Muzejní noc v Brtnici

Již dnes večer vypukne Muzejní noc v Brtnici na Vysočině! Ta letošní se ponese v duchu nově otevřené stálé expozice s názvem „Josef Hoffmann: Inspirace.“ V pátek 26. června tak mohou všichni prožít noc plnou nevšedních zážitků na neobvyklém místě, jímž rodný dům významného architekta a předního představitele vídeňské secese a moderny bezesporu je. Příchozí se mohou zúčastnit nočních komentovaných prohlídek nové stálé expozice s poznávací hrou, zhlédnout přehlídku módních oděvních kreací či si sami vyzkoušet tvořit podle vzoru Josefa Hoffmanna. Závěrečnou perličkou brtnické muzejní noci bude i letos noční procházka k unikátním náhrobkům Hoffmannových rodičů, kteří jsou pochováni na místním hřbitově. Návštěvníci tak mohou prožít noc plnou Inspirace v Rodném domě Josefa Hoffmanna!
Akce potrvá od 19 hodin do půlnoci a bližší informace a program najdete v následující tiskové zprávě.

Muzejní noc v Brtnici


Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici


26. června 2009


19.00–24.00 hod


 


PROGRAM MUZEJNÍ NOCI V BRTNICI

19–24 h


Paměť města — paměť nás všech
Obyvatelé Brtnice a okolí budou vyzváni, aby přinesli fotografie náměstí v Brtnici i s určením doby, ze které pocházejí, a s textem, při jaké příležitosti vznikly. Fotografie budou s jejich souhlasem vystaveny v prostorách domu vedle dobových snímků rodiny Hoffmannovy.


Zapojte se s námi k oslavě konce školního roku! Především dětem je určena akce, která vyzývá účastníky k aktivnímu zapojení do programu muzejní noci. Přineste jedno ze svých vysvědčení, ať jste malí nebo velcí. Kdo bude mít známky nejvíc podobné známkám Josefa Hoffmanna, získá zajímavou cenu! Zajisté budete mile překvapeni!“


 


19–24 h
Hudební produkce a taneční zábava. Zahraje country kapela Znamení, večerem bude provázet moderátor Robert Nevole. Během večera proběhne slosování správně vyplněných kvízů o ceny.


 


19 h
Přednáška k nové stálé expozici Josef Hoffmann: Inspirace
Martina Straková, kurátorka Moravské galerie v Brně
Přednáška spojená s projekcí dobových snímků z Brtnice a vybraných uměleckých děl přiblíží osobnost Josefa Hoffmanna a jeho tvorbu včetně Hoffmannova sepětí s rodným domem v Brtnici a krajem Vysočina. 


21 h, 22 h, 23 h
Komentované noční prohlídky nové stálé expozice s poznávací hrou, které se mohou zúčastnit všichni návštěvníci.
Kromě výkladu bude připraven kvíz navazující na život a dílo Josefa Hoffmanna. Účastníci, kteří správně zodpoví všechny otázky, budou v závěru noci oficiálně slosováni a obdrží hodnotné ceny.


 


20–22 h
Výtvarná dílna pro děti i dospělé — Inspirace ornamentem
Dílna bude vybavena výtvarným materiálem a pomůckami, v níž si účastníci mohou sami vytvořit různé umělecké předměty inspirované dílem Josefa Hoffmanna a probudit tak vlastní kreativitu. Výsledné práce budou vystaveny v prostorách domu Josefa Hoffmanna během noci i celého víkendu.


 


21.30 h
Módní přehlídka prací studentů Střední uměleckoprůmyslové školy textilní Jihlava-Helenín
V rámci přehlídky předvedou studenti nejzdařilejší modely, které vytvořili během školního roku. Uvedená prezentace představí schopnosti studentů textilní školy veřejnosti, která tak získá povědomí o úrovni mladých talentů vychovávaných na škole působící v nedalekém městě.


22.30 h
Módní přehlídka oděvních kreací, které vznikly v rámci workshopu Hledání moderních forem — oděv a jeho doplněk reflektující novou expozici v Rodném domě Josefa Hoffmanna v Brtnici.


 


23.30 h
Noční výprava k náhrobkům Hoffmannových rodičů. Během noční pouti na hřbitov ke hrobu Hoffmannových rodičů budou mít odvážní účastníci možnost obdivovat při světle svíček, které si přinesou, unikátní tvar i dekor obou náhrobků odpovídajících principům Wiener Werkstätte.


 


RODNÝ DŮM JOSEFA HOFFMANNA


 


Rodný dům Josefa Hoffmanna představuje ukázky designu tohoto předního představitele vídeňské secese přímo v jeho rodišti. Jedná se o barokní stavbu, kterou v roce 1907 Josef Hoffmann, tehdy již slavný architekt a designér, upravil pro svou rodinu. Zaměřil se na interiér, navrhl pestrou ornamentální výmalbu stěn jednotlivých pokojů a nábytek po rodičích doplnil novými kusy v duchu vídeňské moderny. Místnost v přízemí vedle průjezdu proměnil na svou vlastní pracovnu s ložnicí, jejíž stěny pokrývalo dřevěné táflování. Rekonstrukcí provedenou podle projektu Ateliéru Brno roku 2003 podle původních fotografií byla domu navrácena jeho jedinečná atmosféra. V zahradě byl podle původních plánů postaven i altán vhodný pro letní posezení. V přízemí se nachází knihkupectví.


 


Dům je v majetku města Brtnice, které zajistilo jeho památkovou obnovu, stará se o jeho údržbu a významným způsobem spolupracuje na zajišťování činnosti muzea. Od roku 2006 spravuje rodný dům Josefa Hoffmanna Moravská galerie v Brně. Muzeum Josefa Hoffmanna je společným pracovištěm MG a MAK, které je správcem nejdůležitější sbírky nábytku, objektů a návrhů Josefa Hoffmanna na světě. V muzeu Josefa Hoffmanna již díky tomu byly pro veřejnost připraveny tři samostatné výstavy (Josef Hoffmann – Carlo Scarpa. Sublimace v architektuře — 2006, Josef Hoffmann – Adolf Loos. Ornament a tradice — 2007, Josef Hoffmann – Donald Judd. Hypotéza — 2008), logickým vyústěním spolupráce těchto dvou významných kulturních institucí je nyní nová stálá expozice Josef Hoffmann: Inspirace.


 

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Tenisová hala - pokolikáté už?

Pá Čvn 26 , 2009
Jakmile se na Humpoláku objeví zmínka o tenisové hale, je jasné, že půjde o hodně navštěvovaný článek s velkým počtem komentářů. Aktuálně je na Humpolákových stránkách (a v místníchh pouličních a restauračních debatních kroužcích) probírána výpověď provozovatele. Řeči se točí kolem výše nájmu, městské podpory provozu, způsobu využívání …. Protože […]

You May Like

Témata