Konec záplavám ve Velkém Rybníku: Pomůže nový poldr

Obyvatelé Velkého Rybníka si s povodněmi užili své. Napříště je ale před nebezpečím a  škodami na majetku ochrání víceúčelový poldr.

V roce 2005 se vesnicí prohnala stoletá voda. Povodeň tehdy odnesla všechny domy kolem potoka, ale nejen ty. „Zní to možná trochu nepravděpodobně, ale pozname᠆nané byly i domy stojící na kopci. Jak se voda z kopce valila, zanechala za sebou nánosy bahna," zavzpomínal na záplavy starosta Velkého Ryb᠆níka Ivan Kubarič.

„Je to asi tak sedm let, kdy k nám voda stékající z kopce zanesla na dvůr i do domu bahno," potvrdil Vladimír Roh.

Své zkušenosti má i Ladislav Kruchňa, který bydlí v  blízkosti vznikajícího poldru. „Myslím, že to má rozhodně smysl. Bydlíme tady teprve rok a už jsme se tu s vodou potýkali dvakrát. Museli jsme si postavit i vlastní zábranu, jinak bychom měli vodu ve sklepě," svěřil se.

Největší spoušť přichází po průtrži

Zatím naposledy museli lidé ve vsi zápolit s vodou, která přitekla od Mladých Bříšť, letos 3. května. Největší hrozbou pro ves není podle starosty dlouhotrvající déšť, ale náhlá a vydatná průtrž mračen, protože pak je voda ve vesnici za chvíli.

Dosud byla jediným prostředkem boje s velkou vodou kamenná regulace. „Pochází ale někdy ze sedmdesátých let a už se částečně rozpadá," řekl starosta. Poldr by měl podle něho zachytit šedesát až sedmdesát procent vody. O zbytek se postarají protierozní opatření jako mez a strouha, které je ještě třeba doplnit.

Na projektu poldru začali Velkorybničtí pracovat v roce 2008, vlastní výstavba byla zahájena v listopadu 2011. Hlavním účelem stavby je ochrana obce před povodňovou vlnou, klade si za cíl ale i zlepšení celkového rázu krajiny či obnovu přírodního bohatství v lokalitě. Navíc bude na koruně hráze vystavěna pro zemědělskou techniku nová místní komunikace, která odlehčí silnicím v obci.

Čtěte dále:   Ulice Táborská bude v Pelhřimově dva měsíce neprůjezdná

Financovat stavbu, která spolkne 26 tisíc kubíků zeminy, pomůže Velkému Rybníku dotace ze Státního fondu životního prostředí České republiky a v rámci Operačního fondu Životní prostředí. Dotace přesahuje 17 milionů, obec doplatí přes 2 miliony.

Hotová je již stavba poldru v Kejžlici. „Příští týden nás čeká kolaudace," potvrdil místostarosta Kejžlice Michal Vacek s tím, že problémy s vodou měli ve vsi naposledy v roce 2008 a velkými záplavami je poznamenaly povodně v roce 2002.

„Určitě tu tedy bude mít poldr své opodstatnění," uzavřel místostarosta.

Dominika Dufková – Deník Pelhřimovska – http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/konec-zaplavam-ve-velkem-rybniku-pomuze-novy-poldr-pe12.html

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Marcel Kříž a hosté

Čt Čvc 19 , 2012
Písničkář Marcel Kříž se skupinou Pohublá zrzka a jejich hosté ve znamení folku, jazzu, rocku a blues ve večerním vystoupení na nádvoří hradu Orlík. Čtěte dále:   Nová éra pro dětské domovy. Humpolec a Senožaty se sloučí dohromady

You May Like

Témata