Minizoo v Kletečné obohatil plivající živel, narodila se tu malá lama

1

Hospodářství Ladislava Váni v Kletečné u Humpolce se rozrostlo o mládě lamy. Neobvyklý přírůstek přitom mohlo slavit už loni, to ale majitel samce z neznalosti odehnal. Muž chová přibližně 1 500 zvířat, malý plivající živel sdílí výběh s dalším zdejším odchovancem, jelenem evropským.


Svědky narození mláděte bylo i několik návštěvníků. "Kolem sedmé hodiny zašla lama do ubikace a do hodiny už s ní ve výběhu poskakovalo mládě," popsal rychlý průběh porodu majitel farmy Váňa.

Zpočátku měl prý trochu strach, jestli bude mládě pít, ale to vzápětí jeho obavy rozptýlilo.

"Připadalo mi, že samice nemá mléko, ale ukázalo se, že ho má dost," podotkl chovatel zvířat. Matka se podle něj od svého mláděte nehne ani na krok a neustále ho láskyplně olizuje.

Nepustí k němu nikoho, dokonce ani tátu samce. Váňa prozrazuje, že lamí přírůstek mohl být na farmě zřejmě už loni. Zarazila ho ale tehdy neobvyklá poloha samce na samici. "Samice ležela na zádech a samec byl na ní a kousal ji. Bál jsem se, že jí ublíží, a tak jsem ho odehnal. Až potom mi zoolog z jihlavské zoo vysvětlil, že lamy se páří vleže," vzpomněl Váňa.

Malá lama sdílí kromě rodičů výběh i s dalším místním odchovancem, mladým jelenem evropským, který se v minizoo také narodil.

O mláďata není nouze

V minizoo ale není nouze ani o další zvířecí přírůstky. Na svět přišly v poslední době například dvě mláďata výra velkého, divoké husy nebo koťata. V poslední době se objevuje také hodně mláďat, které na farmu přinášejí lidé z okolí.

"Jsou to špačci, holubi, hrdličky nebo papoušci. Lidé je najdou třeba zmoklé po dešti," vysvětluje Váňa. Výjimkou ale nejsou ani případy, kdy se chtějí lidé zbavit svých domácích mazlíčků.

Čtěte dále:   Putování za světovými Vánocemi

"Nedávno mi u plotu uvázali březí fenu, co za pár dní vrhla tři štěňata. Naštěstí si je ale lidé brzo rozebrali," doplňuje Váňa.

Váňu v poslední době těší zájem lidí, kteří mu nabízejí materiální i finanční pomoc. "Výrobce krmiva pro zvířata mi zdarma dovezl několik metráků krmiva, pomáhá mi i humpolecký pivovar, jatka nebo zemědělské družstvo z Želiva. Bez jejich pomoci bych to sám nezvládl," řekl Váňa.

V minizoo, která vznikla před několika lety ve statku nedaleko Kletečné u Humpolce, se sedmačtyřicetiletý muž stará asi o 1 500 zvířat. Má třeba i jeleny a pštrosy.

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/ve-vanove-minizoo-v-kletecne-se-narodila-lama-fn2-/jihlava-zpravy.aspx?c=A120807_1813410_jihlava-zpravy_mkk

Malá lama poznává okolní svět.

| foto: Jaroslav Šnajdr,
MF DNES

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/ve-vanove-minizoo-v-kletecne-se-narodila-lama-fn2-/jihlava-zpravy.aspx?c=A120807_1813410_jihlava-zpravy_mkk

Fotogalerie

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/ve-vanove-minizoo-v-kletecne-se-narodila-lama-fn2-/jihlava-zpravy.aspx?c=A120807_1813410_jihlava-zpravy_mkk

Axl

One thought on “Minizoo v Kletečné obohatil plivající živel, narodila se tu malá lama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Kaliště budou plná hudby

St Srp 8 , 2012
Na hudební večer se skupinou Country Beat zve penzion Mahler v Kalištích u Humpolce. Čtěte dále:   Den otevřených dveří v SeniorCentru SeneCura v Humpolci

You May Like

Témata