Nejvyšší muž Česka odjel do lázní

1

Třicetiletý Tomáš Pustina, žijící v Rozkoši u Humpolce, je zapsán do České knihy rekordů jako nejvyšší muž s výškou 224 centimetry a váhou přes 170 kilogramů. Kromě těchto hodnot je i rekordní velikost jeho bot (pravá 37,5 cm, levá 39 cm) a má také největší dlaně (v nejširším místě měří 25 cm). Tomáš Pustina je po pádu z kola v invalidním důchodu a trpí artrózou. Nyní se podařilo, aby se tento nestandardně velký člověk mohl léčit stejným způsobem jako ostatní lidé.

Tomáš Pustina trpí nadprodukcí růstového hormonu. Když se narodil, vážil něco přes tři kilogramy. Teprve kolem desátého roku začal neobvykle rychle růst. Už ve škole začal mít problémy s koleny a musel na operaci, která příliš nepomohla. Později se vyboural na kole a přišly další potíže. Od osmnácti je v invalidním důchodu a těžce se pohybuje o francouzských holích, od nichž má bolavé dlaně. Jejich držadla jsou totiž do jeho rukou příliš malá, potřeboval by speciální. Sám se  nikam nemůže dostat, a tak tráví většinu času ve svém pokoji u televizní obrazovky, i když jeho největším snem je právě cestování.


 


Na základě odborného vyšetření v pelhřimovské nemocnici (kam se dostal za pomoci hasičů) mu byl doporučen lázeňský pobyt v Třeboni. Přeprava na místo, ale i pobyt v lázních, není však v tomto případě rozhodně jednoduchou záležitostí. Za pomoci krajského úřadu, médií a sponzorů se podařilo situaci vyřešit. Do Lázní Aurora tak Tomáše přepravil speciálně upravený autobus Mercedes jihlavské dopravní společnosti ICOM. Z autobusu musely být odstraněny některé sedačky a k těm, na které usedl, byly připraveny speciální bezpečnostní pásy, aby se cestou eventuálně nezranil. S sebou si pacient musel vzít i svoji speciální postel, neboť tak velkou ani v proslulých lázních nemají. Organizátoři přepravy tak museli natrénovat i rozšroubování a složení postele a její uložení do autobusu. Podrobně si celou proceduru můžete prohlédnout na fotografiích zde http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20070801nejvyssi_cech_pustina.html.

Čtěte dále:   Změny na radnici

 


Starosta Humpolce Jiří Kučera, kam obec Rozkoš spadá, nejvyššího muže Česka navštívil jedenkrát u příležitosti jeho narozenin. Město tehdy uvažovalo, že by rodinu Pustinových přemístilo do bezbariérového bytu ve městě, Pustinovi ale chtějí zůstat v Rozkoši. Na plošinu či výtah u bytovky, kde Tomáš bydlí, město však nemá peníze a sponzor se zatím nenašel. Starosta ale slíbil, že po období dovolených se vedení města poradí, jak Tomášovi Justinovi a jeho rodině usnadnit problematický život.


 


(Zdroj: Pelhřimovský deník)


 


 


 


 


 

myska

One thought on “Nejvyšší muž Česka odjel do lázní

  1. Nechtěl bych, aby se můj komentář někoho dotkl, ale nevím jestli je jeho rekordmanství oprávněné. Trpí přece těžkou chorobou nadměrného růstu a to za rekord standartního člověka považovat nelze. Leda za rekord v růstu postižených v důsledku vrozené nemoci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Tip na výlet: Přes vrchol Melechov do údolí Sázavy

Pá Srp 3 , 2007
V našem dnešním tipu na výlet se nebudeme vypravovat nikam daleko a zase jednou zůstaneme na naší krásné Vysočině. Dokonce vyrazíme na výlet přímo z Humpolce. Vydáme se přes Rápoticko a dále přírodním parkem Melechov přes nejvyšší bod Českomoravské vysočiny v Čechách do Přírodní rezervace Stvořidla. Čtěte dále:   Změny […]

You May Like

Témata