Které základní školy budou stávkovat?

6

Téměř všechny základní školy na Pelhřimovsku se rozhodly v úterý 4.prosince připojit k celorepublikové stávce učitelů. Školské odbory tak budou zítra protestovat proti okleštění peněz ve školství. Může za to především nedostatek financí pro regionální školství v rozpočtu na příští rok.

Učitelé se bouří, že by měli mít ještě nižší plat, který ani nyní nedosahuje státního průměru. Důvodem stávky však nejsou jen nižší mzdy zaměstnanců, ale i nedostatek finančních prostředků na pomůcky, učebnice, vybavení škol a další vzdělávání učitelů. Školy dostanou v příštím roce o pětadvacet procent méně na nezbytné pomůcky. To by v důsledku znamenalo, že tyto peníze budou muset doplatit rodiče. Ti mnohdy stávku učitelů podporují, ale musí tak řešit starosti s tím, kde budou jejich malé děti v den stávky. Zavřené totiž zůstanou nejen školy, ale i družiny, školní kluby a jídelny.


 


Stávkující základní školy na Pelhřimovsku:ZŠ Hálkova–Humpolec,


ZŠ Hradská–Humpolec,


ZŠ Košetice,


ZŠ Lukavec,


ZŠ náměstí Svobody–Pacov,


ZŠ Olešná,


Černovice,


ZŠ Horní Cerekev,


ZŠ Nová Cerekev,


ZŠ Za Branou–Pacov,


ZŠ Vyskytná,


ZŠ Želiv,


ZŠ 1,2,3,4 , Gymnázium Pelhřimov


ZŠ Senožaty


 


(Zdroj: Pelhřimovský deník)

myska

6 thoughts on “Které základní školy budou stávkovat?

 1. Ať jdou ti učitelé do prdele. Své zaměstnání si dobrovolně zvolili a počítali i s výší svého platu. Za málo práce málo peněz. Co to odučit 4 x 45 minut denně.

  1. Naprostý souhlas! Jejich argumenty jsou liché. Sedmdesát pět procent lidí nedosáhne na úroveň průměrné mzdy. A učitelé chtějí stávkovat pomalu každý rok. Můžou svobodně současné povolání opustit a jít k pásu do Valea.

  2. Když jsou tak nespokojení, tak ať dají výpověď a jdou pracovat jinam ! Všechny firmy na vysočině shánějí lidi od dělníků po vysokoškoláky a také ahgličtináře a další jazykově vybavené lidi. A´t to jdou zkusit a to budou teprve čumět. Jejich řeči, jak po čtyřech vyučovacích hodinách přijdou domů zničení z chování žáků – to je výsměch. A´T si jdou zkusit dělat např. nějakého obch. zástupce, nebo člověka zajišťujícího zakázky pro firmy. Denně mnoho kilometrů za volantem, mezi tím složitá jednání se zákazníky, útoky konkurentů a ještě k tomu výplata závislá na vlastním úspěchu. To jsou nervy a vypětí.
   A ještě něco – ať se neohánějí námi rodiči, že bojují za nás, aby jsme nemuseli doplácet na pomůcky a další věci. Tyto starosti ať laskvě nechají na každém. Ona totiž většina rodičů je ochotna za kvalitní výuku a kvalitní učitele si doplatit, ale do toho má většina škol daleko.
   A ještě ke steskům, jakéže to parchanty dnes musí učit. Opravdu to není v naší demokracii s výchovou dětí jednoduché, ale vážení učitelé, na každé škole je pár učitelů, kteří si umí žáky získat a mají přirozenou autoritu a tudíž i problémů se žáky minimálně. Zamyslete se nad sebou, jak jste se změnili od roku 1989 – většina minimálně a ještě ke všemu nové mladé učitele nutíte aby se zaběhli do vašich kolejí, protože jinak mají problém. To není názor jen můj, ale to vím od několika vašich bývalých kolegů, kteří měli tu odvahu a šli dělat něco jiného a dnes to zpětně takto vidí.
   Tímto příspěvkem nechci snižovat vaše zásluhy a důležitost vaší práce, ale je třeba se nejdříve zamyslet nad sebou. A za další do školství neteče tak málo peněz, jak by se z vašeho vyjadřování zdálo, ale hodně se jich ztratí – viz internet do škol a další projekty. Víte, je zajímavé, že soukromé školy dostávají podstatně méně peněz od státu, musí udržovat budovy a pod. a přesto nestávkují.
   S vaší stávkou absolutně nesouhlasím a vaše žáky a jejich rodiče si berete jako rukojmí. Proč nestávkujete tak, že pujdete do školy a tam o tom budete diskutovat s dětmi a pozvete i rodiče a i jim to vysvětlíte a budete se snažit je přesvědčit o své pravdě. K tomu vám asi chybí odvaha co ?

   1. plně souhlasím s tímto příspěvkem, ať se nejprve učitelé zamyslí nad sebou a svými výkony…………

    1. já učitelům nijak zvláště nefandím,ale když má stát na vojenské mise v Afhganistánu a pod,nyní chce misi i do Afriky,tak tři miliardy do školství jsou pakatel….to si musíme uvědomit…máme drsný kapitalismus,tak se stávkama musíme počítat,stejně jako s poplatkama za každý prd….

 2. Stávka den před schvalováním rozpočtu je pouze akt jak odbory před koncem roku ukazují činnost,sami odbory by měli přehodnotit vlastní požadavek tarifních mezd podle ,kterých se odměňují učitelé ne podle podle toho jak učí a jak jsou kvalitní , ale podle toho jak dlouho učí .S tímhle systemem asi moc mladých vysokoškoláků do svých řad nepřilákají.
  Na druhou stranu by měl stát přehodnotit svou politiku financování ,protože peníze na vzdělání mladých se mu v budoucnu určitě vrátí daleko víc než rúzné úlevy a pobídky pro zahraniční „investory “ stavějící v naší zemi „montovny“.
  Chtělo by to zveřejnit kolik peněz minulé socialistické vlády
  vyházely na těchto pobídkách pro firmy zaměstnávající nekvalifikované montážní dělníky (většinou zahraniční).
  Tyto firmy po vyčerpání odtáhnou dál na východ ,a tím jsou tyto peníze v trapu.
  V budoucnu budeme potřebovat kvalitní vzdělané lidi ,aby jsme si udrželi konkurenceschopnost ve světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

No nekupte to!

Po Pro 3 , 2007
Zlatá horečka na Klondike? Ne, nákupní horečka v Humpolci. Otvíral se market PLUS.

You May Like

Témata