Zábavní pyrotechniku je zapotřebí nejenom správně používat, ale také skladovat

Oslavy končícího roku si mnozí z nás nedovedou představit bez použití zábavní pyrotechniky. Tu je důležité nejenom vhodně pořídit, ale především správně skladovat a hlavně bezpečně používat.

Kde zábavní pyrotechniku nakupovat?
 
Zábavní pyrotechniku bychom měli v zásadě nakupovat jen takovou,která je na český trh uváděna legálně. Doporučuji proto nakupovat pyrotechniku v kamenných obchodech a ne u stánků. Zkontrolovat bychom si při nákupu měli hlavně to, zda pyrotechnika obsahuje návod výrobce v českém jazyce a také jestli má certifikační značku. Rozhodně nekupujte pyrotechniku v porušených obalech, otevřenou nebo navlhlou.
 
 
Jak ji vhodně skladovat?
 
Otázka skladování pyrotechniky je velmi důležitá a měla by být zodpovězena v návodu výrobce. V zásadě však zábavní pyrotechniku skladujeme na suchém místě. Rozhodně není vhodné skladování v blízkosti kamen, krbů, otevřených ohňů a zapálených svíček.
 
 
Jak zábavní pyrotechniku používat?
 
 
Ve vlastním zájmu by lidé měli striktně dodržet návod výrobce na použití a zábavní pyrotechniku používat tak, aby neohrozili zdraví či majetek svůj nebo někoho jiného. Znamená to manipulovat s pyrotechnikou zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů. Pozor bychom si měli dát i na mohutné zvukové efekty, které odpalování doprovázejí a které mohou při nevhodném odpálení poškodit sluch. Ohleduplní bychom pochopitelně měli být i ke zvířecím mazlíčkům. Psi a kočky mají mnohem vyvinutější sluch než lidé a při nadměrném hluku trpí.
 
Co když pyrotechnika selže? Máme odpalovat znovu
 
Pokud se nepodaří odpálit pyrotechniku na první pokus, pak  už ji rozhodně nezkoušíme odpalovat znovu.
 
 
Můžeme svěřit odpálení pyrotechniky dětem?
 
 
Zábavní pyrotechnika do rukou dětí nepatří, a to jednoznačně. Právě používání zábavní pyrotechniky dětmi je vysoce rizikové, a to hlavně kvůli případnému zranění. Dovolím si proto apelovat na rodiče, aby nebezpečnost zábavní pyrotechniky nepodceňovali, nechtěli svým dětem udělat radost v podobě toho, že je nechají rachejtli odpálit a naopak děti náležitě poučili.
 
 
Informace o tom, jak probíhal na Vysočině loňský Silvestr z pohledu hasičů naleznete na tomto odkazu: http://www.hzscr.cz/clanek/hasice-na-silvestra-zamestnaly-hlavne-dopravni-nehody-jedna-z-nich-skoncila-tragicky.aspx
 
Krásný, šťastný a hlavně bezpečný vstup do nového roku Vám přeje celý Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina.
 
kpt. Ing. Bc. Petra Musilová, DiS. – tisková mluvčí HZS Kraje Vysočina
Čtěte dále:   Až třicet kilometrů navíc – sjet nebo najet na dálnici u Humpolce ve směru na Brno teď není možné

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Z deníku Policie

Pá Led 2 , 2015
Do výkonu trestu nenastoupil. Odpočívadla u dálnice jsou terčem zlodějů. Poslední den roku jsme vyšetřovali vraždu. Čtěte dále:   Skvělé zprávy z pelhřimovské a havlíčkobrodské nemocnice

You May Like

Témata