O místa v domově je velký zájem

Na místo v Domově blahoslavené Bronislavy v Humpolci, který spravuje kongregace sester premonstrátek, čekají senioři i pět let. Vedení nyní eviduje na dvě stovky přihlášek. O třiatřicet obyvatel vedle civilních zaměstnanců pečují tři řádové sestry. Církevní zařízení musí každý rok získat na provoz polovinu peněz z grantů a od sponzorů, zbytek hradí klienti.

Letos poprvé dostal domov peníze i od krajského úřadu, a to tři sta třicet tisíc korun. Zastupitelé totiž rozhodli, že všem domovům důchodců, bez rozdílu zřizovatele, přispěje kraj deseti tisícovkami korun na lůžko ročně. „Dalších sto padesát tisíc korun se podařilo vedení domova získat z grantového programu kraje Podaná ruka, zhruba stejnou částkou přispělo město,“ informovala ředitelka zařízení Jaroslava Ciznerová.
Spokojené stáří ve vile, kde do roku 1994 sídlila reprezentace Humpoleckých strojíren, prožívá jedenáct seniorů starších devadesáti let, zbývajícím je přes osmdesát. Téměř všichni dvakrát týdně chodí na rehabilitaci, společná cvičení a zpívání.
Podle hejtmana Františka Dohnala v kraji lépe prosperují ta sociální zařízení, která zřizují města, obce a neziskové organizace. Větší zájem je o menší zařízení. Více podnikavosti scházelo v domovech spravovaných ústavy sociální péče někdejších okresních úřadů, proto se kraj snaží, aby všechny získaly právní subjektivitu.
Sestry pro obyvatele domova připravují řadu zajímavých akcí: sedmnáctého září bude oslava svátku Marií, kterých je v domově čtrnáct.
Obyvatelé společně slaví i narozeniny, o svátcích za nimi přicházejí děti z dětského domova či hudební školy. Dvakrát ročně jezdí na výlet, od jara je navštěvují i dobrovolnice z gymnázia.

Zdroj:  MF-DNES

Čtěte dále:   Ulice Pražská a Na Kasárnách OTEVŘENA!

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Lidé hromadí odpad u vrat skládky

Čt Zář 11 , 2003
U humpoleckého překladiště odpadů se přes víkend objevilo dvacet starých televizorů. Čtěte dále:   Krajská hokejová liga. Remízový král z Humpolce stoupá tabulkou, Světlá navýšila náskok

You May Like

Témata