Novinky z Jihlavy

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se bude odehrávat během čtrnácti dnů v Jihlavě.

Kapří den: Přijďte bránit Jihlavu před loupeživým rytířem

Dobrodružné hry, divadla, šermířská vystoupení, koncerty a zkoušky odvahy, zručnosti a bystrosti. To vše je Kapří den, velká interaktivní hra pro celou rodinu a oslava připomínající zapomenutou jihlavskou historii, která se koná v sobotu 2. března v historickém centru Jihlavy.

 

„Kapří den je velká hra, při které můžete zažít kousek jihlavské historie na vlastní kůži,“ říká Vojtěch Kolář, jeden z organizátorů z organizace Brána Jihlavy, která akci pořádá. „Po vydařeném loňském ročníku jsme v okolí Brány Matky Boží a blízkého parku Gustava Mahlera opět nachystali sérii herních stanovišť, na kterých budou od 13.00 do 18:00 soutěžit rodiče s dětmi a kdo pomůže Jihlavu ubránit, zapojí se i do slosování o ceny.“

 

Kapří den byla původně zaniklá slavnost, která připomínala obranu města před loupeživým rytířem Zikmundem z Rokštejna z roku 1402. Podle historických zápisů jen díky šťastné souhře okolností byli útočníci spatřeni selkou a mnichy z nedalekého kláštera, kteří zvoněním probudili celou Jihlavu a ta se díky statečnosti a pospolitosti svých obyvatel útoku ubránila. Na počest obránců se pak každý rok konal Kapří den, při kterém byli rozdáváni kapři a štědrá almužna.

 

V současnosti je Kapří den dobrodružná hra, ve které budou účastníci například bojovat na meče s loupeživými rytíři, poslepu stopovat loupeživou bandu, ostřelovat z praků jihlavské hradby, překonávat obranné valy, odrážet útočníky nebo střílet z kuší a luků. Další hry otestují i zručnost, spolupráci a bystrost. Na konci hry si pak děti vyloví za odměnu magnetickým prutem kapra a dostanou za odměnu čokoládový stříbrňák. „Samotná hra začíná vyzvednutím herní karty v turistickém informačním centru v ulici Matky Boží. Odevzdáním vyplněné karty se pak děti zapojí do slosování, ve kterém můžou vyhrát třeba plyšové ryby, jihlavské ježky nebo jiné drobnosti.“

 

Kromě Hry o Jihlavu čeká na příchozí také bohatý doprovodný program. Součástí budou divadla, koncert a také šermířská vystoupení. Během dne se konají v 13:00 a 15:00 komentované prohlídky Minoritskými zahradami po stopách přepadení Jihlavy a kreativní workshop Mahler je hudba.

 

HLAVNÍ PROGRAM

  • 13:00 Slavnostní zahájení hry
    Rytíř Zikmund vtrhává do města skrz Bránu Matky Boží a míří do Parku Gustava Mahlera
    Do akce se zapojují loutky, masky a chůdaři divadla TEJP a šermířský spolek Vyděděnci
  • 13:00–18:00 velká Hra o Jihlavu
  • 14:00 divadlo Teatro Comico
  • 15:00 šermířské vystoupení Vyděděnci
  • 16:00 středověká kapela Bakchus
  • 17:00 šermířské vystoupení Vyděděnci

Poslední dny na bruslích

Poslední únorové dny si můžete zabruslit na umělém kluziště u Brány Matky Boží. Otevřeno máme od 8:00 do 19:00.  V úterý a ve čtvrtek mezi 9:00 – 10:30 zde probíhají i kurzy pro začátečníky pod vedením oddílu HC Dukla mládež.

Těšte se na březen

Tradiční oslava Velikonoc letos proběhne po velkém úspěchu minulého ročníku opět ve Smetanových sadech. Na programu budou vystoupení folklorních souborů, živá muzika, pletení mrskaček, barvení vajíček, prodej květin a představení řemeslné tvorby. Společně můžeme přivítat jaro v tradičním řehtačkovém průvodu.

Těšíme se na vás na Zelený čtvrtek 28. března od 10:00 do 18:00 ve Smetanových sadech.

Čtěte dále:   Prezident si v Jihlavě vyzkoušel biatlonovou střelbu, při běhu ho chytila křeč

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vesnice Dobrá stávala na zemské stezce. Teď ji připomíná jen kříž s obrázkem svatého Václava

Po Úno 26 , 2024
Kůrovcová kalamita změnila podobu českých lesů a často i odkryla místa, která byla skrytá v hustém stromoví. Na holé pasece jen kousek od Humpolce, vedle lesní školky, teď stojí i kříž, který připomíná zaniklou vesnici Dobrá. Čtěte dále:   Starostu Golčova Jeníkova prošetřuje policie, na svou funkci rezignoval

You May Like

Témata