Mystery Park: všechny záhady tohoto světa

Známý švýcarský ‚záhadolog‘ Erich von Däniken si vždy zakládal na tom, že procestoval veškerá tajemná místa na této planetě. Nyní, ve svých 68 letech, se usadil. I nadále ale navštěvuje egyptské pyramidy, Stonehenge i obří piktogramy peruánské Nazky – dokonce každý den! Jejich zmenšené repliky si totiž nechal postavit doma – na úpatí Alp.Mystery Park ve švýcarském Interlakenu

Projít si je může každý. Patrně nejmodernější turistické lákadlo Švýcarska se jmenuje Mystery Park.


Na bývalém vojenském letišti v Interlakenu stojí obrovský kruhový tunel ze skla, z něhož odbočuje sedm tematických pavilonů: Indie, Orient, Mayové, MegaStones, Setkání, Nazca a Vesmírná výzva.


Čeká tu frontální útok na vaše smysly. Na každé zastávce je velký promítací sál a doplňková „výstavka“ k tématu.


Areálem vás provede osobní hlasový průvodce. Ten je pro obyčejného turistu sám o sobě nepochopitelným mysteriem: ke vstupence dostanete sluchátko s „walkmanem“. Hovoří to na vás čtyřmi světovými jazyky a neomylně vždy jen o tématu či konkrétním exponátu, kolem něhož procházíte.

Ráji záhad vévodí vyhlídková kupole stojící uprostřed, na jejímž ochozu se stavitel pyšní svou literaturou.


Nechybí tu ani české vydání Dänikenova pilotního díla Erinnerungen an die Zukunft z roku 1968. Památné Vzpomínky na budoucnost proslavily tohoto muže už za socialismu i v Československu.


Ale na rovinu: pokud tohle není vaše literatura, nejezděte sem. Pan Däniken bez vás hlady nezemře, knížek dosud prodal přes 60 milionů v 32 jazycích, a právě pro své čtenáře osobitý ráj otevřel. „Tohle není žádný UFO park, žádné ezoterické zařízení ani nic protivědeckého,“ říká Däniken.


Jasněji v záhadách po návštěvě Mystery Parku mít nebudete ani o trochu, žádná vysvětlení tu nenajdete. Až budete po několika hodinách odcházet, budou vám hlavou vířit jen nezodpovězené otázky.


„Už léta říkám na konci každé své přednášky: Prosím, dámy a pánové, předložil jsem vám indicie, udělejte si vlastní obrázek. Já vám ho tvořit nebudu, nejsem žádná sekta,“ dodává Däniken.Procházka Parkem záhad
;


MEGASTONES
Tisícikilometrové přímky protínají Evropu, sledujíce významné chrámy, pohřebiště a různé megalitické stavby a la Stonehenge poblíž Salisbury na jihozápadě Anglie… Není tohle už opravdu trochu přitažené za vlasy? napadne vás možná u této expozice. Přemýšlet můžete u laserové show, jež vrcholí padajícím Stonehenge.


 


SETKÁNÍ
Zřejmě jediný náznak odpovědi mezi desítkami nastolených otázek lze zachytit v tomto pavilonu. Je to neuvěřitelný příběh. Na jaře 1945 rozbili Američané tábor v Nové Guineji a obchodovali s obyvateli buše. Když vojáci zmizeli, vybudovali domorodci letiště s letouny ze dřeva a slámy. Primitivní lidé nejspíš uctívali návštěvníky jako bohy…
Mayové


MAYOVÉ
Dávní obyvatelé dnešní Střední Ameriky žili pro své bohy. Jejich očekávaný návrat vypočítali podle jak tvrdí Däniken – nejsložitějšího kalendáře světa. Ten začal v roce 3114 před Kristem, ještě než vznikla mayská kultura, a končí 23. prosince 2012. Co se má stát potom?


 


VESMÍRNÁ VÝZVA
Jsme v tom širém vesmíru sami, nebo ne? To je provokativní téma posledního pavilonu Dänikenova parku. Jak se zde připomíná, touto otázkou se už zabývá i řada seriózních vědců, důkazem je mezinárodní program hledání vesmírných sousedů nazvaný The Search for Extraterrestrial Inteligence (SETI).


NAZCA
Co přimělo kmeny v Peru malovat do země v oblasti Nazca až čtyři kilometry dlouhé přímky? Co znamenají veliké obrazy zvířat v těchto místech? Zvlášť když je to všechno viditelné pouze z letadla? V projekčním sále si budete připadat jako ve vzduchu i vy.
Indie


INDIE
Ve staré indické literatuře existují záznamy o létajících strojích zvaných Vimana. „Oni, naši bohové, znají tajemství, jak postavit létající aparaturu,“ napsali staří Indové. Fantazírovali, popletli se, nebo jen popsali to, co skutečně prožili na Zemi už před tisíci lety? 
Egypt


EGYPT
Zde se například dozvíte, že vzorcem pro rozmístění pyramid v Gíze bylo souhvězdí Orionu. Nebo že vzdálenost tamější velké pyramidy od středu Země se údajně rovná její vzdálenosti od severního pólu. A také narazíte na jakýsi pět tisíc let starý disk ze speciálního plastu, prý vykopaný v egyptském Abúsíru.


 


Může se hodit


Park je otevřen denně od 10 do 17:30 po celý rok (všechny budovy jsou propojeny moderními prosklenými chodbami. Za  pěkného počasí nabízejí další zážitky i prostory vně areálu, jako například skalní step uprostřed nádherní alpské přírody.)


Vstupné činí 48 CHF pro dospělého (990 Kč), 28 CHF (580 Kč) pro dítě. Děti do šesti let mají vstup zdarma.


Prohlídka trvá 5 – 6 hodin. Výklad ve sluchátkách v různých jazycích


Tematické pavilony a restaurace  je možné si pronajmout k večerním akcím, obsluhu zajistí cateringové firmy


Jak se tam dostanete
Výhodná i pohodlná je cesta vlakem Praha (18.17) – Curych (6.27). Odtud to jsou do Interlakenu dvě a půl hodiny.


Vlak Zürich Spezial – jezdí denně, zpáteční jízdenka včetně lehátka Praha-Zürich stojí EURO 118,- při zakoupení nejméně 8 dnů před nástupem cesty. Podmínkou je strávení noci ze soboty na neděli ve Švýcarsku. Doporučit lze jízdenku Praha-Buchs v ceně EURO 98,- a dále cestovat s využitím některé jízdenky Švýcarského dopravního systému (STS). Více najdete ZDE.


Park se rozkládá v prostorách bývalého vojenského letiště. Je dostupný i veřejnou hromadnou dopravou, a sice vlakem na nádraží Interlaken Ost a dále autobusem z Schuttelbus Bahnhof do stanice Mystery Park (cca 5 minut). Z Bernu trvá cesta zhruba 1 hodinu. Autem či autobusem se sem dostanete po dálnici A8 z Bernu směrem na Brienz, výjezd z dálnice Interlaken Ost s označením Mystery Park, cca 1,5 kilometru.


Další informace
www.mysterypark.ch

Čtěte dále:   Tip na výlet: Zatopený lom v Horní Cerekvi

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Městské byty v Humpolci se budou prodávat dráž

Po Zář 29 , 2003
Lidé, kteří si chtějí koupit od města byt v Humpolci, budou muset kvůli nové vyhlášce sáhnout poněkud hlouběji do kapsy. Radnice si nechá zaplatit investice do bytů. Čtěte dále:   PŘEDRAŽENÁ BÍDA NA ČESKÝCH HORÁCH. JAK DLOUHO TO JEŠTĚ VYDRŽÍME?

You May Like

Témata