Na Vysočině se bojí prudkého tání, hrozí záplavy

Přestože dosud panuje tuhá zima, lidé od řek na Vysočině nemají klidný zimní spánek. Již nyní za pomoci hydrologů s obavami sledují, kolik sněhu leží v povodí řek. Také síla ledových krunýřů láme rekordy, tloušťka ledu je místy i 47 centimetrů. A všichni navíc mají v živé paměti loňské březnové povodně, kdy téměř celou Vysočinu zasáhla dvacetiletá voda.

Hodně sněhu a zamrzlé řeky – to je velmi špatná kombinace. Při stávajících mrazech zamrzají toky i ode dna. Až se oteplí, led hned tak nepovolí a masa vody se bude valit přes něj. Kvůli silným mrazům se tvoří na řekách jak ledová celina, tak i dnový led. Hladiny řek se tak mohou vzdouvat a může docházet i k rozlivům vody. Kdyby nyní naráz odtál všechen sníh na Vysočině, musely by toky i země pojmout miliardy litrů vody. Správci toků proto odpouštějí preventivně některé přehrady a počítají s další regulací hladin. To proto, aby byly nádrže připraveny na větší množství vody z tajícího sněhu.


V povodí řeky Jihlavy nad Dalešickou přehradou se ukrývá 74,9 milionů metrů krychlových vody ve sněhu. Je to o deset milionů víc, než na přelomu loňského února a března, jen pár dní před velkými záplavami. Vodohospodáři sledují také řeky na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. Zásob vody ve sněhu v povodí Želivky je 63 milionů metrů krychlových, v povodí Sázavy leží ve sněhu 249,7 milionů kubíků vody. Na Havlíčkobrodsku loni čelili lidé právě rozběsněné Sázavě a například v Ledči nad Sázavou odstranili škody po jarní povodni teprve nedávno. Koryto řeky je hodně zanesené, a tak pokud by současný sníh odtál najednou, vznikly by veliké problémy, kterým by nezabránila ani protipovodňová opatření.


Vůbec největší obavy mají lidé z Unčína na Žďársku. Je to nejkritičtější místo na Vysočině. Unčín stojí nad Vírskou přehradou, nad níž je podél horního toku Svratky zásoba vody ve sněhu 40,6 milionů kubíků. Číslo téměř kopíruje loňskou únorovou zásobu, sotva čtrnáct dní před obrovskými povodněmi, kdy Unčín doslova plaval. Unčín již pár let po sobě pravidelně zaplavuje Svratka a lidé odtud si stěžují, že nikdo proti povodním nic neudělal. Povodí Moravy, které je správcem Svratky, se ale brání, že připravili projekt na protipovodňová opatření, který ovšem neúčinně leží na ministerstvu zemědělství. To samozřejmě lidem z Unčína bude málo platné, a tak se zde všichni modlí, aby nepřišlo prudké oteplení a déšť.


Čtěte dále:   Milá setkání a dost peněz. Koledníci v Brodě a Humpolci vybrali přes tři miliony

(Zdroj: regionální tisk)


Vírská přehradamyska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec má svého zástupce v soutěži Zlatý Ámos

Út Úno 7 , 2006
V pondělí 6.února se v Jihlavě konalo regionální kolo ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky. Klání pedagogů se účastnil i pětadvacetiletý učitel Základní školy Hálkova v Humpolci Miroslav Horák, kterého do soutěže přihlásili jeho žáci. V Jihlavě ho mohutně podpořili, a to nejen přinesenými transparenty, ale také skandováním a bouřlivými […]

You May Like

Témata