Nespokojenost lékařů na Vysočině stoupá

15

Lékaři na Vysočině bojují za lepší peníze, které by chtěli za svou práci. Řada z nich je proto odhodlána napsat k 1. lednu výpověď. Výzva „Děkujeme, odcházíme“, kterou lékařské odbory nabádají kolegy k jejich podání, má proto v kraji velmi vysokou podporu. Nespokojených lékařů na Vysočině je dokonce nejvíc v celé zemi. Ve všech nemocnicích v kraji chce podat výpověď k prvnímu lednu většina lékařů.

Důvodem jsou nízké platy a přespříliš přesčasových hodin. „Lékař absolvent, pokud má štěstí, nastupuje do zaměstnání za sto korun na hodinu. To si vydělá i jako brigádník ve fastfoodovém řetězci,“ nelíbí se internistovi novoměstské nemocnice Pavlu Vávrovi.


Výzvu k odchodu velmi vážně vnímají ve všech pěti nemocnicích kraje.


„Neexistuje způsob, jak by nemocnice mohla lékařům v odchodu zabránit. To musí řešit ministerstvo,“ řekla mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.


Nefunkční nemocnice


„Všichni by odešli z neurologie, patologie, dialýzy a dalších oddělení, devadesát procent z lůžkového interního oddělení, 80 procent z chirurgie. To jsou oddělení, bez kterých nemocnice nemůže fungovat,“ řekla lékařka interního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Šárka Drinková.


Zhruba osmdesát procent lékařů podpořilo kampaň Děkujeme, odcházíme také v novoměstské a jihlavské nemocnici, podle odborářů je na tom podobně i Třebíč.


Máme připraveny krizové scénáře. Dlouhodobě to však řešení nemá,“ dodala jihlavská mluvčí Novotná.


Hromadné výpovědi


Výpovědi lékařů má už brzy vybírat najatá advokátní kancelář.


„Máme těsně před podpisem s advokátní kanceláří, která bude výpovědi lékařů vybírat a kontrolovat je, aby byly právně v pořádku a bude je distribuovat na ředitelství jednotlivých nemocnic,“ řekl předseda lékařského odborového klubu Martin Engel.


Převzato z MF Dnes: http://jihlava.idnes.cz/nespokojenost-lekaru-na-vysocine-stoupa-rada-z-nich-mysli-na-vypoved-12k-/jihlava-zpravy.asp?c=A101115_190031_jihlava-zpravy_dmk


 

myska

15 thoughts on “Nespokojenost lékařů na Vysočině stoupá

 1. Hezký způsob vydírání, jsem zvědavý jak všichni nechají své domy a rodiny u nás a jedou do Německa. Nebo nám přibude několik tisíc “ obvoďáků“ a soukromých specialistů? Nevím jestli se k nim pohrnou zdravotní pojišťovny se smlouvama. On je problém, pokud vyhlásím radikální řešení a druhá strana na moje podmínky nepřistoupí, co udělám, aby jsem si zachoval tvář.

  1. Radikální řešení bylo vyhlášeno po dlouhých letech upozorňování na problém. Doktoři po škole nastupují třeba taky za dvanáct hrubého. Každý bankovní úředník má víc. Výsledkem je, že jsou nemocnice plné vykulených nováčků (ty je lepší zaměstnávat, ikdyž zatím nic neumějí, protože jsou levnější než zkušení doktoři s atestacemi), kterých připadá na jednoho zkušeného několik. Jak byste se tvářil/a, kdyby Vás nedejbože po úraze sešíval někdo, komu se třesou ruce, protože je zrovna neděle a vyšla na něj služba? Mám s takovou věcí bohužel jednu velmi negativní osobní zkušenost, a kdyby se v danou chvíli shodou okolností nestřídali sloužící lékaři, díky čemuž vše dopadlo dobře, možná to mohla být zkušenost velmi trpká.

   1. Ne je to zajímavé, ale zajímalo by mě kde po škole dostanete vyšší plat
    Bankovní úředník určitě nenastoupí za 12. Taky po škole se tam jen někdo nedostane.
    Doktoři po pár letech praxe mají slušný plat, aspoň to soudím jaký maj auta a baráky
    Připadá mi to jako když stávkovali lekárníci a Rath (nemám ho sice rád) řekl „už jste viděli krachovat milionáře?“ A taky žádný nezkrachoval
    V Humpolci jsou tři a stačili by klidně dvě

    1. Vyšší plat dostanete téměř kdekoliv. Obejděte si výrobní firmy v Humpolci a zjistíte, že nástup např. k lince jako balič je za čtrnáct ,patnáct tisíc. A nemusíte šest let studovat.. Chápu, že to doktory frustruje.

     1. Souhlasím s tím, že doktoři jsou dlouhodobě nedostatečně placeni a je to škoda, že si společnost neváží lidí, kteří zachraňují životy. Pořád ještě máme jedny z nejkvalitnějších specialistů ve světovém měřítku, ale obávám se, že tomu tak dlouho nebude. Vedle toho je myslím ale docela opomíjena otázka platů zdravotnického personálu. Myslím, že zdravotní sestra je na tom ještě podstatně hůře a v současné době musí mít vyšší odbornou školu, aby vůbec mohla zdravotní sestrou být a nevykonávat „pouze“ pomocné práce. Myslím, že by se za doktory a zdravotní sestry mělo bojovat minimálně tak usilovně jako, za učitele.

      Tomáš

 2. Nejbohatšími doktory jsou v ČR obvodní praktičtí lékaři.Je pravdou,že lékaři v nemocnicích by více mohli mít,ale je také jasné, že doktor po škole nastupuje skutečně za málo. Ale ne každý po škole už doktorem je. Prai musí získat i zedník z učiliště, když přijde na stavbu, natož doktor bez atestací.
  Takže trocha pokory ze strany lékařů by být měla.
  Co se týká sester tak tam je situace ještě horší. Měli jsme zdr.sestry vyhlášené svojí kivalitou po celém světě i se 4letou zdravotní školou. Dnes je po4 rocích pouze ošetřovatelkou. Kdo vymyslel tenhle způsob vzdělávání byl naprostý idiot.
  Inu další vymoženost polistopadových garnitur

    1. Souhlasím, že doktor stejně jako zedník musí získat praxi. Je zde však jeden, a to zcela zásadní rozdíl. Zedník nemusí studovat šest let vysokou školu, a to jednu z nejtěžších, nemusí pět let makat na atestaci a v podstatě se nemusí doživotně vzdělávat. O tom, že nemusí být stále jednou nohou v kriminále ani raději nemluvím. Proto srovnávat lékaře se zedníkem je zcela zcestné. Hodně smutné je, že ten zedník bere kolikrát daleko více na hodinu než je základní plat lékaře beze služeb.

     Pokud bere chirurg s třicetiletou praxí v oboru (bez služeb) méně jako dělník u Bosche, asi to dobře není, nebo ano??

     P.S.: Nejsem doktor, ale jednoho mám doma.

     frrrr

     1. V podstatě máte pravdu,ale trochu si protiřečíte.Nejdříve píšete,že srovnávat lékaře se zedníkem je zcestné a pak srovnáváte
      plat dělníka a chirurga.
      Není to jen o platech,ale i o tom co kdo umí.Neboli,ne kdo kolik „bere“ , ale kdo si kolik umí „vydělat“.
      Určitě jsou lékaři odborníci,kteří by zasloužili lepší platové ohodnocení,ale jsou i takoví,kteří si ani po třiceti letech praxe
      a mnohaletém bezplatném studiu více nezaslouží.
      Nejsem zedník ani dělník v Boschi a opakuji,že s Vámi souhlasím.Pouze když řeknete „A“,je třeba říci i „B“ .
      Pavel

  1. Naprosto souhlasím,lékař v nemocnici nemá,nebo má,ale minimální čas se věnovat pacientovi protože musí neustále jen a jen vyplňovat papíry,zdůvodňovat to či ono a ve finále se z něj stává (ouřada)a sestra musí zvládnout dvakrát tolik papírování,takže o pacienty se v převážné míře starají (ošky)nebo sanitáři.Nejhůře na tom jsou doléčovací zařízení(různé LDNky nebo nemocnice následné péče atd.)a bude hůř protože pojišťovny připravují doslova drastické opatření co se financí týká.Pan Snajdr co neprosadil jako pravá ruka Julínka tak se mu to podaří jako šéfovi správní rady pojišťovny a jak uvedlTýdeník sekundovat mu bude hejtman vysočiny.Miruna

 3. To je nejlepší, hromadně vyhrožovat, to češi umí. Nemyslím si, že by si lékaři nezasloužili vyšší platy, ale když se má šetřit tak všude. Podívejte se někdo, jak jsou na tom zdravotní sestry. A co hasiči a policisté? Když může stát brát peníze lidem, kteří nás mají chránit, tak proč ne tě co nás mají léčit. Je to smutný, ale je to tak. Holt, když někdo prošustroval takový balík, tak to musí obyčejní lidé zaplatit.

  1. Ano, jak říkáte. Ale když tedy platit, tak všichni. To znamená zvýšit přímé daně. Tak se podílí každý podle svých platových možností a nemusely by se dělat takové drastické škrty. Já mohu mluvit pouze za svou profesi policisty. PČR je v této době doslova ve sr…ách a to nepřeháním. Vysoké manažery už vůbec nezajímají výsledky policistů, ale to kolik projezdili benzínu a kolik vybrali na pokutách. Oni budou za úspory totiž po zásluze odměněni statisícovými odměnami. Takto nastavené škrty neustojíme a doplatí na to zase jen obyčejný člověk, který se už nedovolá pomoci nikde. To není prognóza, to jsou fakta.

   1. Souhlasím s Vámi, také jsem pro zvýšení daní. O PČR mi nemusíte nic říkat. Přítel je policista, takže vím oč jde. Já jsem zdr. sestra, nyní tedy na mateřské, tak si říkám, že máme super vyhlídky :-((

    1. Zdravotní sestry byly a jsou bohužel trvale podhodnoceny. Má matka byla sestrou přes 25 let, končila v roce 1991 za 2350 Kčs hrubého +příplatky za noce a neděle.
     Dneska sestry sice mají víc, ale v porovnání s cenama taky žádný zázrak.
     A ještě nekonečný stres se sháněním krediotů, aby jim vzdělání nebylo sníženo…Takže dost holek sestry ani dělat nebude..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Školní exkurze do Osvětimi očima studenta třídy 4. OB Alexe Maleskiho

Pá Lis 19 , 2010
Dne 22. října 2010 uspořádala naše škola SŠ SČMSD Humpolec, s.r.o. jednodenní exkurzi do koncentračního tábora v Osvětimi.

You May Like

Témata