Léta ho skoro nikdo neviděl, archiv vydal dobové video Humpoleckých nakladačů z přelomu století

18

Naskytla se možnost podívat se na dobové video o produktovém portfoliu firmy Humpolecké strojírny Humpolec, která se dodnes zabývá výrobou čelních nakladačů (dříve vyráběla i závěsné nakladače). Video se dlouhou dobu nacházelo v archivu.

Léta ho skoro nikdo neviděl, archiv vydal dobové video Humpoleckých nakladačů z přelomu století

Co se strojírenství týče, k Humpolci neodmyslně patří Humpolecké strojírny Humpolec. Jejich tradice výroby zemědělské techniky sahá až do roku 1957. „Prvním nakladačem byl nesený stroj NUJN100, ke kterému se záhy přidal i závěsný otočný NUJZ 150. V roce 1975 byl vyroben první český čelní nakladač NKC 800. V roce 1968 se rozjela produkce UNHZ 500. Populární „pětistovka“ se vyráběla až do roku 1992. Celkem se jich prodalo více než 38000 a mnohé z nich jsou dosud v provozu. Až v roce 1989 se „pětistovka“ dočkala svého nástupce. Nakladač ND4-039 byl ovšem poslední z řady závěsných nakladačů. Jeden z nejlépe vybavených sériově vyráběných závěsných nakladačů UNHZ 750 z roku 1972 měl i vyhřívanou kabinu. Ve výrobě se udržel do roku 1994 a celkem jich opustilo brány Humpoleckých strojíren více než 15000,“ informuje výrobce na svých stránkách. Po roce 1989 přednost dostaly jednoznačně čelní nakladače. Od 80. let se vyráběla nová generace čelních nakladačů. Nejoblíbenější byly modely ND5-014 a ND5-032. Na Techagru 1997 Humpolecké strojírny dostaly zlatou medaili za řadu nakladačů FL. Z koncepce nakladačů FL vychází i současné modely, které mají Humpolecké strojírny ve svém výrobním programu.

Video, které nám bylo poskytnuto, informuje o výrobním programu z přelomu 20. a 21. století. Úvod videa informuje o dosaženém milníku – 150 000 dodaných hydraulických nakladačů zákazníkům za 45 let. Divák se též dozvídá o tom, že nosným výrobním programem je výroba hydraulických čelních a závěsných nakladačů.

Prvními představenými stroji jsou dva modely závěsných nakladačů ND4-039 a ND4-027 s kabinou. Nechybí zmínka o pohonu, výkonnosti a využití při nakládání různých materiálů od písků až po chlévskou mrvu a využití i ve stavebnictví. ND4-027 patřil mezi robustnější typy. Měl dvě čerpadla, chladič oleje a vylepšené hydraulické prvky.

Čtěte dále:   RYBÁŘSKÉ ZÁVODY O STOKILOVÉ PRASE

Další část videa se věnuje již hlavnímu exportnímu programu – čelním nakladačům, které je možné díky konzole namontovat na různé typy traktorů. Převážně však na traktory Zetor UŘ I, II a III. Průvodce zmiňuje konkrétně modely ND5-032 a NH5-040, které jsou odzkoušeny kromě na traktorech Zetor UŘ I také na některých modifikacích traktorů John Deere, Ford, Steyr a Belarus. Zmíněn je i silnější model čelního nakladače NH5-050 pro traktory Zetor UŘ I a UŘ III, který lze po úpravě konzole zavěsit i na jiné traktory. Následně je divák seznámen s ovládáním čelních nakladačů, výbavou a využitelností – v komunálu, zemědělství a na stavbě.

Závěr videa je věnován příslušenství k čelním nakladačům (lopaty, stohovací zařízení, drapákové vidle, hák, paletizační vidle atd.). Vidíme manipulaci s balíky, stohování za pomocí čelního nakladače a stohovacího zařízení s výškovým dosahem 5,5 m, přibližování balíků, přemísťování palet, nakládku brambor či krájení siláže. Zajímavé je zdůraznění finančního rozdílu mezi čelním nakladačem s paletizačními vidlemi a vysokozdvižným vozíkem.

Firma Humpolecké strojírny Humpolec a.s. (patří do skupiny Agrostroj Pelhřimov – největší univerzální kooperant v Evropě a největší výrobce zemědělských strojů v České republice) dodnes vyrábí čelní nakladače a příslušenství pod označením TracLift.

Za možnost zveřejnění videa děkujeme pánům – Josef Straka a Vojtěch Hubálek.

Převzato z: https://www.agroportal24h.cz/clanky/leta-ho-skoro-nikdo-nevidel-archiv-vydal-dobove-video-humpoleckych-nakladacu-z-prelomu-stoleti

Axl

18 thoughts on “Léta ho skoro nikdo neviděl, archiv vydal dobové video Humpoleckých nakladačů z přelomu století

 1. První nakladač tzv. 100vka byla také závěsná. Možná jich bylo víc jak nesených. Jinak hezké informace.

 2. To mi teda řekněte, jak tohle ti soudruzi dokázali?
  V dobách kdy vše stálo za ho… dokázali u rýsovacích prken bez počítačů celý nakladač nakreslit, včetně výrobních postupů.
  Vedení podniku dokázalo zajistit peníze na rozjetí výroby a pak dělníci u soustruhů a dalších to dali dohromady.
  Totéž bylo Humpolecké Sukno.
  Za 30 porevolučních let těmhle frajerům nikdo v Humpolci nedosáhl ani po kotníky.
  Akorát vše rozkradli.

   1. Né vše bylo udržitelné z přechodu socialistického plánování do tržního kapitalismu, někde tomu opravdu napomohl lidský charakter viz Vladislav Racek.
    Když se podívám na dnešní humpolecké (české) podnikatelské prostředí, tak je mnohem více barevnější, voňavější, expanzivnější, čistější, odolnější, silnější, originálnější a životaschopnější než socialistické megapodniky před 30 lety.
    Jsem šťastný, že žiju v demokracii, kde si v rámci pravidel a zákonů můžu dělat co se mi zlíbí.
    Kde mohla Česká republika být, nebýt zločineckého KSČ režimu, který to zde 40 let totálně plundroval
    Vivat demokracie.

    1. Hm, tak tyhle „neživotaschopné“ megapodniky tánou celou evropskou ekonomiku. Akorát že ne u nás.

     Jako jeden příkad uvedu německý Siemens, který mj. i v čechách dáva práci v polovině evropy.

     To jen naše barevnější, voňavější, expanzivnější, čistější, odolnější, silnější a originálnější podnikání je super, ale „garážové“ podnikání a služby žádnou ekonomiku na světě neutáhnou.

  1. Ano, Humpolecké Sukno vzniklo díky komunistum. Proc se tedy slavilo pětisetlete výročí soukenictví nechápu. Ani nevim co tu před válkou dělali ti továrníci, hádám pásli husy.

   Takhle bezostyšně omlouvat zlodějinu dokáže fakt jen bolsevik.

   1. Jak omlouvat? Komunisty do toho tahate vy.
    Jde o to že někdo dokázal tu fabriku uridit, vymyslet výrobní program, výrobek, sehnat peníze a rozjet výrobu. To tady dneska neumíme. Žádný znárodňování neobhajuji. Jen to bylo za éry komousu a to nedovedete žádné úspěchy uznat. Nevím kdo z nás je větší bolševik.

    1. Takže ty textilacky fabriky postavily komunisti? Nevznikly náhodou už driv?
     A co se dalšího týče- nebyly tu náhodou pětiletky a plánované hospodářství? A nepadlo Sukno čirou nahodou po roce 89 taky proto, že na volném trhu prostě nedokázalo obstát?

     1. Nepostavili, to jsem nikde nepsal. A ano padlo po 89, protože ti co se toho chopili tvrdili, že to umí dělat lépe a výsledek známe.

   2. Běž se někam klouzat ty Sokole. Napiš nám sem kdy za těch 500 let humpolecké soukenictví slavilo největší úspěchy? Jojo holt úspěch se neodpouští.

     1. Tak to se proberte, export do zahraničí, hromada zaměstnaných lidí apod…
      Za první republiky? 🙂

     2. Možná byste si měl projít nějaké historické záznamy kam vsude se expedovalo, rozhodně se nevyrábělo jen pro ČSR – ale Kanada napriklad. A také výroba nebyla automatizovaná, takže proč argumentujete množstvím zaměstnanců vite asi jen vy sám.
      A mimochodem, zajděte si do zrekonstruovaneho areálu firmy MHA. Po odstranění socialistického nánosu se objevila krásná práce našich dědů. Takže plány šly stranou, zlikvidovala se socialistická hnusota z papundeklu a mají krásný moderní prostor. Ale oni tomu nerozumí, architekti taky ne (dělal tuším OK plan) takže byste jim měl vysvětlit proč se vrátit k té socialistické nádheře co tam byla doposud.

 3. Nevím jestli je voňavější, barevnější apod., ale při srovnání tehdejších a dnešních podmínek je to samozřejmě někde úplně jinde.
  To, že tu po Humpoleckých strojírnách zbyla obrovkská ekologická zátěž je pravda, ale taková to byla doba, to se dělo běžně i na Západě.
  To se děje i dnes.
  Podstata toho původního příspěvku je ale pořád stejná. Málokdo (téměř výhradně jen zahraniční společnosti) zde dnes dokáže něco VYMYSLET a následně to vyrobit.
  A naopak dnes je to mnohem jednodušší, protože téměř jakoukoliv ať už součástku nebo díl, který potřebujete a nedokážete vyrobit Vám vyrobí někdo jiný.
  Tehdy si museli vystačit s tím co vyrobili sami a nebo co dokázal nabídnout zdejší průmysl a v tom také moc velký výběr nebyl.
  Stala se z nás jen montovna Evropy. Ale pravda naprosto svobodná a demokratická.
  O tom si pak můžeme povídat až se ty montovny posunou o 1000 km na východ za levnější pracovní sílou.
  A s tím plundrováním bych při pohledu na dnešní hospodářství a zejména zemědělství byl velmi ale velmi opatrný.

  1. Jedna zasadni otazka. Proc komunisticke hospodareni a mysleni padlo vycerpanim na drzku a chciplo ?

   1. No on na tom ten Západ nebyl o mnoho lépe, když se jim otevřel zdejší trh, tak dělali jak saně.
    A zdejší privatizátoři, kteří to chtěli dělat jinak a lépe to vše zprivatizovali, čti rozkradli a prodali zahraničním společnostem a tím to tady všem těm lidem sebrali znova a na furt.
    Komunisti to dělali blbě a po 89 to dělali všichni tak dobře, že tu nemáme vůbec nic.
    A jen to dokážeme už 30 let svádět na komunisty.
    Ale jo jen se dál plácejte po ramenou.

    1. promin osobo, ale toto muze napsat a takto uvazovat jen debil nebo komunista resp. debilni komunista

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Legendární Humpolecký nakladač UNHZ 750 byl užitečným lidským pomocníkem

Út Led 5 , 2021
Skromné a nenápadné české městečko Humpolec s jehož jménem se nerozlučně pojí název, dobře známý doma i za hranicemi – Humpolecké strojírny. Humpolečtí konstruktéři bedlivě sledovali jak světový vývoj v oboru, tak potřeby tehdejšího národního hospodářství. Na jejich rýsovacích prknech našlo svůj tvar a podobu mnoho užitečných lidských pomocníků. Čtěte […]
Univerzální hydraulický nakladač typu UNHZ 750 na dobové fotografii

You May Like

Témata