má k dispozici stovky pozemků, kde rezervace je jenom a pouze formální záležitostí. Majitel rezervaci nemusí vůbec nic potvrzovat a rezervace se automaticky potvrdí, jakmile zaplatíte za pobyt. Je to jen opravdu proto, aby o vás majitel pozemku věděl a vy měli nějaký důkaz o tom, že jste si pozemek zarezervovali. Mohu jet klidně na blind a rezervovat si pozemek na poslední chvíli až když se večer rozhodnu kde chci spát. Takže ta svoboda tam přeci jen trochu je. Navíc u park4nght hrozí že na místo přijedu a bude tam spousty jiných lidí a kempařu. Na BezKempu.cz si u hodně pozemků mohu rezervovat místo jen pro sebe a mám jistotu že tam nebude nikdo jiný než my. Což se nám dost líbí a hojně to využíváme. Takže pro cesty v ČR a na Slovensku je tohle pro nás jasná jednička. Ale samozřejmě chápu, pokud to vidíte a cítíte jinak.

  3. Přiznám se, že bych nechtěl mít byt v sousedství bytů airbnb.

    Jinak je stará věc, že např. stání na „divoko“ se nedoporučuje v okruhu kempů. Majitel kempu bývá domluvený s policajty a ty se vás budou snažit zahnat k němu za ohradu a 50 Éček za noc.

    1. No to se vám ani nediím. Bohužel Airbnb se zvrtlo v něco zcela špatného. Ten původní koncept a ta původní myšlenka byla dle mého naprosto super. Úplně stejně jako bezkempu.cz. Ale nabalilo se na to spousty vyžírků a vykutálenců, kteří se pro sebe z toho snaží udělat business, nebo splátkovné hypotéky na bydlení na stáří. A to to strašlivě skazilo. Hlavně ve větších městech je to mazec. Přesto lze ale narazit pořád na moc pěkné bydlení s úžasnu atmosférou. Taky je škoda, jak se k tomu postavilo samotné Airbnb.

      Takže jak píši, doufám, že toto se bezkempu.cz vyhne a zůstane to malou komunitou, kde se k sobě lidi chovají slušně a jsou vděční za tu možnost, co jim tenhle server dává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Skleněný strop

Po Zář 20 , 2021
MěKIS v Humpolci vás zve na divadelní představení divadla Ungelt SKLENĚNÝ STROP – 21.9.2021  

You May Like

Témata