Nenechte si ujít dokument B. Rychlíka “Hlídač ztracené volavky“

Jak zde Humpolak již avizoval, film měl předpremiéru v humpoleckém kině v sobotu 10.12. Pro všechny, kteří film v kině neviděli, je zde dobrá zpráva. V pátek 16.12. v 18,00 ho uvede Česká televize na programu ČT 2. Jak asi víte, film pojednává především o loňské akci, kdy se do kostela sv. Mikuláše instalovaly nuvé unikátní varhany a opravoval se sám kostel. Aby toho bylo dosaženo, bylo potřeba vybrat nemalou částku formou mecenáštsví. Formou, která zde díky nadvládě komunismu téměř vymřela. Pan Stanislav Kotyza spolu s místní radnicí, místními podnikateli i církví tento projekt dokázali realizovat a tím vlastně položili základy obnovené myšlence filantropie, chcete-li mecenášství. Toto vše film ukazuje a také vlastně do této doby nebývalým způsobem popularizuje město Humpolec , jako takové.
Karel Kratochvíl

Čtěte dále:   Zachraň planetu. V humpolecké Stromovce ochránili ježka i zajíčka

Karel Kratochvíl

33 thoughts on “Nenechte si ujít dokument B. Rychlíka “Hlídač ztracené volavky“

 1. Film jsem viděl.
  Nějak jsem nerozumněl tomu, že p. Kotyza hovoří o tom, že filantropií, mecenášstvím by měla být podpora bez vlastního zviditelňování a nakonec o sobě nechá natočit film, který i zaplatí.
  Nějak jsem nerozumněl co myslel p. Stacho, že p. Kotyzovi pomohl při Palachiádě. Myslel tím, že ho výjímečně neničil jako ostatní studenty, kteří tenkrát drželi tryznu na chodbě školy?
  Nějak jsem nerozumněl tomu jak mohl M.I.Jirous sedět u jednoho stolu s p. Stachem.
  Nějak jsem nerozumněl tomu co myslel p. Kotyza starší tím, že někdo koho nechce jmenovat nechtěl nové varhany a nakonec naznačil, že snad to byl duchovní správce.
  Těch podivností bylo mnohem víc, ale nechám prostor dalším čtenářům …….

  1. Film jsme neviděla, ale dle popisovaného to mohla být pěkná skopičárna. Jo-jo, pořád se něco děje…..

   1. Nejlepší je nic nevidět, nic nevědět, nic pro to neudělat a pak tvrdit o tom, že to je skopičárna.
    Karel Kratochvíl (před tím jsem to byl taky já a zapomněl jsem se podepsat)

    1. Já nic netvrdím, pouze jsem uvedla, že dle POPISOVANÉHO to MOHLA být pěkná skopičárna. Nepleť si, Karle, pojmy s dojmy. Konkrétně jsem měla na mysli soudruha Sztacha – zatvrzelého to ateistu. Komu jeho přítomnost při podobné akci nepřijde jako skopičárna, tak má asi pásku přes oči, zatemnělý rozum a velmi-velmi krátkou paměť.
     Na film se v pátek na ČT2 rozhodně podívám. Měla jsem vstupenku na předpremiéru, ale prostě mi společnost rádoby humpolecké smetánky nedělá nějak dobře.

     1. Za prvé soudruh Sztacho se tam stále motal a záleží na nezávislém filmaři, jak s natočenou látkou naloží. I jeho přítomnost na všem, co se ve městě šustne o něm svědčí a trošku i ukazuje na občasnou absurditu, která je kolem nás.
      Za druhé, podle tebe asi každý kdo se veřejně angažuje je rádobysmetánka, tedy i já, neboť jsem tam byl. Jak říkám, je lepší nic nedělat a vše kritizovat
      Karel

     2. Karle, tak mi nějak s těmi tvými argumenty připomínáš Kapíka. Nebyli jste spolu někdy nedávno na pivu? :)))
      Ne, podle mě není každý, kdo se veřejně angažuje, rádobysmetánka. Nepočítám mezi ní ani tebe – apropó: jakým způsobem se veřejně angažuješ krom toho, že jdeš do kina na film?
      Nejsem si vědoma toho, že bych VŠE kritizovala. Nikde jsem tu nenapsala, že film byl špatný, anebo že aktivity, o kterých film vypovídal, jsou špatné. Pro méně chápavé znovu: přišla mi akorát tristní osoba soudruha Sztacha, což jsem v důsledku označila jako skopičárnu. A skopičárnou to je, protože to se nenašel nikdo, kdo by motajícího se Sztacha slušnou formou vyprovodil?

     3. Ja mam takovej dojem, ze Karel organizuje verejne cteni (to je takova vec, kdy si sem pozve nejakeho spisovatele, zaplati mu cestu, nejake to pivko, popr. honorar a ten spisovatel tady predcita ze sveho dila a nasledne diskutuje), coz podle mne znamena, ze se verejne angazuje. Asi vic nez ty. Samozrejme neni to aktivita v ramci nekolika stotisicu nebo tak neco, ale je to prace pro verejnost bez naroku na odmenu (spis s prodelkem) a je v ramci jeho zajmu. jinych aktivit a umerna jeho moznostem. Jestli se pletu tak mne opravte. Prominte, ze se k tomu vyjadruju az tak pozde, jenom mne misa nastvala, ze nekoho bezduvodne a bezdukazne (a nepravdive) osocuje a nikdo se ho nezastal. Karel asi nejspis nemel potrebu se k tomu nejak vyjadrovat, ale ja jo.

     4. Opět ses rozpálil doruda zbytečně. Nevím, o jakém osočování mluvíš – já jsem položila pouhý dotaz. Osočovat začal, myslím, jako první právě Karel. Dodnes jsem nepochopila, z jakého důvodu po mně tak vyjel, zřejmě sem už nesmím napsat jakýkoliv svůj názor, aby se to jeho nebo tebe nedotklo. Máte-li, hoši, nějaké osobní problémy, tak si je vylévejte tam, kde vám vznikly.
      Mimochodem – to, co tu uvádíš – tj.veřejné čtení, je určitě dobrý počin. S určitým efektem a jak jsi správně poznamenal „v rámci jeho zájmu“. Tak proto jsem na to asi pozapomněla.

     5. Add 1. Cituji z tveho komentare:“ Nepočítám mezi ní ani tebe – apropó: jakým způsobem se veřejně angažuješ krom toho, že jdeš do kina na film?„, kdyz si ani nepamatujes co jsi napsala. To je k tomu osocovani.
      Add 2. „určitým efektem a jak jsi správně poznamenal „v rámci jeho zájmu“.“ Prasne to jsem cekal. Takže: v rámci jeho zájmů, to znamená to oč se člověk zajímá, někdo třeba o fotbal, jiný o kulturu, někdo oholky, jiný o kluky. Takže jestli narážíš na to, že má knihkupectví, tak to ho má, a jestli si myslíš, že to čtení nějak zásadně přispívá k rozvoji jeho podnikání a plnění kasy (tzn., že energie a peníze do toho vložené májí výsledek v tržbách s koeficientem víc než 1 – to by totiž měl být výsledek reklamního počinu) tak to ani nebudu komentovat.

     6. Zlatíčko, nerozčiluj se pořád – vždyť ti to zůstane. Já moc dobře vím, co jsem napsala a jsem ráda, že jsi to tu překopíroval i s tím otazníkem. Znaménko otazníku klademe za věty tázací a takové věty se na něco ptají – ne oznamují. No nic, asi jsi tenkrát chyběl. (Tím ovšem nepopírám svůj sarkastický podtón.)
      Hele, mě už fakt nebaví ty věčné debaty s tebou o jednom a tom samém hovnu pořád dokola. Je mi jasné, že tě má osoba irituje, ale já kvůli tomu nepřestanu dejchat, s tím už se holt budeš muset smířit. Kdyžtak si vezmi diazepan, prý to pomáhá.
      Jinak si myslím, že tento prostor byl určen k diskuzi o dokumentu a ne k tomu, aby sis tu léčil svoje mindráky. Pokud ještě budeš mít ke mně něco konkrétního, napiš mi na mail. Kdyby to bylo možné – vynech své geniální dedukce, opravdu nemusím mít všechno.

     7. Takžeza prvé, nejsem žádný tvoje zlatíčko a ani jsem nikdy nebyl takže si tyhle oslovení můžeš nechat. Za druhé ta věta ve mne vyvolává pocit útoku ať má otazník nebo ne (ono totiž nezáleží jenom na otazníku). Za třetí, jsem rád, že jsi tentokrát pořádně vytekla. Za čtvrté, já jsem reagoval na tvůj příspěvek, jestli se nemýlím, takže se uklidni ty. Za páté, na tobě a tady si mindráky léčit nemusím. Konec. A nakonec, nevím proč bych ti psal do mejlu, když to začalo tady, at v tom tady zjevně pokračuješ.

     8. Ha-ha-ha s tou smetánkou si to trefila….Když jsme u těch otázek , tak mě by zajímalo ve které choré hlavě se vylíhla hypotéza běhající Humpolecm koncem loňského léta . Dle této hypotézy to měl být celé obrovský pod***** , a nesmírně cenné dosavadní varhany měly být nahrazeny novinkou jen z toho důvodu , že je šlo výhodně zpeněžit a Standa Kotyza na tom vydělal šílený prachy . Když se ke mě ta zhovadilá hypotéza donesla , tak jsem Standu skutečně litoval kam to vůbec leze . Někteří naši spoluobčané jsou fakticky „formáti“…

     9. teď nechápu ty hvězdičky v komentáři – napsal jsem „pod*****“ a po odeslání se to slovo změnilo na tu podivnou složeninu s hvězdičkami….

     10. no a je to tam znovu 🙂
      takže místo hvězdiček má být f-u-k

     11. Staci si precist prispevky jednoho pisalka tady na Humpolaku, kdy za vsim vidi uplaceni a podvody a vubec ho nezajimaji fakta. Techto lidi je samozrejme kolem daleko vic, jde jen o to je vykazat do patricnych mezi, aby nezamorovali ovzdusi vic nez je nutne a neodrazovali ty, co se o neco snazi. Kdybych mel napsat, co si opravdu o techto lidech myslim, tak bych tady byl napadan za neslusne vyjadrovani, ale v tomhle pripade jsem i pro fyzicke nasili (pokud to neni hanobeni mrtvol, coz je 90% pripadu).

    2. Nyní už opravdu nerozumím ani Karlovi Kratochvílovi s jeho poznámkou – před tím jsem to byl taky já a zapomněl jsem se podepsat. Vždyť to není pravda, to jsem napsal já a chtěl jsem vyvolat seriozní diskusi. Já si nějaký pseudonym vymyslím, aby byla jistota.
     Až to všichni uvidíte, budem pokračovat. Tam je divných věcí.

     1. To, že před tím jsem to byl já, jsem myslel svou první odpověď, kde jsem vysvětloval to s Kotyzou Sztachem a Jirousem.
      Karel

     2. Jo, a ještě by nebylo špatné se podepsat. Netvrdím, že je to nutné, ale zkrátka to vypadá líp.
      Karel

  2. To s p. Kotyzou mě taky napadlo, ale ten film nemá pro jeho podnikání v USA žádný význam, takže spíš šlo o to skutečně zpopularizovat Humpolec a tu celkovou myšlenku. Co se týká p. Sztacha, tak si myslím, že už je občas trochu mimo mísu. S I. M. Jirousem jsem o Sztachovi mluvil a on žije v domnění, že mu tehdy Sztacho nějak pomohl dostat se na VŠ. A nakonec, je fakt, že celý projekt nebyl tak úplně bez problémů, takže místo na otázky je.

 2. Tak diskutéři kde jste? Myslel jsem až to všichni uvidíte, že teprve bude debata. Už se označím – Zálesák

 3. Je komické ,že se diskuse k filmu strhla už za upoutávkou na film a në až za nějakým článkem o filmu.I když některým komentářům vadí asi více to zviditelnění než ten film.
  Za posledních 16 let je Humpolec nejvíce znám ,pokud je toho více tak mě doplňte , 88 kilometrem s haváriemi na dálnici a „hliníkem “ z dílny Svěráka a Smoljaka.Tedy věcmi za ,které nikdo místní až tak nemůže a proto se nedají kritizovat.
  Před pár lety se Humpolec začal také spojovat s pivem Bernard a děním okolo pivovaru.A hned „HR na něj“ i na Humpoláku se napsala občas nějaká „nepěkná věc“.Je to tu zase .Pokud kdokoliv z Vás vezme 4.5 mil.a dá je na cokoliv pro město Humpolec a nebude za to chtít ani sochu ani mega bilboard na náměstí apod. Tak ať se oněm proboha natočí cokoliv a jestli v tom ještě zpopularizuje město pro případné turisty tak snad jedině dobře.
  Jinak nevím kolik podobných případů je jinde ,kdy se spojí podnikatelé ,církev ,st.správa a občané a udělají něco na čem nikdo z nich nevidělá a co přetrvá i těm dalším.
  Somdis

 4. Klobouk dolů před panem Kotyzou. Akorát po shlídnutí dokumentu mám pocit, že by se spíše hodil do poličky domácí video. Je úžasné, že někdo daroval varhany, zapojili se místní podnikatelé, opravdu úžasná věc. Ale co mi naprosto chybělo je právě popularizace Humpolce jako takového. Mimo pár záběrů na kostel se tam nic víc zajímavého, co by oslovilo diváka, který o Humpolci nic neví, nebylo..

  1. Tak to jste zřejmě chvílemi při sledování filmu pospával. Vždyť z filmu je jasné, kde se to celé odehrávalo a co byste chtěl víc? Že tady máme Penny, Billu, koupaliště, zimní stadion? To jsou věci, které jsou všude. Co ale rozhodně všude není, je právě realizace věci, o které se ve vetšině měst jen mluví, nebo ani to.
   Karel

   1. Ale ne Karle, právě naopak..Celou dobu jsem měl oči jak tenisáky.. *:) S tvou poznámkou souhlasím. Ani náhodou nenapadám počin, který, jak jsem již napsal, je úžasný. Jen se mi zdá, že celý dokument měl charakter spíše domácího videa a tak nějak celý se mi zdál velice rozpačitý.. Toť vsjo *:) Nic víc, nic míň..

  2. Noc zajímavého ? A co perla z úst klasika , který bratry Nedvědy oblékl do dresů a dal jim míč ? Ta byla skvělá :-))

 5. No, skoro všechno podstatné již tady zaznělo až na jednu drobnost – naši radní chtějí budovat na náměstí kašnu ?! Proboha, kdy vystoupil na perón vězeň č.1313 ? A voda, ta bude zajisté mít blahodárné účinky na naše zdraví, neboť bude dle vědeckých dobrozdání zdraví neškodná a tím právě doporučená. Vítejte v Kocourkově.

  1. Vyjadřovat se k tomu, že pan Kotyza věnoval Humpolci vzácné varhany a že díky sbírce humpoleckých podnikatelů bylo možno opravit kostel, již nemá smyslu – všichni jsme se tu shodli, že jde o chválihodnou a úžasnou věc. K tomu dokumentu – víceméně souhlasím s frrrr. Film na mě působil neuceleně a poněkud zmateně. Snažila jsem se ho shlédnout očima nezúčastněného diváka pocházejícího dejme tomu ze Strakonic. Řekla bych, že takový divák se o Humpolci nedozvěděl vůbec nic, než že někdo, kdo kdysi žil v Humpolci, daroval městu varhany – a to je s otazníkem, zda to vůbec z dokumentu postřehl. Spíše bych řekla, že takový divák by po deseti minutách znuděně přepnul na jiný kanál. Je to jen můj názor, takže mě nekamenujte – myslím, že tady může člověk projevit svoje pocity svobodně, i když se třeba neshodují s pocity jiných. Jde prostě o subjektivní pohled. K osobě pana Sztacha jsem se už vyjádřila a za svým názorem si stojím. Je to opravdu fraška, že bylo tomuto člověku umožněno prezentovat se při akci tohoto charakteru. Když jsem viděla, jak si přiťukává pivem s Jirousem, tak se mi udělalo špatně. Toť vše.

   1. Ta kašna tu opravdu byla, ale jak vypadala… A jestli stavět nějakou „jakobyhistorickou“ a nebo modernistickou, pak radši nic.
    Murlo

    1. Postavit kašnu mi přijde jako dobrý nápad, voda prostě do města patří. Je to úžasný estetický prvek… Avšak, nerad bych viděl obnovování podle nějaké staré pohlednice a rozhodně bych ji nedával doprosřed náměstí.. Z mnoha důvodů, jeden za všechny.. Japak by vypadala po pivních slavnostech?? *:) Udělal bych veřejnou designérskou soutěž a na základě soutěže bych kašnu vystavěl… frrrr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Kulturní vánoční akce v Humpolci

Čt Pro 15 , 2005
Vánoce už klepou na vrátka a pro ty, kdo jejich předzvěst netouží strávit pouze v nakupovacím maratónu, v úklidovém šílenství či nad plechy připáleného cukroví, nabízíme seznam kulturních akcí s vánočním zaměřením. Čtěte dále:   Zlepšete Humpolec a rozhodněte, kam z rozpočtu půjdou peníze

You May Like

Témata