Některé domovy pro seniory jsou proočkované, jiné se potýkají aktuálně s nákazou

1

Situace s očkováním se v jednotlivých domovech pro seniory liší. A to i v rámci jednotlivých krajů včetně Vysočiny. V našem kraji jsou zařízení, kde už klienti a pracovníci dostali obě dávky vakcíny, jinde naopak na tu první teprve čekají. Důvodem je zejména nedostatek očkovacích látek. V Humpolci ho navíc komplikuje fakt, že zhruba třetina klientů a velká část personálu je v tomto čase covid-19 pozitivní.

Žďár nad Sázavou, Onšov, Pelhřimov

Ve žďárském senior penzionu začali s očkováním v polovině ledna. V těchto dnech tam klienti a personál dostávají druhou dávku.

Ve fungování zařízení se to ale nijak neprojevilo. Stále se řídí přísnými pravidly. „Čekáme na to, že aktualizované nařízení ministerstva zdravotnictví a zaměstnanci, kteří byli naočkovaní, nebudou muset každých pět dnů na antigenní testy,“ řekl Českému rozhlasu ředitel Václav Šerák.

Humpolec

V podobné situaci je domov pro seniory v Onšově na Pacovsku a v Pelhřimově. Už tam už mají všichni zájemci za sebou obě dávky vakcíny.

Naopak do Humpolce se očkovací tým chystá až příští týden, upozornil ředitel tamního domova Petr Vaněk: „Naprostá většina klientů, přes 90 procent má zájem o očkování. Není to ani tak na nás, jako na těch, kteří budou očkování provádět.“

V zařízení je teď zhruba třetina ze 150 klientů nakažená nemocí covid-19. S chorobou se potýká také část zaměstnanců. Petr Vaněk není schopen říct, kolik lidí zdravotníci nakonec naočkují. „Oni si musí říct, jak se bude reálně očkovat s ohledem na tu devadesátidenní lhůtu po průběhu nemoci.“

Podle krajského radního Vladimír Novotného (ČSSD) je pravděpodobné, že lidé z humpoleckého domova, kteří teď covid-19 mají, očkovací látku zatím nedostanou. „Problém je, že není vakcína a lidé, kteří prodělali covid-19 se do devadesáti dnů neočkují.“

Ke konci minulého týdne dostalo na Vysočině první dávku vakcíny téměř 14 tisíc lidí. Asi 4 tisíce pak už dostali tu druhou. Statistiku, jaká je proočkovanost v domovech pro seniory hejtmanství k dispozici nemá.

Axl

One thought on “Některé domovy pro seniory jsou proočkované, jiné se potýkají aktuálně s nákazou

 1. Hlavně že vrchní sestra na Máchovce povolila společně s totálně neschopným ředitelem návštěvy a navíc 20. ledna měl celý důchoďák školení, kde byl přítomen prokazatelně jeden ze zaměstnanců, který měl pozitivní manželku – paní vrchní mu řekla, že když nemá příznaky, musu normálně chodit do práce.

  A teď budou psát takovéto slinty:

  Aktuální situace v Domově pro seniory Humpolec

  Velice nás to mrzí, ale k dnešnímu dni nemáme příliš optimistických zpráv. Onemocnění COVID-19 v rámci našeho domova potvrdil pozitivní test u 52 klientů a 19 zaměstnanců. U naprosté většiny klientů nemoc doprovází pouze mírný průběh. Nemocní klienti jsou nyní jak na 1., tak i na 2. oddělení budov na adrese Máchova. Na pracovišti Lužická byl v sobotu 6. 2. zaznamenána jeden případ pozitivního zaměstnance na COVID-19. Naši milí klienti na objektu Lužická jsou k dnešnímu ránu bez výskytu příznaků spojovaných s COVID.
  Péče o naše klienty je zajištěna, s vypětím sil zvládáme situaci i díky obětavým brigádníkům, kteří se nám ozvali na základě výzvy o pomoc.
  S ohledem na bezpečnost našich klientů dále trvá zákaz návštěv na obou adresách našeho Domova. Děkujeme za pochopení
  Očkování proti COVID-19 je ve spolupráci s Nemocnicí Pelhřimov naplánováno na 17.2.2021. V jakém rozsahu bude moci být realizováno bude na rozhodnutí lékaře vakcinačního centra Nemocnice Pelhřimov.
  Děkujeme Vám za podporu i za pochopení. Péče o naše klienty je pro nás posláním a je poskytována stále s maximálním nasazením.

  Za tým Domova pro seniory Humpolec Petr Vaněk, ředitel
  8. 2. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Už v březnu můžete hlasovat pro Skutky roku 2020

St Úno 10 , 2021
Hlasování veřejnosti v anketě Skutek roku 2020 startuje 1. března 2021.

You May Like

Témata