Kuřáci versus nekuřáci

10

Sněmovna nepřijala návrh „protikuřáckého“ zákona , který byl projednáván zhruba již dva roky. Hlasování o této normě bylo odloženo již několikrát a shoda na její podobě stále není na obzoru. Zástupci ODS soudí, že zákon je špatně připraven, někteří zastánci předlohy ale tvrdí, že za nechutí ji přijmout stojí hlavně tlak lobbistických skupin. Co vy na to?


Tažení proti tabáku je celosvětovým trendem – státy omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejně přístupných místech. Irsko se loni v březnu stalo první evropskou zemí, která zavedla zákaz kouření ve veřejných zařízeních. Podobný zákon začal v lednu platit v Itálii. Některé americké státy nebo města tímto způsobem bojují proti kouření již léta. Například v Los Angeles se v restauracích a barech nesmí kouřit od roku 1993, v celé Kalifornii pak od ledna 1998. Ani tuzemsko není vyjímkou. Radnice v Bystřici nad Pernštejnem zakázala kouření v úřadech a restauracích, které jsou majetkem města. Takové požadavky se ale vůbec nelíbí provozovatelům restaurací, kteří se obávají, že ztratí zákazníky. Někteří to považují dokonce za likvidaci malého a středního podnikání v pohostinské činnosti.


V rámci hesla “Normální je nekouřit” je dnes mnohý kuřák považován za vyvrhele společnosti. Je mu dopřáno takových výtek jako například, že bezohledně obtěžuje nekuřáky, kteří se dokonce musí finančně podílet na úhradě léčby nemocí, které si způsobil svým kouřením. Neexistuje však žádná vědecká studie, která by prokazovala, že kuřák si svoji jakoukoliv chorobu způsobil právě provozováním své neřesti nebo, chcete-li, drogové závislosti. Je sice uváděno, že v České republice denně zemře na následky nemoci z kouření 50 až 60 lidí, ale tyto informace se různí a nejsou podloženy žádným korektním statistickým údajem.

Čtěte dále:   Letní příměstské tábory 2024

Nechci se zastávat kuřáků, ale atak vůči nim mi připomíná hon na čarodějnice. S tím, že spotřeba tabáku se stejně nesníží. Pokud cena cigaret výrazně nestoupne a budou si je moci dovolit zakoupit i děti školou povinné, těžko někdo zabrání náruživcům svůj zlozvyk dále provozovat. Pak už je opravdu na každém kuřáku individuálně, jak dokáže být ohleduplný či neohleduplný vůči nekuřákům. Ale toto není otázkou kuřáků, nýbrž  každého z nás, jakým způsobem se chováme k ostatním.

myska

10 thoughts on “Kuřáci versus nekuřáci

 1. Nooo, tohle je nekonečný téma, o kterém se budou kuřáci a nekuřáci hádat donekonečna a stejně se nedohodnou a budou se hádat pořád.

  Ač vášnivý a docela silný kuřák (i když poslední dobou se to snažím omezit – no moc mi to nejde), tak nekuřáky docela chápu. Jsou stovky kuřáků, který se chovaj jako hovada – zahazujou špačky po silnicích, kouřej kde se nemá a podobně. Pak chápu, že se to nekuřákům nelíbí a kuřákům nadávají.

  Jenže to má dvě strany mince.

  Jsem pro, ať se zakáže kouřit na veřejných prostranstvích (tím myslím venku), ve veřejných budovách, na pracovištích. Ale na druhou stranu, né kuřáky totálně terorizovat a omezovat. Proč, když nesmím kouřit na pracovišti, by nemohla existovat kuřárna – místnost vymezená jenom pro kuřáky a pro kouření. Nekuřáci tam vůbec nemusí chodit a kuřáci si tam klidně můžou „ulevit“ a neotravovat ostatní. Stejně tak jsem pro, ať existují nekuřácké hospody a restaurace. Ale nevidím důvod proč zakazovat kuřácké. Ať jsou hospody, kde se nekouří a tam ať si choděj nekuřáci a kuřáci ať si choděj tam kde se kouří. A bude to vyřešené.

  Ale zakazovat kuřárny a totální zákaz kouření v restauracích – to je naprostá blbost a diskriminace. To se nekuřáci ukazují jako lidé naprosto bezohlední a dělají vlastně to, z čeho obviňují kuřáky.

  Toliko asi můj názor. 🙂

  1. Tak jsem dnes v komentářích na iDnesu objevila zajímavý názor. Pravdivost tvrzení ať každý posoudí sám.

   Odkašlávání čistí plíce od hlenu obsahujícího zachycené prachové částice (i ty z radioaktivního spadu!), jichž se tělo jinak nemůže zbavit. Nekuřáci odkašlávají zřídka. (Tím ovšem nemám na mysli tzv. „suchý kašel“, který signalizuje nebezpečné onemocnění plic.) Při kouření pravého tabáku vzniká kyselina nikotinová (nicotinic acid), což je základní surovina niacinu, tedy B3, který si tělo neumí samo vyrobit, ale jenž je nezbytným koenzymem sloužícím při buněčném metabolizmu (tvorba energie), obnovování epitelu apod. Vlivem kouření produkují játra a pankreas specifické enzymy sloužící obecné ochraně těla, nejen plic. Kuřáci jsou prokazatelně méně nemocní a pokud onemocní, nebo se zraní, vyléčí se rychleji než nekuřáci.

     1. no tak to pozor, ja banim jen v hospode, jinak je mi z toho zle a nesnasim to

     2. Tak to mi připomíná jednoho z mých švagrů – to je nekuřák (jak on o sobě říká), kterýmu cigarety strašně smrdí a nesnáší je, ovšem když je nalitej (což je asi 6krát v týdnu), tak kouří doutníky, a to stylem „jeden za druhým“. Zajímavý…

     3. Jenomze ja nejsem nalitej 6x tydne.
      No me to taky sere, ale co nadelas. Proto se taky docela tesim az zakazou kourit v hospodach, alespon me to nebude lakat.

     4. No, až zakážou kouřit v hospodách, tak mě už tam asi nikdo neuvidí. Ne, že by teda brečeli, já jim zase tak velký tržby nedělám, ale stejně… Když sedím v putyce, popíjím, tlachám s kámošema a nemůžu u toho potahovat z vajgla – tak to je vo ničom.

     5. presne tak nezapalit si v hospode u piva ci u kaficka, tak to si nedokazu predstavit. Kdyby to zakazali tak take budu radsi sedet doma, udelam si kaficko a v klidu si zapalim cigaretku. Souhlasim s nazorem axla vytvorit kurarny a hotovo,vse je vyreseno……..

     6. jo uz jsem videl kurarny na letisti, fakt narez. V NY se muze kourit jenom venku a nezdalo se mi, ze by to nejak omezilo provoz baru. Jen si lidi vzdycky odskocili zapalit ven. Asi tak jako si dneska davas speka (teda pokud jo)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jak se rychle uzdravit

Čt Úno 24 , 2005
„Máte chřipku,“ řekl mi doktor. „Něco vám předepíšu na ten kašel, ale především musíte ležet a potit se. Hlavně si nemyslete, že domácnost bez vás nemůže fungovat. Každý jsme nahraditelný. Zalezte do postele a odpočívejte.“ Čtěte dále:   Sháníte zubaře?

You May Like

Témata