Nejvyšší Čech Tomáš Pustina půjde na operaci nohy

Ačkoli už v to třiatřicetiletý Tomáš Pustina a jeho matka Alena Pustinová téměř nedoufali, čeká muže vysokého 226 centimetrů operace. Už zhruba před 15 lety si zlomil holenní kost, podstoupil tři operace a nakonec mu pomohla dlaha, která mu nohu srovnala. Dlaha ale nevydržela a teď „zlobí“.

„Od září nám lékaři slibují operaci. Pak se ptali, jestli ji chceme před nebo po Vánocích. Chtěla jsem, aby Tomáše operovali před svátky, jenže pak doktoři začali protestovat a informace o termínu nástupu nám přišla až teď. Máme přijet 28. února,“ řekla Alena Pustinová.


Když se Tomáš Pustina zvedne, je vidět, že s churavou nohou nikam nedojde. Končetina je úplně zdeformovaná, v nepřirozené poloze. Nejvyšší Čech, který trpí nadprodukcí růstového hormonu, má co dělat, aby se vůbec postavil. Noha mu navíc deformuje tělo a procházky ani s francouzskou holí nepřichází v úvahu.


„Přitom tak rád chodí mezi lidi. Je úžasně společenský. Strašně rád třeba chodí se mnou nakupovat, miluje obchodní domy,“ vysvětluje matka a Tomáš jí s úsměvem přikyvuje. „Teď ale nemůže nikam. Neujde ani pár kroků,“ dodává smutně Pustinová. Tomášovou vášní je cestování, proto se těší právě na to, že až bude noha zdravá, vyrazí s matkou na výlet. „Chtěl bych se podívat do Karlových Varů. To je můj sen,“ těší se Tomáš s úsměvem.


Operace se proto u Pustinů nemohli dočkat. Strach ale měli ještě tento týden. Báli se, zda kvůli odcházejícím lékařům na operaci vůbec dojde. „Poslali nám sice dopis s datem nástupu, ale jinak se nikdo neozval, tak snad vše platí tak, jak je to napsáno a nepojedeme do Prahy zbytečně. Už jsem objednala sanitku,“ doufá Tomášova matka.


Operací už nejvyšší muž České republiky zažil hodně. Přesto se této, kdy mu lékaři budou spravovat nohu, trochu bojí. „Ale prosím tě, víš, jak se ti pak uleví, až budeš moci normálně chodit?“ chlácholí ho matka, která se teď o něj stará sama.


Její manžel měl před dvěma lety mozkovou mrtvici a nedávno si zlomil nohu v krčku. Situace s jeho zdravím nevypadá dobře. „Jezdím za manželem, ale Tomáš ani nemůže. Zůstala jsem na to sama. Ale co bude, až to nezvládnu?“ ptá se žena se slzami v očích. Teď jí přibyla ještě starost s koupí bytu, v němž žijí. „Je ve vlastnictví města a my jej musíme do května odkoupit. Nějak to snad ale půjde,“ věří žena. Teď je nejdůležitější operace.


Kromě již tak náročné operace se Pustinovi budou muset potýkat s „technickými“ problémy. Dlouho potrvá už jen to, než Tomáše přesunou do sanitky, jeho matka věří, že na pražské Bulovce mají také dostatečně velkou postel. „Když byl Tomáš na poslední operaci, srazili dvě postele k sobě, to ale vůbec nebylo pohodlné. Doufám, že teď pořádnou postel budou mít. Pamatuji si, že když byl ještě Tomáš v nemocnici v Pelhřimově, měli tam již tenkrát postel, jejíž čelo se dalo sklopit,“ dodává Alena Pustinová.


Od roku 2007 se Tomáš mohl lépe pohybovat díky vozítku i automobilu, na který nejvyššímu muži Česka přispěli lidé ve sbírce více než 650 tisíci korun. V roce 2008 dostal Tomáš, bydlící v prvním patře, díky sbírce i výtah. Tím pádem se snáze dostane ven z bytu. Dříve to bylo takřka nemožné.


Převzato z MF DNES: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=046&r=mfvrchovina&idc=1538152


 

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Honzlův Humpolec 2011

Čt Úno 24 , 2011
MěKIS v Humpolci a Město Humpolec a vás zve na 7.ročník festivalu amatérských divadelních představení HONZLŮV HUMPOLEC 2011.

You May Like

Témata