Nová stezka ukáže křížky v polích

Krajina Vysočiny má jedno velké bohatství také v množství drobných památek a právě jim je věnována nová naučná stezka s názvem Křížek v polích, která bude otevřena v pondělí 8. července v 16,00 hodin u kostela v Mladých Bříštích u Humpolce

„Nejrůznější kříže jsou totiž zatím ještě stále nejrozšířenější památky roztroušené po volné krajině, a proto si určitě vlastní stezku zaslouží,“ říká Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce, které se mapování a obnově drobných památek dlouhodobě věnuje a vybudovalo i novou stezku. Naučná stezka vede po jedné obyčejné polní cestě, u které stojí replika smírčího kříže, dřevěný a kovový kříž, ale také jejich zničená torza a také pět informačních panelů. Panely seznamují s důvody stavění křížů, s jejich ničením za minulého režimu a také s důvody pro jejich záchranu. „V krajině nacházíme kříže v nejrůznějším stavu. Některé jsou s láskou a úctou udržované, jiné zůstávají zapomenuté, zarostlé v křoví, jinde zůstal jen kamenný podstavec, nebo jen prázdné místo mezi dvěma lípami a vzpomínka,“ vysvětluje Pavel Koubek. Nová naučná stezka chce upozornit právě na ty zapomenuté a poničené kříže, které čekají na obnovu. Stezka je vyvrcholením ročního projektu, kterým se sdružení Zelené srdce s podporou Nadace VIA a ČSOB snažilo na kříže upozornit. Součástí projektu byl loňský malý festival Pro křížek v polích, nebo ocenění Křížek v polích děkuje pro jednotlivce i organizace, kteří se zasloužili o záchranu některého z křížů. Na projektu se podíleli také lidé s postižením. „Vybavení naučné stezky vzniklo v chráněné dílně FOKUS Vysočina v Pelhřimově a mohli jsme tak díky projektu podpořit toto zařízení,“ vysvětluje další přínos Pavel Koubek. 

Sdružení Zelené srdce se mapování a obnově drobných památek věnuje od roku 2005. „Za tu dobu se nám podařilo obnovit a udržovat patnáct křížů a u mnoha dalších  alespoň uklidit, ale při tempu dva obnovené kříže za roku máme již vytypované kříže na dalších několik desítek let,“ dodává Pavel Koubek a doufá, že nová stezka pomůže zapojit další lidi do péče o toto dědictví.   

Občanské sdružení Zelené srdce      

 Kontakt: Pavel Koubek,  Mladé Bříště č. 2., 396 01  Humpolec                 

 e-mail:   zelenesrdce@atlas.cz                       tel. 737768102

                                                 www.zelenesrdce.cz.

Kriz.jpg

Foto Pavel Koubek: Torzo kříže u Zachotína

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Želivský festival Musica Figurata spojí velikány hudebního a básnického světa

Čt Čvc 4 , 2013
V sobotu 6. července ve 20 hodin se v Želivském klášteře již podruhé rozezní tóny duchovní hudby. V rámci druhého koncertu hudebního festivalu Musica Figurata vystoupí Pražští pěvci s koncertem pro smíšený sbor od významného moderního skladatele Alfreda Schnittkeho.

Témata