Krize na humpolecké radnici: ANO vypovědělo koaliční smlouvu, z jednání s opozicí ale vycouvalo. Město zůstává bez starosty

Humpolec na Pelhřimovsku zůstává bez starosty. Zastupitelé na svém středečním jednání jeho volbu stáhli z původního programu. Podle místostarosty města Petra Machka (HumpolecGO!) to bylo kvůli tomu, že neexistuje dohoda na obsazení funkce. Zastupitelé pouze vzali na vědomí rezignaci Aleny Štěrbové (ANO) na mandát zastupitelky k dnešnímu dni. Na funkci starostky asi jedenáctitisícového města rezignovala Štěrbová k 31. říjnu.

Jedenáctičlennou koalici vzniklou po volbách v září 2022 tvořili zástupci stran a hnutí ANO, HumpolecGO!, STAN a Piráti. V 21členném zastupitelstvu Humpolce tak tvořili křehkou většinu. Po rezignaci starostky Aleny Štěrbové (ANO), která oznámila v říjnu oznámila, že s funkcí končí z vážných rodinných důvodů, zůstávají ve vedení města místostarostové Petr Machek (Humpolec GO!) a Pavel Hrala (STAN).

Krátce po odchodu Šterbové vypovědělo hnutí ANO koaliční dohodu. Nebylo tajemstvím, že ve vládnoucí koalici nepanovaly ideální vztahy, a tak vítěz loňských voleb ANO před dvěma týdny k jednání o nové koalici přizvalo i doposud opoziční ODS, KDU-ČSL SOCDEM a Starosty pro občany (STO). Těchto pět subjektů, které by daly dohromady pohodlnou většinu 16 zastupitelů, si neoficiálně 8. listopadu „pláclo“, ale hned několik dní poté ANO, které domluvu samo iniciovalo, vycouvalo.

„Co je skutečně v pozadí, to se můžeme jen dohadovat. Nakonec jsem to byl já, kdo hnutí ANO napsal zprávu s připomenutím prosby o definitivní stanovisko, načež jen mně přišla odpověď, že ANO jednání s ODS ukončilo. Ostatní kolegy se neobtěžovali ani informovat,” uvedl kriticky předseda humpolecké organizace ODS, zastupitel města a bývalý starosta města Karel Kratochvíl (ODS). Radní za ANO Václav Křivánek už dříve řekl, že se strany nedokázaly dohodnout na poměrném zastoupení v městské radě.

Lidské zklamání a nedůvěra, zní z ODS

Podle předsedy humpolecké ODS to pravděpodobně znamená, že se ANO vrací ke svým původním koaličním partnerům, se kterými má téměř od začátku aktuálního volebního období neshody a se kterými spolupráci po rezignaci starostky vypovědělo.

Čtěte dále:   Humpolec se chrání před povodní, rozšířil varovný systém

„Tato zkušenost podle mého názoru bohužel povede k velkému prohloubení nedůvěry mezi zastupiteli, a to rozhodně v koalici i ve vztahu koalice-opozice. Místo toho, abychom šlápli do pedálů a pokusili se napravit to, co se za rok viditelně neúspěšné spolupráce ve vedení města v jeho dalším rozvoji spíše neuskutečnilo, než uskutečnilo, jsme vystaveni intrikám a osobním ambicím některých kolegů, kteří, jak se zdá, vnímají zodpovědnost za vedení města jako pokus-omyl,” dodal zklamaně Kratochvíl.

Napjatá atmosféra vládla i na řádném zasedání zastupitelstva města ve středu 22. listopadu. To vzalo na vědomí rezignaci bývalé starostky i na post zastupitele (nahradí ji kolegyně z ANO Jaroslava Mecerová), o jejím nástupci v čele města se ale nerozhodlo. I když to byl bod 5 v programu zasedání, hned zkraje jednání byl vyškrtnut. Podle místostarosty města Petra Machka (HumpolecGO!) to bylo kvůli tomu, že zatím neexistuje dohoda na obsazení funkce.  Příští jednání zastupitelstva je v Humpolci naplánované na 20. prosince.

Zdroj: https://jihlavska.drbna.cz/zpravy/politika/21414-krize-na-humpolecke-radnici-ano-vypovedelo-koalicni-smlouvu-z-jednani-s-opozici-ale-vycouvalo-mesto-zustava-bez-starosty.html?utm_source=copy

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Krajská hokejová liga. Remízový král z Humpolce stoupá tabulkou, Světlá navýšila náskok

Čt Lis 23 , 2023
Pět duelů z devíti odehraných dovedli hokejisté Humpolce do prodloužení. Čtyřikrát hráči Jiskry brali bonusový bod. Naposledy se jim to povedlo v pátek v derby duelu v Pelhřimově. Po následné kanonádě do sítě Telče se humpolečtí hráči posunuli na třetí příčku tabulky. Čtěte dále:   Mánesovu ulici v Humpolci čekají změny. Dle místních jen […]
Humpolečtí fanoušci mají zatím v letošní sezóně hodně důvodů k radosti.

You May Like

Témata