Na farmářském trhu si lidé budou moci nakoupit už zjara

8

Určitá základna lidí ochotných jít s kůží na trh zde už existuje. Otázkou je poptávka, ale ta nebude zodpovězena, dokud se to nezkusí. Katarína Křížová z Humpolce se o trh zasazuje. První by se mohl objevit už na jaře. „Budeme se snažit co nejvíce oslovovat dodavatele z blízkého okolí.

farm_trhy.jpg

Je to trochu problém, protože většinou pěstují brambory, řepku a obilí ve velkém množství. Místní farmáři se zatím příliš nechtějí orientovat na atraktivnější plodiny, protože to považují za nerentabilní. Naštěstí existuje pár nadšenců, kteří pěstují bylinky či vyrábí med a na slovo tržnice slyší,“ říká Křížová, která jako lídr humpoleckých Věcí veřejných zařadila farmářský trh do volebního programu.

Podpora z Moravy

Pokud by byl místních producentů nedostatek, počítá se s pěstiteli z Moravy, kteří by doplnili sortiment ovoce a zeleniny. „Pro ně je prodej na tržnicích běžnou záležitostí, takže mají potřebné certifikáty i vybavení. Navíc, pokud je oslovíte, jsou vstřícní a vděční za kontakt. Svoji nabídku přizpůsobují situaci na trhu,“ chválí Křížová.

Vedení města myšlenku podporuje a chce na vzniku farmářského trhu v Humpolci spolupracovat. Samotní farmáři, kteří už na trhy v hlavním městě jezdí, by ty místní nevynechali. Neskrývají však obavy, zda by se jejich produkty setkaly s ohlasem. „Místní trh by byl určitě přínosem. Široko daleko žádné nejsou, a měly by být přímo u zdroje. Teď jde o to, aby byl zájem. V Praze to přeci jenom více frčí,“ dělí se o zkušenosti Jana Provazníková, která se sýry z kozí farmy v Krasolesí slaví úspěchy na pražské Náplavce.

Ochota připlatit si za kvalitní zeleninu ve zdejších podmínkách nemusí být takovou samozřejmostí jako v Praze. „Je to také o výchově lidí. Sama jsem byla překvapená, jak velmi málo maminek reagovalo na bio zeleninu. Bude to asi běh na dlouhou trať,“ myslí si Hana Habermanová ze Ctiboře, která pěstuje zeleninu a dodává ji zákazníkům v bedýnkách.

Čtěte dále:   Humpolecké farmářské trhy

převzato z Pelhřimovského deníku:

http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20101207_.html

Petr

8 thoughts on “Na farmářském trhu si lidé budou moci nakoupit už zjara

 1. Je jisté, že na Vysočině těžko bude nabízena zelenina jako na jižní Moravě. Tady se ty brambory pěstovaly od nepaměti. Takže sortiment opravdu bez cizích malozemědělců by byl v Humpolci úzký.

  Cena tomu bude přiměřená, tedy tzv.kvalita +dovoz. Tudíž prodejnost diskutabilní.

 2. Já si za kvalitní zeleninu rád připlatím. Když si přečtete kde a v jakých podmínkách rostou rajčata, papriky a podobně, které pak kupujete v Bille, tak si pak také raději připlatíte. Rajčata vůbec nerostou v zemi, rostliny se pěstují hydrofobním způsobem, tzn pouze ve vodním roztoku, který obsahuje živiny. Plody se sklízí takřka zelené, voskují se a lakují. Ano, voskují a lakují – skoro jako auta v myčce. Ono ostatně zkuste si koupit rajče v Bille, položit ho volně do mísy s ovocem a při pokojové teplotě Vám tam bez změn vydrží měsíc. Nestane se sním vůbec nic. No a pak to samé opakujte s rajčetem z moravy, vydrží Vám tam maximálně dva dny.

 3. Ale to voskování a a pěstování jsme přeci chtěli.Nevoněla nám zelenina za socialismu, kdy se dováželo z Bulharska tak máme kvalitní z Holandska,kde se používá nejvíce pesticidů v celé EU.
  O tom se starým dobrým JZD za socialismu ani nemohlo zdát jak to chodilo v tehdejším EHS

  1. Trhy samozřejmě vítám a pokud budou tak tam určitě budu chodit nakupovat. Ale jak si to pani Křížová představuje organizovat ? Kdo si pronajme pozemek a dopředu zaplatí nájem ? Kdo bude shánět ty farmáře a organizovat prodej ? A hlavně, kdo a jak je bude kontrolovat, aby se to nezvrhlo v organizovaný podvodný prodej produktů dovezených odjinud a stejně nesplňujících podmínky ? Myslím, že toto by mělo být jasné dřív, než to bude někdo organizovat, protože na nepřipravenosti již skončila řada dobrých projektů. Pokud by to pani Křížová chtěla organizovat tak, jako kandidátku jejích VV v letošních komunálních volbách , tak ať si radši lehne a nic nedělá, protože tak nezvládnutou organizaci akce tady už dlouho nikdo nepředvedl a díky ní strana VV v Humpolci byla dopředu odsouzena k totálnímu propadáku. Ale nechci ji tím negativně demotivovat, jen je třeba vše důkladně připravit a ne to dělat jen kvůli politické prapagaci, ale opravdu s dobrým úmyslem udělat něco pro město a jeho občany a to je vždy moc těžké. Takže přeji hodně zdaru a už se těším na jaro až bude první trh.

   1. Tak jsem si myslel, že nám zde p. Křížová objasní jak to má připraveno a vymyšleno a hlavně jak to opravdu bude fungovat. Bohužel za cca tři týdny nic. Že by to opravdu bylo pouze politické zviditelnění ? No a pak je zde ještě jedna otázka. V článku se píše, že město myšlenku podporuje. Doufám, že to nemá být tak, že VV si to dali do programu a teď nutí město, aby to zorganizovalo, to by byla opravdu jen a jen polituka a ne ochota udělat něco pro občany jak je deklarováno. Takže jsem opravdu zvědavý, jak to dopadne a kdo a jak to bude organizovat.

    1. Dobrý den, pane.
     Necítím povinnost reagovat na anonymní příspěvek. Nejsem veřejně činná osoba, pouze se snažím ve svém volném čase, o své dobré vůli a bez nároku na cokoliv prosadit určitou myšlenku. V politické propagaci svojí osoby pár měsíců po volbách nenacházím žádnou logiku.
     Ano, jistě máte pravdu, s neúplnou kandidátkou VV jsme šli do předem prohrané bitvy. Bylo to však pro mne schůdnější, než ji zaplnit za každou cenu. To je holt smůla malé, nové strany. Nelze udělat Ctrl C – Ctrl V a lehce zamíchat pořadím, když nemáte mnohaletou základnu. Třeba se vyvine, třeba ne, nevím.
     Dokud Vás neznám, nechci s Vámi diskutovat. Jen obecně: předběžné podpory pro uspořádání trhu se mi dostalo od představitele města a nestála jsem u něj s Kalašnikovem, abych si ji vynutila pro VV. Vážně nechápu tuto fabulaci. Kontakty na farmáře si střádám já. Budu vděčna za každý další. Pokud nějaký máte, nejlépe z blízkého okolí, a budete se chtít zapojit, ozvěte se.
     Do nového roku Vám přeji vše nejlepší, ať Vám slouží zdraví i klávesnice
     Katarína Křížová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Veřejné bruslení v Humpolci - prosinec

Út Pro 7 , 2010
Humpolec. Veřejné bruslení – prosinec. Kdy se bruslí v prosinci na zimním stadionu naleznete v článku. Začalo se hned prvního. Čtěte dále:   POZOR: kontrola oken zdarma

You May Like

Témata